ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Ocak 2014 Perşembe 11:46

Beşiktaş Bayan Voleybol Takımı'nda öncelik yapılanma


Acıbadem Bayanlar Voleybol Ligi takımlarından Beşiktaş, önceliği yapılanmaya verdi.
Beşiktaş'ın tecrübeli antrenörü Adnan Kıstak, futbol takımının oynayacağı stadın yapımından dolayı camia olarak herkesin fedakarlık yaptığını ve 2-3 sezonda üst sıralara oynayacak bir yapılanmayı planladıklarını söyledi.
AA muhabirine açıklamalarda bulunan Kıstak, önce yapılanmayı planladıklarını belirterek, "Stadımız bitene kadar kemer sıkma pozisyonundayız. Yeni sponsorlarla birlikte 2-3 sezon içinde ilk dörtte olmayı amaçlıyoruz. Genel politika olarak stat bitene kadar kemer sıkma pozisyonundayız. Sponsorlarımızın gelmesiyle ilk dördün içinde yer alacağız. Bizim amacımız 2-3 sezon içinde buralarda olabilmek" dedi.
Bu konuda zamana ihtiyaçları olduğunu kaydeden siyah-beyazlı takımın çalıştırıcısı, "Boş durmuyoruz. Altyapıya, gençlere yatırım yapıyoruz. Teknik ekibi genişlettik. Bizdeki hizmet hiçbir takımda yok. Antrenör ve sporcu olarak keyifli çalışıyoruz. Geçen sezona göre takımımız daha iyi. Ama yukarıdaki takımların kalitesi çok yükseldi. Makas daha da açıldı. Yabancı oyuncuları çok kaliteli. Kulübümüz ve sponsorumuz hazır olduğunda, üst sıralar için mücadelede kendimize yer edineceğiz" diye konuştu.
Zamanla üst sıralarda yer alan rakipleri de yeneceklerini kaydeden antrenör Kıstak, "Üstteki takımlar bütçelerini bu sezon en az iki misli artırdılar. Bu Avrupa'da alınan sonuçlardan da belli oluyor. Yenilmiyorlar. Türk takımları öyle güçlendi ki Avrupa'daki rakiplerini daha kolay geçiyorlar" ifadelerini kullandı.

- Beşiktaşlı derneklerle proje

Adnan Kıstak, altyapıyı güçlendirmek için Anadolu'daki Beşiktaş taraftar dernekleriyle ortak bir projede çalışacaklarını dile getirdi.
"Şu anda büyük paralara da ihtiyaç yok" diyen Kıstak, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Yukarıdaki takımlardan oyuncu almak zor. Bizim için devamlılık önemli. Başkanımız da buna önem veriyor. Bütün Anadolu'daki Beşiktaş dernekleriyle altyapı hamlesi başlatacağız. Geçen sezon programını yaptık. Yeni sponsorla birlikte bunun hayata geçmesi daha iyi olacak. 2-3 yılda bunu oturtabilirsek Beşiktaş'ın geleceği olur. Her sezon sponsorun verdiği 10 milyona da yazık. Bir sezon iyi oynayıp ikinci sezon küme mi düşelim? Sponsorun olması günlük başarıdan çok ileriye dönük yatırımlar için katkı verecek. Taraftarlarımız VakıfBank, Fenerbahçe, Eczacıbaşı VitrA ve Galatasaray Daikin'i yenmemizi istiyor. Onlara hak veriyorum. Ama biraz da haksızlık yapıyorlar. Bizi desteklemezlerse o noktalara gelmek zor."

- "Türk antrenörlerin motivasyonları kırılmış durumda"

Kıstak, altyapıya önem veren çalıştırıcıların Türk antrenörler olduğunu ancak son dönemlerde bu teknik adamların motivasyonlarının kırıldığını ifade etti.
Türk antrenörlerinin 1980'li yıllarda Çekoslavakya'da gerçekleştirilen kursla birlikte kendilerini geliştirdiklerini vurgulayan Adnan Kıstak, şunları kaydetti:
"Bu kurslar Türk antrenörüne ve voleyboluna çok katkı verdi. Yabancıların Türk voleyboluna katkısı olmamıştır. Kulüpler skorda başarı elde etmiş olabilir ama yabancıların sporcu ve eğitim anlamında çok az katkıları olmuştur. Yine Türk antrenörleri altyapılarda uğraşıyorlar. Motivasyonları kırılmış durumda. Yeniden motive etmek lazım. Yeniden altyapı hamlesi için federasyonun onları içine alarak bilgilerini görgülerini geliştirmesi gerekiyor. Mevcut değerler bitiyor."
Ligde ilk dört sırada yer alan takımların yanı sıra milli takımın başında yabancı antrenör olduğuna dikkati çeken siyah-beyazlı takımın çalıştırıcısı, "Bir takım şampiyon olacak. Hadi ikincisi de final oynadı, üçüncü ve dördüncü takımlar başarılı mı? Zaten o kadrolarla beşinci olamaz ki. Yardımcı antrenörle de çıksa beşinci olamaz. VakıfBank'ın başarısında tabii ki antrenörün, kulübün katkısı var. Ama en önemli şey istikrar. Uzun yıllar hiçbir takım bunu yakalayamadı" diye konuştu.

- "Guidetti, Türkiye gerçeğini herkesten önce gördü"

Beşiktaş Antrenörü Kıstak, VakıfBank'ta büyük başarılara imza atan İtalyan teknik adam Giovanni Guidetti'nin, Türkiye gerçeğini herkesten önce gördüğünü söyledi.
Guidetti'nin pratik bir zekaya sahip olduğunu vurgulayan Adnan Kıstak, "Türk insanını nasıl motive edeceğini iyi biliyor. Motivasyonu zinde tutmayı beceriyor. Sahaya yansıttığı elektrik çok güzel. Keşke A milli takımın tercihi Guidetti olsaydı" ifadelerini kullandı.
Milli takımın bocalama dönemi yaşadığını kaydeden tecrübeli antrenör, "İnşallah gelecek sezon bunu atlatmış olur. Türk Milli Takımı fazla bocalamaya gelmez. Oradaki yerini kaybetmemesi lazım. Yabancı antrenör koyuyor, çıtayı daha da yukarı çıkarması gerekiyor" diye konuştu.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER