ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Az Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 12:59

Dağ bisikleti turları Sakarya'da başlıyor


Sakarya Büyükşehir Belediyesi dağ bisikleti turları başlatıyor. Katılımın ücretsiz olduğu dağ bisikleti turları 13 Mayıs - 1 Temmuz tarihlerinde ve toplam 8 parkurda düzenlenecek. İlk kayıtlar 6 Mayıs Pazartesi günü başlayacak.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Gençlik ve Spor Şube Müdürlüğü, doğa yürüyüşlerinden sonra dağ bisikleti turları ile doğa sporlarına yeni bir başlangıç yapıyor. Doğaseverler 8 parkurda hem spor yapacak hem de Sakarya’nın eşsiz doğal güzelliklerinin tadını çıkaracak. Konuyla ilgili Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Düzenleyeceğimiz bisiklet turları ile öncelikle halkımıza bisiklet kullanım alışkanlığı kazandırmak ve daha sonra çevreye hiçbir olumsuz etkisi olmayan bisikleti şehrimizde yaygın ulaşım araçlarından biri haline getirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca, Büyükşehir Belediyemizin ulaşımla ilgili şehir trafiğini azaltma, hava kirliliği ve gürültü kirliliğini en alt seviyelere indirme çalışmalarına da destek vermiş olacağız.”

Dağ Bisikleti Turları’na katılmak isteyenler kayıtlarını internet aracılığıyla Büyükşehir Belediyesi’nin kurumsal web sitesi www.sakarya.bel.tr adresinden yapabilecek. Yürüyüşler için ilk kayıtlar 6 Mayıs Pazartesi günü alınacak.

Dağ bisikleti turlarında her etap için toplanma noktası Kentpark Öğretmen Evi yanında olacak ve etkinlik saat 9.00’da başlayacak. Katılımcıların bisiklet kontrolü ve kask dağıtımı için saat 8.15’ de toplanma noktasında bulunmaları gerekmektedir. Dağ Bisikleti Turları ile ilgili detaylı bilgi almak isteyenler Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nın 241 20 02 – 241 20 90 no’lu telefonlarını arayabilirler.

Dağ bisikleti parkurları, tarih ve yeri şöyle;

Poyrazlar - Adapazarı (12 Mayıs 2013 Pazar)
Sürüş Kentpark Öğretmen Evi yanından başlayacaktır. Sürüş mesafesi (gidiş - dönüş) 28,5 kilometredir ve tamamı asfalt üzerinde yapılacaktır. Kolay bir parkurdur. Her çeşit bisiklet ile katılım sağlanabilir.

İl Ormanı – Arifiye (19 Mayıs 2013 Pazar)
Sürüş Kentpark Öğretmen Evi yanından başlayacaktır. Mesafe (gidiş - dönüş) 32 kilometredir. Parkurun tamamı asfalttır. Yokuşlar olmakla birlikte, kolay bir parkurdur. Her çeşit bisiklet ile katılım olabilir.

Doğançay - Kayalar - Arifiye (26 Mayıs 2013 Pazar)
Sürüş Doğançay köy meydanından başlayacaktır. Kentpark Öğretmen Evi yanı - Doğançay arası araçla intikal edilecek mesafe 20 kilometredir. Parkurda asfalt ve toprak bölümler mevcuttur. Orta zorlukta bir parkurdur. Sürüş kayalar köyünde bitecektir. Dağ bisikletiyle katılım olabilir.

Karagöl - Acelle – Taraklı (2 Haziran 2013 Pazar)
Sürüş başlangıç noktası Karagöl Yaylasıdır. Araçla ulaşım yaklaşık 70 kilometredir. Parkurun tamamı topraktır ve zor bir parkurdur. Başladığı noktada bitecek bir tur şeklindedir. Sürüş mesafesi 33,2 kilometre, yükseklik farkı 770 metredir. Katılım dağ bisikletiyle olacaktır.

Dikmen - Dikmentepe – Hendek (9 Haziran 2013 Pazar)
Sürüş Dikmen Köyünden başlayıp, Dikmentepe etrafından dolanılarak yine Dikmen köyünde bitirilecektir. Dikmen köyü toplanma noktasına 60 kilometre mesafededir. Parkurun tamamı toprak zeminden oluşmaktadır. Sürüş mesafesi 22,7 kilometredir ve 1080 metre irtifa kat edilecektir. Zor bir parkurdur. Dağ bisikleti gereklidir.

Doğancıl - Orman gözetleme - Taraklı (16 Haziran 2013 Pazar)
Sürüş başlangıç noktasına ulaşım 63 kilometredir. Parkurun büyük kısmı topraktır. Sürüş mesafesi 21,3 kilometre, irtifa farkı 910 metredir. Zor bir parkurdur. Ortalama eğim yüzde 8’dir. Katılım için dağ bisikleti gereklidir.

Çiğdem Yaylası – Akyazı (23 Haziran 2013 Pazar)
Parkur başlangıcına ulaşım 52 kilometredir. Parkur Kurtuluş - Dikmen yol ayrımından başlar, Kurtuluş köyü üzerinden Çiğdem yaylasına çıkar ve Dikmen köyünde biter. Bir kısmı soğuk asfalt olmakla beraber büyük bölümü topraktır. Sürüş mesafesi 24,8 km.

Sülüklü Göl- Akyazı (30 Haziran 2013 Pazar)
Parkur başlangıcına ulaşım 70 kilometredir. Parkur Dokurcundan sonra Sülüklü göl yolu girişinden başlayacaktır. Sülüklü göle bisikletlerle çıkılarak molanın ardından tekrar başlangıç noktasına inilerek sürüş tamamlanacaktır. Parkur toprak ve zor bir parkurdur. Parkur uzunluğu 18 km ve toprak.

Katılımcıların uyması gereken kurallar ise şöyle sıralandı;
-Katılımcıların en az 18 yaşından gün almış olmaları gereklidir.
-Katılımcıların bisiklet sürmeye engel teşkil edebilecek sağlık sorunları bulunmamalıdır.
-Katılımcıların bisikletlerinin parkur özelliklerine uygun, bakımları yapılmış, tam işlevsel olmaları gereklidir.
-Katılımcıların bisikletleri toplanma noktasında kontrol edilecek ve etkinliğe uygun olmayan bisikletle faaliyete katılım engellenecektir. Kontrol kriterleri: parkura uygunluk; fren vites ve tekerlek tertibatının faaliyete yeterliliğidir.
-Faaliyet esnasında görevlilerin komutlarına uyulması gerekmektedir.
-Bisikletlerde sıvı ihtiyacını gidermek için matara bulunması tavsiye edilir.
-Hava şartlarından dolayı faaliyet programında ve parkurlarda değişiklik yapma yetkisi Sakarya Büyükşehir Belediyesi inisiyatifinde olacaktır.
-Mevsim şartlarına uygun, bisiklet üzerinde rahatsızlık vermeyecek kıyafetler giyilmesi ve ayakkabıların spor ayakkabı olması tavsiye edilir.
-Faaliyet esnasında katılımcıların kendilerine ya da başkalarına zarar verebilecek ve tehlike arz eden davranışlardan kaçınmaları gerekmektedir.
-Etkinlik sırasında kask takmak zorunludur. Katılımcılara; her etap etkinlik sonunda geri alınmak üzere, kask dağıtılacaktır. Hali hazırda kaskı olanların kendi kaskıyla katılması tavsiye edilir.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER