ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 09:13

"Brezilya şansımız hala var"

"Brezilya şansımız hala var"

Milli Takım Teknik Direktörü Abdullah Avcı, NTV ekranlarında canlı yayınlanan Bana Söz Ver isimli programa konuk oldu ve önemli açıklamalarda bulundu.


Milli Takımlar Teknik Direktörü Abdullah Avcı, NTV ekranlarında yayınlanan Bana Söz Ver isimli programda kendisine sorulan soruları yanıtladı.

Kendisine yöneltilen eleştiriler başta olmak üzere, istifayı düşünüp düşünmediğinden, Kasımpaşalı damarına kadar yelpazesi geniş sorulara çarpıcı yanıtlar veren Avcı, Brezilya şansımızın hala bitmediğini belirtti. Abdullah Avcı, Mart ayındaki karşılaşmaları kazanarak çıkışa geçeceklerine inandığını söyledi.

"EĞİTİM İLE İLGİLİ PROBLEMLERİMİZ VAR"

Kasım ayından Danimarka ile oynanacak hazırlık karşılaşmasına değinen Avcı; "11 ay oldu göreve başlayalı. Bu süreçte 11 müsabaka oynadık. Eylül ve Ekim aylarında özellikle Dünya Kupası için çok önemli aylardı. Hem kendimiz hem de oyuncu profili üzerinden özeleştirimizi yaparak, 500. maçımızda Danimarka ile özel bir müsabaka yapacağız. Bu maç da bizim için önemli olacak." şeklinde konuştu.

Hakkında yapılan eleştirilerede yanıt veren genç teknik adam; "Her zaman eleştirileri hazmetmeyi bilen bir insanım. Ama bazı eleştirileri kabul etmem mümkün değil. Amacımız Türk futbolunun temel sorunlarını çözmek. Bu konu başlığından 11 aydır bahsediyorum. Eğitim ile ilgili problemlerimiz var. Ve biz bunlarla ilgili çalışıyoruz. TFF Riva Tesisleri'nde bir takım projeler başlattık ve kulüplerimizede örnek olmak istiyoruz" dedi.

"2 SAAT OYNANIYOR, 22 SAAT KONUŞULUYOR"

Kadroya çok fazla gurbetçi oyuncu alındığına yönelik eleştirileri yanıtlayan Avcı; "3 milyon Türk nüfuslu Almanya'dan 3 futbolcu Real Madrid'e transfer olabiliyorsa, biz neden bunu yapamayalım. Ben Almanya'ya giderek bunun araştırmasını yaptı. Türkiye'ye gelen gurbetçi futbolculara çok haksızlık yapıyoruz. Bunlara daha çok saygı duymamız gerekiyor. Çünkü bu oyuncular daha iyi şartları bırakıp buraya geliyorlar" ifadelerini kullandı.

Milli Takım'ın kulüp takımlarına oranla çok daha farklı bir yer olduğunu belirten başarılı çalıştırıcı; "Milli Takım ve kulüpler birbirinden tamamen farklı. Bugün bizde oynayan oyuncuların uluslararası arenada rol almak istedikleri bir performasn göstermeleri gerekiyor. Arda Turan, Atletico Madrid'e transfer olurken, Galatasaray'daki performansından dolayı değil, Avrupa Şampiyonası'nda Milli Takım forması ile gösterdiği performans dolayısıyla oraya transfer oldu" dedi.

Türkiye'de futbol ortamına değinen ve küçük şeylerin bile büyük tartışma konusu olduğunu belirten Avcı; "Ben Milli Takım'daki oyuncu gurubuyla 8-9 senedir birlikte çalışıyorum. Biz oyuncularla çalışırken, hangi kulüpte oynadığının farkında bile değiliz. Biz çalışmamızı yapıyoruz. Sonra istatistik olarak ortaya çıkan durum bizi ilgilendirmiyor. Futbol 2 saat oynanıyor ancak 22 saat konuşuluyor. Bu çok sağlıklı bir durum değil" diye konuştu.

"HER ZAMAN YAPICI BAKARIM"

Milli Takım içerisinde sorunlar olduğuna yönelik söylentileri yanıtlayan Avcı, "Oyunculara her zaman yapıcı şekilde bakarım. Onlarla iletişimimde iyidir. Benim için din, dil, ırk farketmez. Hepsi birer insandır ve her oyuncu ile seve seve çalışırım. Her oyuncuyu kazanmaya çalışırım. Bir oyuncu üzerinden konuşulup gereksiz yorumlar yapıldığına şahit oluyorum. Bunu çok şık bulmuyorum. Oyuncuların hepsi birbiri ile çok iyi anlaşamayabilir. Bugün İspanya Milli Takımı'na gidin. Barcelonalı oyuncular ile Real Madrid oyuncuları ayrı oturuyor olabilirler. Ancak sahaya çıkınca tüm bu gruplaşma son bulur ve herkes üzerine düşeni sonun kadar yapar. Biz 2014'e gitmek için hala inançlıyız. Ancak daha önemlisi Türk futbolundaki eğitim sorunu ile ilgili mücadelemiz de sonuna kadar devam edecek. Ben ve Türkiye Futbol Federasyonu bu konuda sonuna kadar çalışacağız" ifadelerini kullandı.

Macaristan karşılaşması sonrasında Hamit Altıntop'un kendisine yönelik eleştirileri hakkında konuşan Avcı; "Ben futbolcularına nasıl davranacağını iyi bilen bir insanım. Benim bazı özgürlüklerim vardır ama bazı sınırlarımda vardır. İnsanlara hakaret etmeyi sevmeyen bir insanım. Benim bazen ses tonum yükselebilir. Ne zaman, nerde, nasıl haraket edeceğimi çok iyi bilirim ve bunun içinde destek alırım. Eğer futbolcular bağırıp çağıran bir insan istiyorlarsa bu onların ayıbıdır. Ben öyle bir insan olamam" dedi.

"BREZİLYA İÇİN ŞANSIMIZ VAR"

Spor Toto Süper Lig'in 9. haftasında Fenerbahçe'nin genç orta saha oyuncusu Salih Uçan'ın yaşadığı talihsizliği değerlendiren Avcı; "Fenerbahçe'de oynayan Salih Uçan çok önemli bir yetenek. Antalyaspor maçında bir hatasını görmedim. O pozisyonda şut atmayı denemesi bile kendine nasıl güvendiğini gösteriyor. Kendisi Fenerbahçe'de forma şansı bulursa ileride Milli Takımımız için çok değerli bir oyuncu olacak. Bu konuda hiç bir şüphem yok" şeklinde konuştu.

Milli Takım üzerinde fazla bir değişikliğe gitmeyi düşünmediğini belirten Abdullah Avcı; "Yakın zamanda 14 Kasım'da hazırlık maçımız var. Ve çok fazla oyuncu değişikliği yapmayacağız. Çünkü çok geniş bir oyuncu havuzumuz yok. Mart ayındaki resmi müsabakaya 2 hazırlık maçı yaparak hazırlanacağız. Daha osnra ise 6 resmi mücadele oynayacağız. Bunları kazanıp nereye kadar gidebileceğimizi göreceğiz. Brezilya için hala şansımız var. Önemli olan buna inanmak. Kesinlikle Mart ayındaki maçları kazanmak zorundayız" ifadelerini kullandı.

Milli Takım'da istikrarlı bir kadro yaratmak istediğini belirten başarılı teknik adam; ""Son açıkladığımız 20 kişilik kadroda 17 oyuncu takımlarında sürekli oynayan oyuncular. Tek temennim bunların sağlam şekilde Milli Takıma katılması. Bu yönde eleştirilerde yapıldı ancak. Oyunculardan sadece 3'ü takımlarında sonrada oyuna giren oyuncular. Onlarda gelirse, önümüzdeki maçlarda önemli sonuçlar alacağımızı düşünüyorum" dedi.

"YERİ GELDİĞİNDE RACON KESERİM"

Çocukluğunun geçtiği Kasımpaşa'yı asla unutamayacağını söyleyen Abdullah Avcı; "Kasımpaşa ile bağlarımı koparmadım. Babam orada yaşıyor. Sürekli gidiyorum. Orada dostlarım arkadaşlarım hala duruyor. Oradan kopmam mümkün değil. Kasımpaşalıyım, yeri geldiğinde racon kesmesinide bilirim. Ailemi çok seviyorum. Eşim ve çocuklarım bana zor zamanlarda çok destek veriyor. Onların her zaman kariyerime büyük katkıları var." dedi.

İstifa edip etmeyeceğine yönelik soruları yanıtlayan Avcı; ""2015'in Mayıs ayına kadar mukavelem var. Antrenör olarak uzun vadede çalışacakmış gibi düşünüyorum. Ancak ayrılma kararı alırsam da bunun kararını zaten insan kendiliğinden verir. Bunu bir sabah kalktığımda da verebilirim. Bu süreçler geçecektir. Zamanın bizi haklı çıkaracağına inanıyorum" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin organizasyonel olarak önemli bir atılım yaptığına dikkat çeken başarılı çalıştırıcı; "Ülke olarak çok önemli organizasyonlar yapıyoruz. Tenis karşılaşmaları bunlardan biriydi. Ayrıca FIFA'nın en büyü ikinci organizasoynu olan U20 Şampiyonası'na 2013'te ev sahipliği yapacağız. Biz bu organizasyonları emin olun Avrupalı'lardan çok daha iyi yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER