ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 11:44

CAS hakiminden olaylarla ilgili yorum

CAS hakiminden olaylarla ilgili yorum

Eski TFF Tahkim Kurulu Başkanı ve CAS hakimi Prof. Dr. Arslan, "Seyircinin sahaya bu şekilde girmesi çok daha vahim durumlar yaratabilirdi. Allah'tan daha kötü şeyler olmadı. Çok ciddi tedbirlerin


Eski Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu  Başkanı ve Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) hakimi Prof. Dr. Türker  Aslan, Beşiktaş-Galatasaray derbisinde çıkan olayları AA'ya değerlendirdi. 
 
Özellikle 6222 sayılı sporda şiddet ve düzensizliğin önlenmesine dair  kanunun uygulanmasının yanı sıra, TFF'ye de önemli görevler düştüğünü dile  getiren Türker Arslan, "Olayları çok üzücü buluyorum. Yapılan tutuklamalar var ve  ifadeler alındıktan sonra kanuna göre cezai müeyyideler uygulanacaktır ama önemli  olan sadece kanun değil. Futbol adına bu yaşananlar çok üzücü. Seyircinin sahaya  bu şekilde girmesi çok daha vahim durumlar yaratabilirdi. Çok şükür daha kötü  şeyler olmadı ama çok ciddi tedbirlerin alınması gerekiyor" diye konuştu. 
 
Yargı sürecinin işleyeceğini ancak en önemli görevin TFF'ye düştüğünü  dile getiren Arslan, "TFF; hakem, gözlemci ve temsilci raporlarını  değerlendirdikten sonra bir takım cezalar verecektir. Beşiktaş Kulübü'yle ilgili  güvenlik zaafiyetlerinden doğan sorunlar nedeniyle ceza kararları çıkacaktır.  Umarım yaptırımlar caydırıcı olur ve bu tip olayların tekrarı yaşanmaz. Burada  TFF'ye büyük görev düşüyor. Gerçekten caydırıcı tedbirler alınması gerekir"  ifadelerini kullandı. 
 
"Yasada eksik uygulamalar yapılıyor" 
Prof. Dr. Türker Arslan,  6222 sayılı sporda şiddet ve düzensizliğin  önlenmesine dair kanunun uygulanmasında eksiklikler olduğunu aktarırken, şunları  söyledi: "Yasada eksik bir takım uygulamalar yapılıyor. Cezai müeyyideleri tam  olarak uygulamak lazım. Bana göre bu müeyyideleri de gözden geçirmekte fayda var.  Bu tip olayları meydana getiren insanların, caydırıcı cezalarla karşılaşması  lazım ki tekrarı olmasın. 6222 sayılı yasadaki bazı cezaların yumuşatılmış  olması, kötü niyetli insanlara bu cesareti veriyor. Sporda şiddet ve  düzensizliğin önlenmesine dair kanunun ceza hükümlerinin gözden geçirilmesi ve  sertleştirilmesi gerektiği kanaatindeyim." 
 
Yargının da yasayı uygularken taviz vermeden, kararlı bir duruş  sergilemesi gerektiğini aktaran Arslan, Beşiktaş-Galatasaray derbisinin takip  eden spor savcılarına önemli görevler düştüğünü de sözlerine ekledi. 
 
 
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER