ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Aralık 2013 Cuma 11:46

Bu takıma her maç deplasman


Türkiye Kadınlar Basketbol ikinci ligi ekiplerinden As Osmaniye Gençlik'in sporcuları, sahalarında oynayacakları maç için bile yüzlerce kilometre yolculuk yapmak zorunda kalıyor.
Osmaniyeli kuzen olan üç iş adamı tarafından sezon başlamadan kısa süre önce satın alınan As İstanbulspor takımının adı, As Osmaniye Gençlik olarak değiştirildi. Kulüp merkezi Osmaniye olmasına rağmen İstanbul'da bulunan sporcular, sahalarında oynayacakları maçlar için İstanbul'dan Osmaniye'ye geliyor.
Antrenör Ahmet Araşan gözetiminde hafta boyunca antrenmanlarını İstanbul'da yapan sporcular, hafta sonları lig maçının oynanacağı kente geliyor. İstanbul'dan uçakla Adana'ya gelen oyuncular, daha sonra karayoluyla Osmaniye'ye geçiyor.
Çoğu üniversite öğrencisi basketbolcular, sezonun ilk yarısında oynadıkları 9 maçın 8'ini kazandı, sadece bir yenilgi alan takım, ilk yarıyı 15 puanla ikinci sırada tamamlamayı başardı.
Kulüp Başkanı Mehmet Serkan Erdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, takımı devraldıktan sonra sporcuları kente getirmek istediklerini ancak kalacakları yer, sosyal yaşantı ve eğitim durumlarıyla ilgili problemlerle karşılaştıklarını söyledi.
Sporcularının özverili olduğunu ifade eden Erdem, şunları kaydetti:
"Üç kuzen takımı devraldığımızda ilk düşüncemiz Osmaniye'de bir takım oluşturmaktı. Bütün sporcularımızı buraya yerleştirecektik fakat kentte altyapı, sporcuların barınacağı yer, sosyal yaşantı ve eğitim durumlarıyla ilgili problemlerle karşılaştık. Biz de sadece bu sezon için böyle bir uygulama yapmak zorunda kaldık. Kulüp olarak birinci lige çıkmak, ulusal liglerde oynamış profesyonel oyuncular transfer etmek için bu yola girdik. Takımımız üniversite mezunu veya üniversitede okuyan öğrencilerden oluşuyor. Şu anda sporcularımız, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin spor salonunda idman yapıyor. Bu arkadaşlarımız özverili bir şekilde cuma günleri kendi sahamızda yapacağımız maçlar için Osmaniye'ye geliyor. Maç sonunda tekrar İstanbul'a dönüyor. Hafta boyunca idmanlarını yaptıktan sonra bu sefer de deplasman maçları için yolculuk yapıyor. Onlar için de zor bir sezon. Fakat hepimiz ekip olarak birinci lige yükselmek için büyük bir mücadele içine girdik. İnşallah sezon sonunda bunu başaracağız."
Antrenör Ahmet Araşan da sporcularıyla her hafta seyahatte olduklarını belirterek, bu durumdan şikayetçi olmadıklarını anlattı.
İyi bir ekip olduklarını ve zorlukların üstesinden gelmesini bildiklerini dile getiren Araşan, "Sporcularımla her hafta sonu seyahatteyiz. İstanbul'dan bir hafta Osmaniye'ye geliyor, daha sonra tekrar İstanbul ve sonra yine deplasman yolculuğu başlıyor. Basketbolu sevmeseler bunu başaramazlar. Birbirini seven, birbirine bağlı bir ekibimiz var. Bu güç en zor koşulları yenmeyi sağlıyor. Oluşturduğumuz uyumlu ve iyi kadro kente başarıyı getirecektir" dedi.
Takım kaptanı Nihan Anaz ise sürekli seyahat etmelerinin başarıyı etkilemediğini, profesyonel düşündüklerini anlattı.
Sahalarındaki maç için iki haftada bir Osmaniye'ye geldiklerini ve zamanla bu duruma alıştıklarını vurgulayan Anaz, "Sporcu arkadaşlarımızla her maçımızı deplasmanda oynuyormuşuz gibi hissetmiyoruz. Birlik ve beraberlik içinde zorlukları aşıp birinci lige yükselmeyi hedefliyoruz. Hafta boyunca hazırlıklarımızı yapıyoruz. Osmaniye'ye gelmek veya deplasmana gitmek bana aşırı bir yorgunluk vermiyor. Bazen keyifli dahi oluyor. Başarımızı, takımdaki arkadaşlık ile oyuncuların fedakarlığına bağlıyorum" şeklinde konuştu.
Hedeflerinin birinci lige çıkmak olduğunu ve bunu başaracak güçte olduklarını söyleyen İpek Derici de her hafta uzun yolculuklar yapmalarına rağmen başarıyla mücadele ederek ve ligde ikinci sırada olduklarını kaydetti.
Derici, "Antrenmanlarımızı hafta içi İstanbul'dan yapıyoruz. Sonra maç için uzun yolculuk yapıyoruz. Bu biraz yorucu olabiliyor. Fakat burada taraftarlarımızın karşısına çıktığımızda, onların desteğini görünce bu uzun yolculuğun yorgunluğunu unutuyoruz. Takım içindeki arkadaşlıklarımızı sosyal yaşantımızda da sürdürdüğümüz için sezonun ilk yarısında başarılı olduk. Umarım başarımızı sezon sonuna kadar devam ettirir ve birinci lige çıkarız" dedi.
Her hafta uzun yolculuk yapmalarına rağmen takımdaki arkadaşlığın başarıyı getirdiğine inandığını kaydeden takımın ikinci kaptanı Hande Güven de şampiyonluk için bütün zorlukları aşmayı başaracaklarını belirtti.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER