ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2013 Perşembe 16:27

"Büyük Adımlar Paneli''


Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen "Büyük Adımlar Paneli'' yapıldı.
Bakanlığın konferans salonunda "Akdeniz Oyunlarına Emin Adımlarla" konu başlığıyla gerçekleştirilen panele, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Basri Hakan Hakyemez, milli voleybolcular Gözde Sonsırma ve Naz Aydemir ile Ömer seyfettin Anadolu Lisesi, TVF Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi , Zübeyde Hanım Kız Teknik ve Meslek Lisesi öğrencileri katıldı.
Rusya'daki programı nedeniyle panele katılamayan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, barkovizyondan salondaki öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, Türkiye için gecelerini gündüzlerine katarak çalıştıklarını söyledi.
Bakanlık olarak "Büyük Adımlar Paneli'' ile spor camiasında tanınan isimleri öğrencilerle buluşturmaya gayret ettiklerini belirten Kılıç, "Sizin adımlarınız bizim için büyük adımlar. Bu adımları sıklaştırın ve hızlandırın. Geleceğin güçlü Türkiye'si sizlerin omuzlarında yükselecektir. Güçlü yarınlarda beraber olmaya devam edeceğiz. Güçlü yarınlarda kol kola yürümeye devam edeceğiz" dedi.
Bakan Kılıç'ın konuşmasının ardından TRT spikeri Erdoğan Arıkan'ın moderatörlüğünü yaptığı, milli voleybolcular Gözde Sonsırma ve Naz Aydemir'in konuşmacı olarak katıldıkları panele geçildi.
- "Kız istemeye gelir gibi geldiler"
Milli voleybolculardan Gözde Sonsırma, panelde yaptığı konuşmada, aktif spor hayatına ikiz kardeşi olan Özge Kırdar Çemberci ile 11 yaşında Kütahya'da başladıklarını anlattı.
Kütahya'da 2 yıl voleybol oynadıktan sonra birçok takımın dikkatini çektiklerini ifade eden Sonsırma, "Bir takım arkadaşımızın ablası Galatasaray'da oynuyordu. O, bizi söylemiş. Daha sonra birçok takımdan teklif geldi. Ancak babam karşı çıkmıştı. Sonrasında Vakıfbank Güneş Sigorta takımından kız istemeye gelir gibi bizi istemeye geldiler. Babam da onların teklifine 'evet' yanıtını verdi. Böylelikle bizim de İstanbul günlerimiz başladı" dedi.
Sonsırma, ikiz kardeşi ile birlikte öğretmen anne ve babanın çocukları olduklarını, spor yaşantıları süresince ebeveynlerinden destek gördüklerini dile getirerek, bunun karşılığında da başarıyı yakaladıklarını ifade etti.
İkiz kardeşiyle birlikte aynı spor dalını yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu anlatan Sonsırma, başarılarında bu birlikteliğin de büyük yararı olduğuna inandığını belirtti.
- "Türkiye'de futbola daha fazla değer veriliyor"
Sonsırma, bir öğrencinin "Türkiye'de sporseverlerin voleybola bakışı nasıl? Size göre futbol, voleybolun neresinde?" sorusuna şu yanıtı verdi:
"Türkiye'de futbola daha fazla değer veriliyor. Hatırlamıyorum, son 5 yılda futbolda büyük bir başarı var mı? Ancak bu sürede voleybolda, basketbolda çok büyük başarılara imza attığımızı düşünüyorum. Türkiye'de bir takım Avrupa Şampiyonlar Ligi şampiyonu olsa sanırım ülke yıkılır. Biz bunu başardık ama hiçbir yer yıkılmadı. Olsun biz bunu atlattık. En azından artık gazetelerde az da olsa yer bulabiliyoruz. Futbola 4 sayfa yer ayrılırken bize de yarım sayfa ayrılabiliyor."
Bir öğrencinin, "Bugüne kadar sahada yaşadığınız en ilginç olay hangisiydi? sorusunu Sonsırma, "Voleybola ilk başladığım sene Kütahya'da ilk maçıma izlemek üzere ağabeyim de gelmişti. Servis atarken birden topu bırakarak ağabeyime el sallamaya başladım. Antrenörümüz de bunun üzerine beni oyundan çıkarmıştı. Bu anımı unutamam" diye cevapladı.
Milli voleybolcu, Mersin'de yapılacak Akdeniz Oyunları'nda Türk Milli Takımı olarak altın madalyayı hedeflediklerini, bunu da başaracak güce sahip olduklarını sözlerine ekledi.
- Naz Aydemir
Naz Aydemir ise voleybolu seçmesinde eski milli voleybolcu olan anne ve babasının büyük etkisi bulunduğunu ifade ederek, onların izinden gittiği için de büyük mutluluk duyduğunu bildirdi.
Sporcuların başarı elde etmesi için aile desteğinin şart olduğunu vurgulayan Naz Aydemir, "Aileler genellikle çocuklarının eğitim ve sporu birlikte götüremeyeceklerini düşündükleri için önceliği eğitime veriyorlar. Ancak artık ikisini birarada götüren çok arkadaşımız var. Bu nedenle sporcu kardeşlerimiz hem eğitimlerine hem de yapabilecekleri spor dalına önem verirlerse aileler de gereken desteği verirler. Sonunda da mutlaka başarı yanında gelir. Ben ailemin desteği ile buradayım. Onların desteği olmasa ben burada olamazdım" diye konuştu.
Naz Aydemir, aktif sporculuk yaşantılarında annesinin pasör çaprazı, babasının da orta oyuncu mevkilerinde görev yaptıklarını, kendisinin ise pasörlüğü seçtiğini dile getirdi.
Milli oyuncu, Türk Milli Takımı olarak Akdeniz Oyunları'ndaki hedeflerinin altın madalya kazanmak olduğunu bildirerek, "Bizden beklentileri biliyoruz. Biz de bu beklentiler çerçevesinde hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Milletimizin yüzünü kara çıkarmayıp, evimizde düzenlediğimiz bu organizasyondan altın madalya ile ayrılacağımıza inanıyorum" ifadelerini kullandı.
Naz Aydemir, başarılı bir sporcu olmak isteyen öğrencilere de bıkmadan, sıkılmadan çok çalışmaları tavsiyesinde bulundu.
Panelin ardından öğrenciler, Gözde Sonsırma ve Naz Aydemir ile hatıra fotoğrafı çektirdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER