ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 13:32

Belçika basını Aziz Yıldırım’a yer verdi


Avrupa Polis Teşkilatı (Europol), futbol tarihinin en büyük şike skandalını ortaya çıkarmasının yankıları sürüyor. Belçika basınına yansıyan haberlerde Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın hakkında 6 yıl hapis istendiği ve yargılandığına dikkat çekilirken, en fazla şüpheli maçın 79 müsabaka ile Türkiye’de tespit edildiğinin altı çizildi.

14 Avrupa ülkesinde oynanan 380 müsabaka ile Asya ve Afrika’daki 300 maçta şike tespit eden Europol, Singapur’daki suç örgütünün başrol oyuncusu olduğu skandala 425 oyuncu ve hakemin adının karıştığı, 50 kişinin gözaltına alındığı ve 80 kişi hakkında yakalama emri çıkartıldığını belirtti. Europol Başkanı Wainwright, “Avrupa futbolu için kara bir gün.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Başta Almanya ve Türkiye olmak üzere Avrupa’daki birçok ülkede gündeme bomba gibi düşen açıklamalar, Belçika basınında da geniş yer buldu. Önde gelen fikir gazetelerinden De Morgen, ‘‘Europol, futbol mafyası ile mücadele zafer elde etti’’ başlığı ile duyurulan haberde şike iddiaları ile gündeme gelen ve cezaevine gönderilen ‘‘kara listede’’ Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’a fotoğraflı yer verilmesi dikkat çekti.

Almanya, İtalya, Güney Afrika gibi ülkelerde şike davalarından cezaevinde yatan ya da mahkûmiyet alanların sıralandığı listede Aziz Yıldırım için ‘‘Türkiye’nin en büyük kulüplerinden Fenerbahçe’nin başkanı. Şike yaptığı iddiası ile geçtiğimiz yaz altı yıl hapis istemi ile yargılandı. Eski profesyonel futbolcu olan Yıldırım, başarılı bir işadamına dönüştü. Oluşturduğu bir örgütü yöneten Yıldırım’a onlarca kişi yardım etti.’’ değerlendirmesine yer verildi.

Het Nieuwsblad ise ‘‘Bahis mafyası artık Şampiyonlar Ligi’ni dahi tahrif ediyor’’ başlığını atarken, Europol’un şüpheli maçların oynandığı ülkeler listesinde Belçika’nın alt sıralarda olmasına dikkat çekti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER