ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 12:47

Beş farklı bisikletiyle Türkiye’yi geziyor


Muğla’dan bisikletiyle yola çıkan ve Türkiye’nin 7 bölgesini bisikleti ile gezen Serkan Taşdelen, Zonguldak’ın Ereğli İlçesine geldi. Bisikletle Türkiye’yi gezmenin çok zevkli olduğunu kaydeden Taşdelen, herkesin bisiklet kullanabileceğini ve alıştıktan sonra da bırakamayacağını kaydetti.

Muğla’da yaşayan 31 yaşındaki Serkan Taşdelen, işe gidip gelmek için kullanmaya başladığı bisiklet sevdasını Türkiye geneline taşıdı. Yaptığı araştırmalar sonrasında farklı bisikletlerle Türkiye’yi gezebileceğini düşünen Taşdelen, 2006 yılında ilk turlarına başlamış. 6 sene boyunca Türkiye’nin 7 bölgesinde 80 ili gezen ve 50 bin kilometre üzerinde yol kat eden Taşdelen, Türkiye turunu bitirdikten sonra yurt dışına çıkacağını söyledi.

Bisiklet sektöründe çalışan ve bisiklet sevdasının kendisinde bir başka olduğunu dile getiren Taşdelen, dolaştığı illerde başına farklı olayların geldiğini söyledi. Kendisini turist zannettiklerini ve görenlerin ‘HELLO’ diyerek selam verdiğini ifade eden Taşdelen, bisikletle insanların her türlü işini halledebileceklerini ifade etti.

7 BÖLGEYİ BÖLÜM BÖLÜM GEZDİM

2006 yılında başladığı Türkiye gezisini bölüm bölüm yaptığını söyleyen Taşdelen, “Çeşitli zamanlarda Türkiye’nin 7 bölgesini de geziyorum. Şu an Batı Karadeniz bölgesinde Karadeniz Ereğli’deyim. Bundan sonra da nerede olacağım belli değil." diyerek şunları söyledi:

"Gezilerde belli bir program uygulamıyorum. Türkiye’nin 7 bölgesi ve 80 şehrini şu ana kadar bisikletimle gezdim. Gezmeye de devam edeceğim. 6 yıldır geziyorum. 6 yılda bölüm bölüm gezdim. Bu geziye işe gitmek için aldığım bisikleti araştırmakla başladım.

İnsanlar Türkiye’nin her yerinde bisikletle pedal çevirebiliyor. Bunu gördüm. Daha sonra bunu ben neden yapmayayım diye aklımda bir soru işareti oluştu. Çünkü Türkiye’yi seviyorum. Ülkemi gezmeyi seviyorum. Türkiye’yi bitirdikten sonra yurtdışına çıkmayı hedefliyorum”

GİTTİĞİM YERLERDE TURİST ZANNEDİYORLAR

“Her gittiğim yerde ilginç olaylarla karşılaşıyorum. Gittiğimiz yerlerde sürekli turist zannediliyorum. Her yerde ‘HELLO’ ile karşılaşıyoruz. Bu kaç gün gezdiysem o kadar geçerli bir durum oldu." diyen Taşdelen, şöyle devam etti:

"İnsanlara Türk olduğumuzu anlatmaya çalışsak da çok iyi Türkçe konuşan yabancı olduğumuzu zannediyorlar. Dilerim bu zamanla aşılacaktır. Bu bölgede kalan bir kaç rotam var. Birincisi Düzce Cumayeri bölgesi olacak. Daha sonra da Karabük tarafı olacak. Ondan sonra da Muğla’ya Bisiklet sektöründe uğraştığım işimin başına geri döneceğim.”

Çıktığı tura göre bisiklet seçtiğini de belirten Taşdelen, “Bisikletim katlanabilir bisiklet. Bununla birlikte beş bisiklet daha kullanıyorum. Tura göre bisiklet kullanıyorum. Yani gezeceğim bölgeye göre, gideceğim rotaya göre bisiklet seçimi yapıyorum. Kış günlerinde günler kısa olduğu için bir yerden bir yere gittikten sonra konaklamak için tekrar aynı yere dönmem gerekiyor. Bu nedenle katlanabilir bisikleti tercih ediyorum. Günlük rotamı tamamladıktan sonra bisikletimi katlayıp minibüse binip konaklama yapacağım yere geri dönüyorum.” diye konuştu.

TÜRKİYE’ DE 50 BİN KİLOMETRE PEDAL ÇEVİRDİM

Türkiye’de 50 bin kilometre üzerinde pedal çevirdiğini, bu 2006 yılından bu güne kadar çevirmiş olduğu pedal olduğunu da belirten Taşdelen, "Dilerim daha da fazla olacaktır. Türkiye’deki turlarımı tamamladıktan sonra yurt dışı planlarım var." diyerek, şunları söyledi:

"Daha önce Suriye ve Ürdün’de pedal çevirme şansım olmuştu. Ben aslında Türkiye bitmeden yurt dışına çıkmayı düşünmüyorum. Yurt dışında karşılaşmış olduğum Türkiye’yi gezen turistlere ‘Şurayı Biliyormusun?’ diyenlere hayır demek istemiyorum. Türkiye’yi tamamen gezip öğrendikten sonra dünyada ki insanlara bunu öğretmek istiyorum.”

AİLEM HER ZAMAN DESTEK VERİYOR

‘Uzun yol Bisiklet sporu’ olarak adlandırdığı turlarını www.pedalla.com da da yayınladıklarını kaydeden Taşdelen, bisiklet sporunu insanların mutlaka denemesi gerektiğini de sözlerine ekleyerek açıklamalarını şöyle sonlardırdı:

“Ailemden destek her zaman var. İlk başlarda tepki vardı. Ancak anne ve baba da alıştı. Bundan sonra da sürekli olarak benim yanımdalar ve beni destekliyorlar. Ben bisiklet kullanmaya işe gidip gelmeyle başladım. Bütün insanlara da bunu öneriyorum. Gerek işe, markete, gezmeye gerekse de okula bisikletle gidip gelinebilir. Ben bunu bütün bisiklet severlere de öneriyorum.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER