ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Nisan 2013 Perşembe 11:37

Briç Federasyonu'ndan çözüm sürecine kurs desteği

Briç Federasyonundan çözüm sürecine kurs desteği


Türkiye Briç Federasyonu (TBF), çözüm sürecine katkı sunmak amacıyla Tunceli’de briç kursu ve seminerleri vermeye başladı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi Kenan Erdoğan tarafından verilen briç kursu ve semerlerine Tunceliler yoğun ilgi gösterdi.

Zeka oyunu olarak kabul edilen briç sporunun, Tunceli’de vatandaşlar arasında yaygınlaşması ve ilgi görmesi için kurs ve seminer düzenleyen Briç Federasyonu çözüm süreci ile birlikte bu tür sporların gelişimine katkı sunmayı hedefliyor.

Tunceli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü binasında kendilerine ayrılan bir mekanda briçle ilgili bir hafta süresince 22 kişiye kurs ve seminer veren Türkiye Briç Federasyonu Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi Kenan Erdoğan, briç sporu ile batı ve doğu arasındaki köprüleri daha çok sağlamlaştıracaklarını söyledi.

Briç Federasyonu olarak gelişen çözüm sürecine katkı sunmak amacıyla bölgede ve ilde briç kursu ve seminerleri verdiklerini ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

“Özellikle çözüm sürecinde yaşananlar bizi çok sevindirdi ve heyecanlandırdı. Biz de bu sürece nasıl katkıda bulunabiliriz diye düşündük ve Briç Federasyon başkanımızın katkıları ile bölgede briçi canlandırmaya karar verdik. Bununla ilgili olarakta bölgede briç öğrenme kurslarını açıp yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Briç, insanları kaynaşması bakımından önemli bir spor ve sosyal faaliyettir. Bizim amacımızda doğu ve batı arasında bu süreçte köprüleri daha çok sağlamlaştırmak ve önyargıları yıkmak. Bu amaçla Tunceli’de bu kursu açtık.”

Briç Sporları Tunceli Temsilcisi Hıdır Mercan ise barış sürecinin gelişmesi nedeniyle güvenlik sorunun çözüldüğünü bu sayede bu tür sosyal etkinliklere yol açıldığını ifade etti. Mercan, şöyle konuştu:

“Üç aydan beri barış ortamı var. Bu ilimizde de kendini göstermiştir. Bliç seminerinin açılması ve Ankara’dan bir temsilcinin Tunceli’ye gelerek bu kursu vermesi barışın bir ürünüdür. Eğer çözüm süreci olmasaydı bu etkinlik olmaz ve bu tür kaynaşmalar olmazdı.”

Briç oyununun insanlara çok şey kazandıran güzel bir oyun olmasına rağmen kimsenin bu oyunu tanımamasına dikkat çeken Hıdır Çiçek, güvenlik kaygılarından ötürü bu tür etkinliklerin uzun yıllar Tunceli’de gerçekleşemediğini ifade etti.

Çiçek, düzenlenen turnuvanın briç sporuna katkı sağlayacağını da belirterek, “İnsanlara çok şey kazandıran bir oyun olmasına rağmen briç oyunun gelişememesinin nedeni özellikle güvenlik sorunundan kaynaklanıyor. Güvenlikten kaynaklı batıdaki arkadaşlarımız buraya sıcak bakamadılar. Şu anda böyle bir kurs düzenlendi çok sevinçliyiz umarım bu oyun hak ettiği yere gelir.” şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER