ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2013 Salı 14:47

Cavcav'dan Yıldırım'a eleştiri

Cavcavdan Yıldırıma eleştiri

Cavcav, son günlerde yaşanan olaylarla ilgili soruları yanıtladı.


Kulüpler Birliği'nin yeni başkanı İlhan Cavcav, ''sağduyu'' çağrısı yaptı. 
 
Kulüpler Birliği Genel Kurulu'nda yetkilisi bulunmayan Fenerbahçe  Kulübü'nün Kayserispor Kulübü Başkanı Recep Mamur'a vekalet vermesinin  açıklanması sırasında tartışma çıktığını hatırlatan Cavcav, "Tabii ki  Hacıosmanoğlu'nu bir yerde ağabey olarak tenkit ediyorum. Bir insanı gıyabında  suçlamaması lazım" dedi. 
 
Sağduyu çağrısında bulunan Cavcav'ın yöneltilen sorulara verdiği  cevaplar şöyle: 
 
''Neler yaşandı?'' 
 
Soru: Kulüpler Birliği Genel Kurulu'nda yaşanan olaylar nedir? Nasıl  başladı? 
 
Cevap: Benim şahsen adayım Recep Mamur'du. Fakat Gaziantepspor Başkanı  İbrahmi Kızıl da aday olduğunu açıkladı. İki aday hakkında kulüp yetkililerinin  düşüncensini alacaktık. Divan başkanı olarak oylama yapacağım sırada Recep Mamur,  Fenerbahçe'nin kendisine genel sekreter imzasıyla yetki verdiğini söyledi. Ancak  yetkinin Fenerbahçe Yönetim Kurulu tarafından verilmesi gerektiğini arakadaşlar  ifade etti. Bunun üzerine çok tatsız bir olay yaşandı. Hacıosmanoğlu da 'tüm  kulüp başkanı buraya geliyor neden o gelmiyor' düşüncesiyle serzenişte bulundu ve  'sen neden vekaleti aldın' gibisinden Mamur'u suçladı. Oylamda vekalet kabul  görmedi. Oylama esnasında bilinen tartışmalar başlamıştı. Bunları durdurmak güç  oldu. Biri konuşuyor, diğeri konuşuyor... 
 
Bunları durdurmak biraz güç oldu. Hacıosmanoğlu, Mamur ve Kızıl dürüst  ve kariyerli  insanlar. Tabii ki Hacıosmanoğlu'nu bir yerde ağabey olarak tenkit  ediyorum. Bir insan gıyabında kimseyi suçlamaması lazım. O gıyapta bir insanı  suçlamak demek biraz bizim edebiyatımıza uyan bir söylem değil. Ama insanlar da  söylediklerini geri alamıyorlar. Bunlar geçici olaylar. Kulüpler Birliği Başkanı  olarak hem İbrahim Hacıosmanoğlu'nu hem de Recep Mamur'u arayarak basına bu  şekilde karşılıklı beyanat vermenin doğru olmadığını söyledim. Bu olayları  kapatıp, birlik ve beraberlik içerisinde tüm kulüplerimize yardımcı olmak ilk  hedefim. 
 
Soru: Toplantı öncesinde başkanlık düşünceniz var mıydı? Gelişen  olaylar mı size başkan yaptı? 
 
Cevap: 'İlhan Bey onursal başkansın, lütfen bu işi sen üstlen'  dediler. Ben de baktım ki ciddi bir olay var işler karışacak, onun için sırf  ortamı yumuşutamak için kabul ettim. Oylamada 17 kulübümüzün de onayını alarak,  ben zoraki başkan oldum. Kulüpler Birliğini kuran bir insan olmam nedeniyle  başkanlığa mecbur kaldı. Aksi halde birliğin dağılması söz konusuydu. Şimdi  üzerime büyük bir yük almış oldum. Elimden geldiği kadar Kulüpler Birliği Vakfını  Avrupa'da olduğu gibi daha gerçekçi bir yapıya ulaştırmayı hedefliyorum. Bu  yapının oluşabilmesi için yarın yönetim kurulu olarak İstanbul'da toplanacağız.  Buraya seçilen kulüp yöneticileriyle, icra kurulu toplantısıyla alacağımız önemli  kararlar var. İstanbul'da 13.30'da vakıf binasında toplanacağız. Ben de bu  toplantıda düşüncelerimi anlatacağım. İcra kurulunda alınacak kararlarla Kulüpler  Birliğini bir istikamete yönlendirmeye çalışacağız. 
 
Soru: Kulüpler Birliğinde sizinle başlayan dönem nasıl olacak? 
 
Cevap: Tartışma yaşanılan ortamda bazıları 'ben yokum' dedi. 17 kulüp  içinde iki kulübün 'bundan böyle ben yokum' demesi hoş bir hava yaratmadı. 60-70  bin lira giderimiz var. Bu da senelik 800-900 bin liraya tekabül ediyor. Kulüpler  Birliğini kurduğumuzda sadece genel sekreter ve bir de çalışan bir arkadaşımız  vardı. Şu anda mevcutta bulunan arkadaşları tasviye edeceğiz. İstanbul'da bir  ofis var, ayda 6 bin avro para ödüyoruz. Burada çalışan dört arkadaş var. İki  ayda bir toplanıyoruz. Ankara'da, Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF) yanında 300  metrekarelik bir salonumuz var. Başbakan, Bakan ve Spor Genel Müdürü Ankara'da.  Başkent olması nedeniyle toplantılarımızı Ankara'da yapmayı düşünüyoruz. Ayrıca,  18 kulübün içinde her kulübe misafir olma düşüncem de var. 
 
Soru: Ligde yer alan kulüp başkanlarının birbirlerini suçlamaları  konusunda ne düşünüyorsunuz? 
 
Cevap: Bir abi olarak tüm kulüp başkanlarına önerim ve tavsiyem şudur;  bu şekilde birbirlerini suçlamaları birbirlerine hakaret etmeleri yanlış. Büyük  kulüplerimiz büyük taraftarlara sahip. Anadolu kulüpleri gibi 3-5 bin kişiye  oynayan takımlar değil. Onlar 30-50 bin tarafa hitap eden kulüpler, Türkiye'nin  gözbebekleri. Bunlarsız lig olmaz ancak diğer takımlar da hiçbir zaman piyon  değildir. Taraftarları galeyana getirecek, onları yönlendirecek beyanatlardan  kesinlikle kaçınmalılar. Hatta bu şekilde beyanat veren kim olursa olsun, bunlara  mutlaka ceza verilmeli. 
 
Bugün gazetenin birinde okuyorum. Fenerbahçe'nin bir yemeğine bir  arkadaşımızın sarı-kırmızılı kıyafetle gelmesi üzerine sayın Aziz Yıldırım'ın,  'ben sarı-kırmızı' rengi sevmem' demesini de yakıştıramıyorum. Buna gerek yok  kardeşim. Sen tabii ki sarı-lacivertli bir takımın başkanısın. Sarı-kırmızı,  siyah kırmızı takımın formasını, rengini sevmen problem değil ki. Ben senin  toplantına gelirken illa sarı-lacivert kıyafet giyerek mi geleceğim? Bunlar ağıza  alınmayacak hoş olmayan, Fenerbahçe Başkanı'na yakışmayan sözler. 
 
Soru: Yeni sezonda statlarda güvenlik kimde olacak? 
 
Cevap: Yeni sezonda yeni bir bilet uygulaması var. TFF, bu konuda ne  yapacak, nasıl bu hayata geçirilecek, bilinmiyor. Yarın gündemimizde bir de bu  madde var. TFF'nin bunu açıklaması lazım. Statlara kameralar kondu. Kameralarda  taşkınlık yapan seyircilerimiz tespit edilerek, yeni kanuna göre mutlaka  cezalandırılmalı. Bazı insanlara öyle cezalar verilmeli ki başkalarına örnek  olsun. Bu bakımdan kulüplerimizin başından olanların, başkanların çok daha  edepli, çok daha onurlu olmaları lazım. Sadece kendi takımları için beyanat  verebilirler, başka takım hakkında söylemde bulunmamaları lazım diye düşünüyorum. 
 
  
 
 
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER