ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Haziran 2013 Salı 00:44

Bursaspor yeni başkanını seçiyor

Bursaspor yeni başkanını seçiyor

Bursaspor Kulübü'nün 49'uncu Genel Kurulu bugün, Atatürk Spor Sarayı'nda yapılıyor.


Olağanüstü Genel Kurul'da Hayri Yazıcı, Erkan Körüstan, İlhan Uslu, Mesut Mestan ve Muzaffer Önadım başkanlık için yarışıyor.

SALONDA GERGİNLİK
Bursaspor Kulübü'nün 49'ncu olağan genel kurulunda sıra başkan adaylarının konuşmalarına geldi. En son konuşma Hayri Yazıcı anons edildiğinde salon karışmaya başladı. Bazı üyeler, "Fenerli başkan istemiyoruz" "Bursa, Kadıköy değil" tezahüratı salonu çınlattı. Hayri Yazıcı taraftarlarının bu tezahüratlara tepki göstermesi ortamın gerilmesine neden oldu.
Daha sonra Genel Kurul'da kongrede ilk konuşmaların başkanlık başvuru sırasına göre yapılmasına karar verildi. bu nedenle ilk konuşmayı yapan Muzaffer Önadım şöyle konuştu:

MUZAFFER ÖNADIM: STADI NİYE DEVLET YAPMADI
"Bursaspor'un cefakar sahipleri. Gelecekle ilgili projelerden bahsetmek isterdim. Ancak son 2-3 gün yönetim listesini yaparken yaşadıklarım beni çok üzdü. Bu sıkıntılar nedeniyle kulübün yeni tüzüğe ihtiyacı olduğunu gözlemledim. Tarihi mahvelin Bursaspor'a devri için gerekli sözleri aldım. Kulübün gelirlerinin arttırılması için hazırlıklar yaptım. Türkiye'de yapılan 8 yeni stadın kaynağı devlet tarafından karşılandı. Bursa'da ise Büyükşehir Belediyesi'ne bırakıldı. Stadı Bursaspor'a kazandırmak için söz veriyorum. Adı mahkemelerde anılmayan Bursaspor yaratacağımıza, kendi işimin faturalarını kesmeyeceğime namusun adına söz veriyorum. Temiz ve düzgün bir Bursaspor sözü veriyorum."

İLHAN USLU: DİK DURUŞUMUZ DEVAM EDECEK
"Şampiyon yönetimden 6 arkadaşlarımla aday olduk. İbrahim Yazıcı'nın dik duruşu için oy istiyorum. Bu dik duruş şampiyonluktan daha önemliydi. Bu duruş bize Türkiye'de itibar kazandırdı. Güzel bir ortam yarattı. Şeffaf yönetim anlayışı devam edecektir. Özlüce'nin bizde tapusu yok. Tapusunu almak için başvurduk. Mecliste sırada bekliyor. Bizler yetki alırsak Milli Emlak'tan tapuyu alacağız. Ruhsatı çıkartacağız. Buraya öncelikle kolejimizi sonrasında spor akademimizi kuracağız. Birkaç yıl içerisinde Bursaspor Üniversitesi'ni kuracağız. Hiçbir işadamımız Bursasporlu değil. Devlette, özel sektörde Bursasporlu sayısı az. Bunu arttırmak için çalışmalarımız olacak. Hikmet Karaman Hocamızla devam edeceğiz. Dereyi geçersek at değiştirilmez. Bursaspor tarihinde ilk bayan yönetici bizim yönetimimizde. Uludağ Üniversitesi'nden Doçent Doktor Emel İrgil. Biz aile kombinesi düşünüyoruz. Bursaspor, Bursalılarındır."

ERKAN KÖRÜSTAN: ÖRNEK KULÜP OLACAĞIZ
"Başkanımız İbrahim Yazıcı'nın vefatı nedeniyle bu acı bir kongredir. Kim kazanırsa kazansın bunu şölene dönüştürmemelidir. Kulüpler için projeler kurulları getireceğiz. Eski başkanlarımızdan Murat Gülez bu kurulların başında olacak. Kulübümüz diğer kulüplere göre mali açından iyi durumda. Bunda herkesin payı var. Bursaspor ayağa kalkmış durumda bize düşen onu koşturmak olacaktır. Spor kulübü profesyoneller tarafından yönetilecek. Türkiye'de ve Avrupa'da Bursaspor'u örnek gösterilen kulüp olacaktır. Büyüklüğümüzü Türkiye'ye kabul ettireceğiz. Hedefimiz büyük. Alt yapımıza büyük önem vereceğiz. Akademimizden yetişenleri A takımımızda oynatacağız. Gönüllerde yer alacak bir Bursaspor yaratmak için göreve talip olduk."

MESUT MESTAN: DÜNYA YILDIZLARI GELECEK
"Süper Lig'den düşüş. Macunköy'de başlayan bir mücadele. Sonrasında gelen 2 şampiyonluk. Bunların hepsinde ben vardım. Koltuk meraklısı bir insan değilim. Ben görevden kaçmadım. Rahmetli Yazıcı'nın yönetiminde yer aldım. İnsanların hayallerini süsleyen Süper Lig kupasını kazandık. Laf değil, iş yaptık. Biz ikinci kupayı nasıl alırız diye düşünüyoruz. Hep söylendi, ancak kurumsallaşma bir türlü kulüpte yapılamadı. Şeffaf bir yönetim düşünüyoruz. Görevi profesyoneller yapacak, yöneticiler değil. Bakıldığında her şey şeffaf olacak. Kongre üyelerine avantajlar sağlayacağız. Kolej projemizi hazırladık. Yerini dahi aldık. Dünya yıldızlarını getirdik, yine getireceğiz. Bursaspor'u Bursasporlular yönetir. 10 yıldır çok iniş, çıkışlar yaşadık. Daha iyi işler yapacağız."

HAYRİ YAZICI: HEDEFİMİZ AVRUPA
"Tüm kongre üyelerini saygı ile selamlıyorum. Kulübümüz 50'nci yılını yaşıyor. Hayatta olan başkanlarımıza uzun ömür diliyorum. Bugüne kadar Bursaspor olarak 1 Türkiye Kupası, 1 Süper Lig şampiyonluğu yaşadık. Hepsi bu kadar. Bursaspor'a 4 yıldır Avrupa'ya taşıyanlara minnettarız. Onların başarılarına yenilerini eklemek için buradayız. Torunlarımıza anlatacağımız yeni şampiyonluklar olmalı. Sevgili kardeşim İbrahim Yazıcı'dan sonra buraya gelmek çok zor. Az konuşup çok iş yapacağız. Tecrübemizle çok işler yapacağız. Bursaspor'u bölmek için değil, bütünleştirmek için varım. Kendi ayakları üzerinde duran bir kulüp yaratacağız. Bursaspor sevgisini tüm Türkiye'ye Avrupa Ruhumuz 16 Mayıs. Hedefimiz Avrupa."
Adayların konuşmaları saat 21.35'te sona erdi ve ardından oy kullanımına geçildi. Bir çok üyenin oy kullanılacak yere gelince ortalık karıştı. Divan Kurulu Başkanlığı ve Kongre Divan Kurulu sandıkta birikenleri bir bir güçlükle salon dışına çıkartıldı.
Oylama öncesinde olağanüstü genel kurula katılan üye sayısının bin 751 olduğu açıklandı.

BURSASPOR'DA BAŞKANLIK SEÇİMİNDEN NOTLAR
GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ
Beş başkan adayı olması nedeniyle genel kurul üyesi olmayanların salona alınmaması için geniş bir güvenlik önlemi alındı. Üyeler kartlarını kimlik kartlarını göstererek aldı ve x-ray cihazından geçerek salona girdi.
SİVİL POLİS GÖREV YAPTI
Bursaspor Genel Kurulu'nda özel güvenlik görevlilerinin yanı sıra 100'ün üzerinde sivil polis görev yaptı.
YOĞUN KATILIM VAR
Bursa'da genel kurul saatinin iş bitimine rastlaması nedeniyle ilk başlarda katılım beklendiği gibi çok olmadı. Ancak Saat 19.00'dan sonra kapanan işyerleri ve fabrikalardan çıkan üyelerin katılımıyla salon doldu.
ATATÜRK VE YAZICI POSTERLERİ
Atatürk Spor Sarayı'nda salon bu kez yeşil beyazlı balonlarla süslenmemesi dikkat çekti. Salonun içerisinde , Atatürk, İbrahim Yazıcı'nın posterleriyle Türk bayrağı dikkat çekti.
MESUT MESTAN'DAN YEMEK PAKETİ
Başkan adaylarından Mesut Mestan, genel kurula katılan tüm üyelerine girişte yemek paketi dağıtması dikkat çekti. Paketin içerisinde, soğuk sandviç, kek ve meyve suyu vardı.
PARTİLİLER TRİBÜNDE
Bursaspor Kongresi izleyenler arasında milletvekillerinin de bulunması dikkat çekti. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Ak Parti Bursa Milletvekilleri Aykan Erdemir, Hakan Çavuşoğlu, CHP Milletvekili Sena Kaleli, İlhan Demiröz, CHP eski dönem milletvekili Kemal Demirel, ESKİ BAŞKANLARDAN Fikret Üstenci, Ali Karasu da gelen isimler arasındaydı.
BÜYÜK BAŞKAN YAZICI
Salonun içerisine kurulan dev erkanda görevi başında vefat eden İbrahim Yazıcı'nın konuşması "Bu kalp seni unutur mu' şarkısıyla yayınlanınca, salonu dolduran tüm üyeler ayağa kalkarak, İbrahim Yazıcı lehine tezahürat yaparak alkışlaması dikkat çekti.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER