ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Şubat 2013 Cumartesi 14:53

Buz tutan gölde at şöleni düzenlendi

Buz tutan gölde at şöleni düzenlendi


 Ardahan’da buz tutan Çıldır Gölü üzerinde, Çıldır 1. Altın At Şöleni düzenlendi. Yaklaşık 80 santimetre kalınlığındaki buz üzerinde ve eksi 15 derecelik havada güreş tutuldu, halay çekildi, atlı kızak, atlı cirit, atlı okçuluk ve rahvan at yarışmaları yapıldı. Zaman zaman bazı atlar kayarak düştü. Renkli görüntülere sahne olan yarışmalarda, buz üzerinde güreşenler de bol akış aldı.

Erzurum ve Kars’tan gelen atlı cirit takımı da tam not aldı. Yarım saat süren cirit yarışmasında atların zorlandığı gözlendi. Ayırca göl üzerinde ot balyaları üst üste koyularak atlı okçuluk gösterisi yapıldı. Ardahan Folklor Ekibi de halaylar çekti. Çıldır Gölü’nün tanıtımı için valilik, belediye, üniversite ve Türkiye Geleneksel Spor Dalları Başkanlığı'nın birlikte düzenlediği şölen sonunda, yarışmalarda dereceye girenler cumhuriyet altınıyla ödüllendirildi.

Çıldır Gölü’nün kışın ayrı bir güzelliği bulunduğunu kaydeden Ardahan Valisi Seyfettin Azizoğlu, göl turizminin potansiyelini attırmak ve dünyaya tanıtmak için bu tür etkinliklerin devam edeceğini söyledi. Türkiye Geleneksel Spor Dalları Başkanı Alpaslan Ceylan da gölün harika bir manzarası olduğunu ifade ederek, bu tür bir şölende bulunmalarının kendilerini onurlandırdığını belirtti. Belediye Başkanı Faruk Köksoy ise herkesin gelip doğa harikası Çıldır Gölü’nü görmesi gerektiğini vurguladı. Çok sayıda kişinin katıldığı şölen, yaklaşık 4 saat sürdü. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER