ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Kasım 2013 Pazartesi 13:28

Berdimuhamedov'da şık hareketler


Sportmenliğiyle bilinen Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, sporu yaşam şekli haline getirdi. Sportif aktiviteleriyle sık sık görüntü veren Türkmen lider, ülke halkının sağlıklı yaşamı için sporu devlet siyasetinin öncelikli alanlarının biri olarak kabul etti.
Berdimuhamedov, “Spor herkes için” diyerek, yardımcıları ile birlikte spor yaptı. Başkent Aşkabat’taki olimpiyat köyüne gelen Berdimuhamedov, olimpiyat kompleksindeki tesisleri gezdi. Daha sonra yardımcıları ile birlikte fitnes merkezine gelen Türkmen lider, burada spor yaptı, voleybol ve masa tenisi oynadı. Ardından kurmayları ile birlikte çay içerek sohbet eden Berdimuhamedov, ülkesinde sağlıklı yaşam için bütün imkanları seferber edeceklerini belirtti.
Daha sonra Atçılık Kompleksi’ne geçen Berdimuhamedov, Şatlık isimli Ahal Teke atıyla bin 200 kilometre mesafede yarıştı. Ata düşkünlüğü ile bilinen Türkmen lider, at binmeyi çok seviyor. Berdimuhamedov, daha sonra yardımcıları ile birlikte bisiklet turu yaptı.
Sporlar arasında Berdimuhamedov en çok atçılık sporuna öncelik tanıyor. Mesleği diş doktoru olan Berdimuhamedov bunun dışında bisiklet ve motor yarışları, atletizm, dövüş sanatları, hokey, tenis gibi sporlara da ilgi duyuyor. Sık sık makam aracını da kendisi kullanan Berdimuhamedov, sportmen kişiliğiyle tanınıyor. Ata binen, yarış otomobilleri ile pistlerin tozunu alan Berdimuhamedov, askeri uçak ve helikopter kullandı, tanka bindi.
Türkmenistan’ın bütün vilayetlerde sağlık yolu mevcut. Her Pazar günü üniversite öğrencileri, kamu kurum çalışanları sağlık yollarında yürüyüş yapıyor. Ayrıca, ülkede bisiklet seferberliği başlatıldı. Ülke genelinde hafta sonları toplu bisiklet turları yapılıyor.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER