ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ağustos 2013 Çarşamba 15:39

CAS beklenen tarihi açıkladı

CAS beklenen tarihi açıkladı

CAS'tan bugün yapılan açıklamada Fenerbahçe ve Beşiktaş ile ilgili vereceği nihai kararların tarihini açıkladı.


UEFA Disiplin Kurulu'nun Fenerbahçe'nin 2, Beşiktaş'ın ise 1 yıl Avrupa Kupaları'ndan men cezası ile ilgili son kararı verecek olan Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nde (CAS), duruşmalar devam ediyor. CAS'tan bugün yapılan açıklamada ise Fenerbahçe ve Beşiktaş ile ilgili vereceği nihai kararların tarihini açıkladı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Türkiye'nin ve özellikle de Fenerbahçe ve Beşiktaş camiasının merakla beklediği CAS kararlarının açıklanacağı nihai kararların tarihleri belli oldu. UEFA tarafından Avrupa kupalarından 2 yıl men edilen Fenerbahçe için kararın, Arsenal ile yapılacak rövanş maçından önce açıklanacağı konuşuluyordu.

Fenerbahçe ile ilgili duruşmalar bugün başladı ve yarın gerçekleştirilecek duruşmalarla sona erecek. CAS ise kararını Fenerbahçe'nin Arsenal ile deplasmanda 27 Ağustos Salı günü oynayacağı Şampiyonlar Ligi play - off turu rövanş maçından birgün sonra, 28 Ağustos Çarşamba sabahı açıklayacağını resmen duyurdu.

CAS'IN BEŞİKTAŞ KARARI 30 AĞUSTOS'TA AÇIKLANACAK

Bu arada İstanbul BBSK ile oynanan Ziraat Türkiye Kupası final maçında şike yapmakla suçlanan ve UEFA'dan 1 yıl men edilen Beşiktaş'ın duruşması ise İsviçre'de dün görülmüştü.

Siyah - beyazlıların, Avrupa'ya devam edip etmeyeceğinin kararı ise Beşiktaş'ın Norveç ekibi Tromsö ile 29 Ağustos Perşembe günü oynayacağı rövanş maçından bir gün sonra belli olacak.

UEFA'nın verdiği avrupa kupalarından 2 yıl men cezasını Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne taşıyan sarı-lacivertli kulüpte ilk olarak Başkan Aziz Yıldırım, Yönetici Deniz Tolga Aytöre, Türk ve Alman Hukuk müşavirleri ve eski Yönetici Murat Özaydınlı Lozan'daki CAS binasına giriş yaptı.

Abdullah Kiğılı da destek olmak amaçlı duruşmada yer almak istediğini söyledi ve TSİ 1030'da eski yöneticiler Nihat Özdemir ve Ali Koç ile birlikte CAS binasına giriş yaptı. İlhan Ekşioğlu , Tamer Yelkovan ve Şekip Mosturoğlu ise tsi 11.00 gibi geldi ve bekleme salonuna geçti.

Uzman tanık olarak Medeni Hukuk Uzmanı Prof. Dr. Haluk Burcuoğlu, ve şike sürecinde Başkan'ın avukatlığını yapan isimlerin başında gelen ceza hukuku uzmanı Prof. Köksal Bayraktar da duruşmaya katılacak.

 Fenerbahçe Kulübü'nün, UEFA Disiplin Kurulu'nun verdiği Avrupa kupalarından iki yıl men cezasıyla ilgili Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) yaptığı başvurunun görüşüldüğü duruşmalı toplantının öğleden önceki bölümü tamamlandı.

CAS, öğleden önce eski yöneticilerden Ali Koç ve Nihat Özdemir ile uzman tanıklar Medeni Hukuk Uzmanı Prof. Dr. Haluk Burcuoğlu ve Ceza Hukuku Uzmanı Prof. Köksal Bayraktar'ı dinledi.

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, duruşmaya verilen arada yöneticiler, avukatlar ve tanıklarla kısa süre bir araya gelerek değerlendirme yaptı.

CAS, öğleden sonra kulüp yöneticileri Şekip Mosturoğlu ve İlhan Ekşioğlu ile kulübün eski mali işler sorumlusu Tamer Yelkovan'ı dinleyecek.

Yarın da sürecek mahkemede toplam 30'a yakın tanığın ifade vermesi bekleniyor.

Diğer taraftan Ali Koç ve Nihat Özdemir, ifadelerinin ardından ayrı ayrı CAS binasından ayrıldı. 

DAVAYA BAKAN HAKEMLER KİM ?

Bu tarihi duruşmada Alman Ulrich Has Fenerbahçe'nin lehine hakemlik yapıyor. UEFA'nın hakemi ise Portekizli Botica Santos. CAS'In tarafsız hakemi ve duruşmaya başkanlık yapan isim ise Hollandalı Henrique Kesler.

DURUŞMA 9.32'DE BAŞLADI

Fenerbahçe'nin CAS ile olan duruşmalı toplantısı TSİ 9.32'de Başhakem Kesler'in açılış konuşması ile başladı. Daha sonra Fenerbahçe'nin avukatları söz aldı. UEFA Tahkim Kurulu'nda olduğu gibi Martens Avukatlık bürosundan isimler Fenerbahçe'nin haklarını savunmak için Kulübün Hukukçu ismi Deniz Tolga Aytöre ile birlikte savunma yapmaya başladı.

INFANTINO'NUN MEKTUBU VE TFF KURULLARININ KARARLARI FENERBAHÇE HEYETİNİN ÜZERİNDE DURACAĞI BAŞLICA KONULAR..

CAS'ta yapılan duruşmada Fenerbahçe'nin özellikle İnfantino'nun yazmış olduğu mektup üzerinde duracağı ayrıca TFF'nin almış olduğu kararlara UEFA'nın saygı duyması gerektiği vurgulanacak. UEFA'nın yerel lige karışamayacağı ve ve Türkiye ligi ile ilgili TFF ve Kurullarının almış olduğu kararların göz önünde bulundurulması gerektiği üzerinde durulacak.  

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER