ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Mart 2014 Cumartesi 14:30

Birinci Bölge Yüzme Şampiyonası


Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu (TOSSFED) tarafından düzenlenen ve zihinsel engelli sporcuların katıldığı Birinci Bölge Yüzme Şampiyonası Alanya'da başladı.
Alanya Belediyesinin ev sahipliğindeki şampiyonanın açılış seremonisi, Alanya Belediyesi Olimpik Yüzme Havuzu'nda yapıldı. T
Törende konuşan TOSSFED Başkan Vekili Sadettin Akçi, 17 ildeki 62 spor kulübünden yaklaşık 200 sporcu ve antrenörün yarışmaya katıldığını söyledi. Akçi, şampiyonada down sendromlu, otistik ve zihinsel engelliler kategorilerinde yarışların yapıldığına dikkati çekti.
Akçi, "Burada derece yapan sporcularımız, bağlı olduğumuz Uluslararası Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu Yüzme Şampiyonası'na katılacaklar. Fakat asıl hedefimiz 2016 Rio Paralimpik Oyunları'na performans sporcuları hazırlamak" dedi.
Son yıllarda özel sporculara aktarılan kaynak ve sporla ilgili hemen hemen her ilde ve ilçede yapılan tesislerin Avrupa standartları üzerinde olduğuna değinen Akçi, "Türkiye Cumhuriyeti çok şanslı bir ülke. Engellilere her türlü imkanı seferber eden bir Başbakanımız var. Ben kendilerine, bütün sporcu aileleri adına ve federasyonumuz adına saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz. Çünkü hükümetimizin sağladığı imkanlarla bu sporu yaygınlaştırabiliyoruz" dedi.
Türk milletinin çalışkan olduğunu, antrenörleri, sporcularıyla en iyi şekilde spor yaptıklarını dile getiren Akçi, vizyonlarının 2023'e kadar mezralarda bile her engelli çocuğa spor yaptırmak olduğunu bildirdi.
- "Spor engelliler ve ailelerini yaşama bağlıyor"
Askerlik yapamayan, evlenemeyen üniversiteye gidemeyen, işe girme imkanları az olan engelliler ve ailelerini yaşama bağlayan en önemli unsurun spor olduğunu vurgulayan Akçi, şöyle konuştu:
"Çocuğu, Türkiye şampiyonu olduğu zaman veya kulüp şampiyonası olduğu zaman aldığı madalya evinin en güzel köşesinde sergileniyor. Böylece belki gözden çıkarılmış belki işe yaramaz, 'Bu çocuktan bir şey olmaz' düşüncesi sporla kırılıyor. Anne ve baba da çocuğuyla normal bir birey gibi bir şehirden bir şehre gidebiliyor, otellerde kalabiliyor. Aynı zamanda çocuklarımızı sosyalleştiriyor ve toplumla kaynaştırıyor."
Alanya Belediyesi Spor Müdürü Saim Kanlı ise Alanya Belediyesi olarak özel sporculara her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.
Engelli sporcu Hande Özyen de yarışmaktan dolayı mutlu olduğunu dile getirdi. Düzenli olarak bu sporu yaptığını kaydeden Özyen, "Hazırlanıp geldik. Biz hayatımızdan memnunuz. Burada arkadaşlarıma başarılar diliyorum" dedi.
Açılış törenin ardından 50, 100, 200, 400, 800 ve bin 500 metre serbest, 50, 100 ve 200 metre sırtüstü, 50, 100, 200 metre kelebek, 50, 100, 200 metre kurbağalama ve 200 metre ferdi karışık kategorilerde yarışlar başladı.
Şampiyona yarın sona erecek.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER