ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 10:23

Bitlis’te satranç turnuvası düzenlendi

Bitliste satranç turnuvası düzenlendi

Satranç Federasyonu Bitlis şubesi tarafından il geneli satranç turnuvası düzenlendi.


Bitlis geneli 59 sporcunun katılımıyla başlayan turnuvanın finali Bitlis Çiftkaya Kayak Tesisleri'nde yapıldı.

Finale kalan sporcular dereceye girmek için bir birleriyle kıyası yarışırken, turnuvada dereceye giren sporculara Bitlis Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından kupa verildi. Kupa töreninde konuşan Bitlis Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Muzaffer Güven, turnuvada emeği geçenlere teşekkür ederken dereceye giren sporcuları da tebrik etti.

Bitlis’te tüm spor branşlarının gelişmesi için Bitlis Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü olarak ellerinden geleni yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini kaydeden Güven, “Turnuva dostluk havasında geçti. Bu turnuvamıza 7’den 70’e herkes katılım gösterdi. Bu da bizleri son derece mutlu etti. İnşallah bu tür spor aktivitelerinin devamı için elimizden geleni yaparak gereken desteği vereceğiz." diyerek şunları söyledi:

"Ayrıca önümüzdeki süreçte de yine yeni bir satranç turnuvası düzenlemeyi düşünüyoruz. Ancak bu turnuvamız çok farklı olacak. Dedelerimiz torunlarıyla birlikte bu turnuvaya katılabilecek. Turnuvaya katılan dedelerimiz bir birleriyle kıyasıya yarışırken torunları da dedelerine destek verecek. Buradaki amacımız da dedelerimizinde bu spordan faydalanmalarını sağlamaktır. Ben turnuvada başarı sağlayan ve katılım gösteren tüm sporcularımızı tebrik ediyorum.”

Satranç Federasyonu Bitlis İl Temsilcisi Mesut Araboğa ise, düzenlenen turnuvanın 3 gün devam ettiğini ve turnuvaya il ve ilçelerden 59 sporcunun katılım gösterdiğini söyledi. Turnuvada Bitlis birincisi olan sporcunun Satranç Federasyonu tarafından 2 – 11 Şubat tarihleri arasında Antalya’da yapılacak olan Türkiye Şampiyonası'na gideceğini kaydeden Araboğa, Bitlis’te kapsamlı satranç turnuvası anlamında ilk defa böyle bir organizasyon yapıldığına dikkat çekti.

Satranç sporunun bölge için önemine vurgu yapan Araboğa, “Satranç gerçekten çok önemli bir spor dalıdır. Bizimde amacımız bu sporu ilimizde geliştirmek ve daha da çok sevdirmektir. İnşallah bu tür organizasyonlarla da bunu sağlayacağımıza inanıyorum. Bize desteklerini esirgemeyen Bitlis Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Muzaffer Güven’e ve turnuvaya katılan tüm sporcularımıza çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Satranç Federasyonu Tatvan ilçe Temsilcisi Öğretmen Selahattin Bayap da, her kesimden herkesin katılım gösterdiği turnuvaya meslektaşlarının katılım göstermemesinden yakındı. Turnuvaya daha çok ağırlıklı olarak öğretmenlerin katılım göstermesi gerektiğine dikkat çeken Bayap, “Eğitimci öğretmenlerimizi öğrencilerimize örnek olmaları açısından bu tür turnuvalara katılmaya davet ediyorum.” diye konuştu.

Öte yandan düzenlenen turnuvaya polis-halk kaynaşmasını sağlamak amacıyla Bitlis Polis Meslek Yüksek Okulu'ndan öğrencilerde yoğun katılım gösterdi. Turnuva kupa töreni ve çekilen hatıra fotoğrafının ardından sona erdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER