ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sisli
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ocak 2014 Cumartesi 12:03

Bir kural hatası itirazı da sutopunda


Futbolda Kasımpaşa-Beşiktaş maçından sonra yaşanan kural hatası iddiasının ardından sutopunda da bir kural hatası itirazı yapıldı.
Sutopu Deplasmanlı Erkekler 1. Lig'de 21 Aralık 2013 tarihinde oynanan İYİK-ENKA maçında kural hatası yapıldığını iddia eden ENKA, Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu'na başvuracak.
ENKA Kulübü İdari Menajeri Yalım Gören, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İYİK'in 9-8 kazandığı maçın son dakikasında 3. faulünü alan rakip oyuncunun, yedek oyuncuyla değişmesi gerekirken yeniden oyuna dahil olduğunu, penaltı kararı vermesi gereken hakemin oyunu devam ettirerek, kural hatası yaptığını ileri sürdü.
Maçın bitiminde hemen kural hatası itirazında bulunduklarını anlatan Gören, şöyle devam etti:
"Son dakika içinde 3 faul alıp da oyun dışında kalması gereken bir oyuncu, maç bitmeden oyuna dahil oldu. Üç faul alan sporcu oyunu terk etmek zorundadır. Cezalı bölüme girdi, ceza süresi dolduğu zaman oyuna dahil oldu. Oysa 3. faulünü alan oyuncunun yedek oyuncuyla değiştirilmesi gerekirdi. Bu hatayı yaptığı zaman hakemin penaltı kararı vermesi lazım. Ancak hakem bu kuralı uygulamadı. Cezalı sporcu oyuna girdiğinde maçın bitimine 3 saniye vardı. Cezalı oyuncu oyuna girdiği anda maç duracak, hücum eden takım lehine penaltı çalınacak ve maç 3 saniye daha oynanacak. Bu bir uluslararası sutopu kuralı. Dünyanın her yerinde böyle uygulanıyor."
Yalım Gören, maç sırasında hemen hakemlere itiraz ettiklerini vurgulayarak, "Masa hakemlerinden biri yazıcıdır, biri atılan oyuncuları takip eder. Atılan oyuncuları takip eden hakem 3. faulü alan oyuncu için kırmızı bayrak kaldırdı. 'Bu oyuncuyu değiştirmen lazım' diyor. Atılan oyuncu oyuna girince bayrağı kaldıran hakem eliyle koluyla İYİK yedek kulübesine uyarmaya çalıştı, ancak dikkate alınmadı. Bu da elimizde net bir şekilde var" ifadelerini kullandı.

- "Federasyon itirazımızı reddetti"

Türkiye Sutopu Federasyonu'nun, yaptıkları itirazı reddettiğini dile getiren Gören, şunları kaydetti:
"Maçın ardından video kaydıyla birlikte bir itiraz dilekçesi yazıp federasyon yönetim kurulu üyesi Ahmet Hacısoyu'na teslim ettik. Sonucundan emin olarak beklemeye başladık. Fakat federasyon gönderdiği yazıda, 'Federasyonumuz ve Merkez Hakem Kurulu tarafından incelenmiş olup, hakemlerin ve görevlilerin raporları doğrultusunda müsabakanın normal seyrinde tamamlandığı tespit edilmiş ve itirazınız reddedilmiştir' denildi. Burada göz göre göre hakem kural hatası yapmış oluyor, federasyon bu itirazı geri çevirerek daha büyük bir hata yapıyor. Bu kuralın uygulanmaması hali. Kuralı konuşmaya bile değmez."
Türkiye'de sutopunda daha önce buna benzer olay yaşanmadığını savunan Gören, "Konunun görüşüleceği yer de tam olarak bilinmiyor. Federasyon yönetim kuruluna bile taşındığını düşünmüyorum. Haksız bir karar bu. Şimdi Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu'na başvuracağız. Oradan dönerse aynı şekilde uluslararası tahkime kadar gideceğiz. Burada bembeyaz bir durum var. Kural bir şeyden bahsediyor, yapılan uygulama farklı" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER