ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Haziran 2014 Pazartesi 11:59

Brezilya'da turu garantileyen takımlar!

Brezilyada turu garantileyen takımlar!

Bu yaz Brezilya'da düzenlenen 2014 Dünya Kupası'nda grup aşamalarında ikinci maçlar sona erdi ve ortaya çıkan tabloya göre 6 takım, bir üst tur biletini almayı garantiledi.


Arjantin, Belçika, Hollanda gibi favori ekipler taraftarlarını şaşırtmazken, bahsi geçen altı takım arasında en dikkat çekici ekipler ise büyük birer sürprize imza atan G Grubu lideri Kosta Rika ve B Grubu'nda lider Hollanda ile aynı puana sahip olan Şili oldu.

Honduras, Bosna Hersek, İngiltere, İspanya, Avustralya, Kamerun gibi ekiplerin Dünya Kupası'na veda etmesi son maçlar öncesinde kesinleşirken, ikinci maçlar sonunda kendi gruplarında ilk iki sıraya giremeyen Hırvatistan, Japonya, Yunanistan, Uruguay, İsviçre, İran, Gana, Portekiz, Rusya ve Güney Kore'nin tur umutları ise son maçlara kaldı.

G GRUBU'NDA CAN PAZARI!

G Grubu'nda son maçlar öncesinde 4 takımın da ikinci tura yükselme şansı bulunuyor. Gruptaki üçüncü maçlar 26 Haziran Perşembe günü oynanacak. Aynı saatte başlayacak maçlarda, ABD ile Almanya ve Portekiz ile Gana mücadele edecek. ABD-Almanya karşılaşmasının berabere bitmesi halinde, bu iki takım adlarını ikinci tura yazdıracak. Portekiz ile Gana'nın yenişememesi durumunda da ABD ve Almanya ikilisi son 16 takım arasına kalacak. Portekiz ya da Gana ise tur atlayabilmek için son maçtan 3 puan çıkarıp, ABD-Almanya mücadelesinde bir tarafın galip gelmesini bekleyecek.

FIFA 2014 Dünya Kupası'nda gruplarda oynanan ilk iki maçlar sonunda takımların durumu şöyle:

A Grubu:

Gruptan elenen takım Kamerun oldu. Brezilya ve Meksika 4'er puanla ilk iki sırayı aldı. Hırvatistan ise 3 puanla 3. sırada. Grubun son maçlarında Kamuran-Brezilya ve Hırvatistan-Meksika ile TSİ 23.00'te kozlarını paylaşacaklar.

B Grubu:

Gruptan çıkanlar da elenenlerde belli oldu. Son maçlarda kim birinci kim ikinci o belli olacak. Hollanda ve Şili 6'şar puanla gruptan çıkarken, Avustralya ve İspanya puansız peşpeşe sıralandılar ve finallere veda ettiler. Grupta son maçlar bugün TSİ 19.00'da Hollanda-Şili ve Avustralya-İspanya arasında oynanacak.

C Grubu:

Gruptan çıkan ilk takım ikide iki yapan Kolombiya. Fildişi Sahili 3 puanla ikinci sırada. Japonya ve Yunanistan ise birbirlerinden aldıkları birer puanla 3 ve 4 olarak sıralanıyorlar. Gruptan çıkacak 2. takımı yarın TSİ 23.00'te oynanacak Japonya-Kolombiya ve Yunanistan-Fildişi Sahili maçları belirleyecek.

D Grubu:

Ölüm grubu olarak nitelendirilen D Grubu'nda finallerin sürprizini Kosta Rika gerçekleştirdi. İkide iki yapan ve 6 puanla bir üst turu garantileyen Kosta Rika'yı 3'er puanla İtalya ve Uruguay izliyor. İngiltere ise sıfır puanla son sırada ve finallere veda etti. Gruptan çıkacak 2. takımın belirleneği maçlar ise yarın TSİ 19.00 İtalya-Uruguay ve Kosta Rika-İngiltere arasında oynanacak.

E Grubu:

Bu grupta D Grubu gibi. En zayıf halka Honduras iki maçta sıfır çekerek evinin yolunu tuttu. Fransa ikide iki yaparak bir üst turu garantilerken, gruptan çıkacak son takım olamka için 3'er puanlı Ekvador ile İsviçre son maçlara kilitlendi. 25 Haziran Çarşamba günü TSİ 23.00'te oynanacak Ekvador-Fransa ve Honduras-İsviçre maçlarının ardından gruptan çıkacak ikinci takım belli olacak.

F Grubu:

Grupta 6 puanlı Arjantin bir üst turu garantiledi. Bosna Hersek ise sıfır puanla son sırada ve veda etti. Gruptan çıkacak ikinci takımı ise 3. maçlar belirleyecek. 4 puanlı Nijerya, gruptan çıkmayı garantileyen Arjantin ile berabere kalırsa bir üst turu garantileyecek. 25 Haziran Çarşamba günü TSİ 19.00'da oynanacak maçlarda Nijerya-Arjantin ile Bosna Hersek-İran karşı karşıya gelecek ve bir üst tura çıkacak 2. takım da belli olacak.

G Grubu:

Grnupta Portekiz hayal kırıklığı yaşanıyor. Almanya ile birlikte bir üst tura çıkacağına kesin gözüyle bakılan Portekiz'in grupta çıkması için son maçta Almanya'nın ABD'yi farklı yenmesi gerekiyor. Portekiz'in de Gana'yı farklı bir şekilde mağlup etmesi gerek.

Grupta Almanya ile ABD ikinci maçlar sonunda 4'er puanla ilk iki sırada yeraldı. Gana ve Portekiz ise birer puanla 3 ve 4 olarak sıralandılar. Gruptaki son maçlar 26 Haziran Perşembe günü TSİ 19.00'da ABD-Almanya ve Portekiz-Gana arasında oynanacak ve gruptan çıkacak takımlar belli olacak. ABD-Almanya beraberliği ikiliyi kol kola bir üst tura taşır.

F Grubu:

Grupta iki sürpriz yaşandı. Belçika 2. maçlar sonunda 6 puanla gruptan çıkmayı garantilerken, grubun en büyük favorisi Rusya veda etmenin eşiğine geldi. Bir puanla 3. sırada bulunan Rusya'nın üstünde ise 3 puanlı Cezayir var. Güney Kore ise bir puan ve averajla son sırada.

Gruptan çıkacak 2. takımın belirleneceği maçlar 26 Haziran Perşembe günü TSİ 23.00'te Cezayir-Rusya ve Güney Kore-Belçika arasında oynanacak.

Bu arada gruplardan sonra belirlenecek 2. tur eşleşmelerinde eleme usulü oynanacak ilk maçlar ise 28 Haziran Cumartesi günü yapılacak iki karşılaşma ile başlayacak.

İKİNCİ TURA YÜKSELEN TAKIMLAR ŞU ŞEKİLDE;

B GRUBU:

Hollanda - Şili

C GRUBU:

Kolombiya

D GRUBU:

Kosta Rika

H GRUBU:

Belçika

F GRUBU:

Arjantin

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER