ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL18°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 19:48

Binicilik "karantina engeline" yenildi


Adana'yı karantina bölgesi olarak kabul eden Avrupa Komisyonu'nun itirazı üzerine, Akdeniz Oyunları kapsamında bu kentte yapılacak binicilik müsabakaları iptal edildi.

Mersin'de 20-30 Haziran'da düzenlenecek 17. Akdeniz Oyunları'nda binicilik müsabakalarına ev sahipliği yapacak Adana konusunda son derece ısrarcı bir tutum sergileyen Avrupa Komisyonu, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Binicilik Federasyonu'nun tüm emeklerine ve girişimlerine rağmen kararından vazgeçmedi.
Binicilik Federasyonu Başkanı Tunç Çapa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bu kadar emek versem olimpiyatlara takım götürürüm, bütün emeklerimiz boşa çıktı, çok üzgünüm" dedi.
Adana'nın, onlarca harası ve kulüpleriyle tam bir binicilik merkezi olduğunu, oyunlar için bölgeye çok büyük yatırımlar yapıldığını belirten Çapa, komisyonun tüm bunları görmezden gelmekte ısrar ettiğini söyledi.
Sorunun ortaya çıkmasının ardından komisyona müsabakaların İstanbul'da yapılmasını önerdiklerini dile getiren Çapa, "İstanbul, tüm katılımcı ülkeler tarafından büyük memnuniyetle karşılandı. İnanın herkes İstanbul'a gelmek için can attı, ancak bu sefer de Akdeniz Oyunları Komitesi öneriyi reddetti. Normalde müsabakaların Akdeniz kıyısına en fazla 120 kilometre mesafesi bulunan kentlerde yapılması gerekiyor, ancak bu kural esnetilebilirdi" diye konuştu.
Çapa, Avrupa Binicilik Federasyonu nezdinde sadece İstanbul, İzmir ve Ankara'nın uluslararası müsabaka düzenleme izninin bulunduğunu, Akdeniz Oyunları'na özel olarak Adana'ya da bu hakkın tanındığını aktararak, şunları kaydetti:
"Oyunlara az bir zaman kala Avrupa Komisyonu, bunu kabul etmediğini bildirdi ve oyunlara katılan atların 60 gün süreyle karantinaya alınacağını açıkladı. Bunun üzerine 13 olan katılımcı sayısı gittikçe düştü. Bakanlığımız büyük önem verdi, elinden geleni yaptı. Maddi manevi büyük zararımız var. Milli takım sporcuları ve atlarımız aylardır dünyanın en iyi antrenörleri tarafından eğitiliyor. Madalya umudumuz çok yüksekti. Bu kadar emek versem olimpiyatlara takım götürürüm, bütün emeklerimiz boşa çıktı, çok üzgünüm."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER