ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 21:56

Bayanlar olimpik yayda Türk sporcular elendi


Uluslararası Okçuluk Federasyonu (FITA) tarafından düzenlenen Okçuluk Dünya Kupası 2. ayak yarışlarında ikinci gün müsabakaları tamamlandı.

Antalya'daki Yüzüncü Yıl Tesisleri'nde yapılan organizasyonun ikinci günü, makaralı yay kategorisinde sıralama atışlarıyla sona erdi. ABD, Almanya, İtalya, Meksika, Irak, Çin, Güney Kore, Finlandiya, Rusya, Hindistan'ın da aralarında bulunduğu 50 ülkeden, 350 sporcunun mücadele ettiği yarışlarda, makaralı yay erkekler ve bayanlarda 50 metreden sıralama atışları gerçekleştirildi.

Sporcular, her mesafeden 36 olmak üzere, toplam 72 oku hedefe gönderdi. Makaralı yay erkeklerde ABD'li sporcu Rodger Willett, 706 puanla birinci oldu. Bu kategoride ikinciliği ABD'li Reo Wilde, 701 puanla elde etti. Wilde ile aynı puanda olmasına ragmen hedefe daha uzak ok atan Rajat Chauhan ise topladığı 701 puanla günü üçüncülükle tamamladı.

Türkiye rekoru

Milli okçu Ecem Cansu Çoşkun, 50 metrede 684 puan toplayarak, Türkiye rekoru kırma başarısı gösterdi ve bu puanla makaralı yayda 9. sırada yer aldı.

Makaralı yay bayanlarda birinci sırayı Güney Koreli sporcu So Jung Youn 690 puanla aldı. ABD'li Erika Jones 689 puanla ikinci, Meksikalı Linda Ochoa ise 687 puanla üçüncü oldu. Makaralı yay bayanlar ve erkeklerde ikinci gün sıralama atışlarında dünya rekorlarına yaklaşan puanlar olsa da sporculardan yeni bir rekor gelmedi.
Makaralı yay erkeklerde dünya rekoruna 2011 yılında İtalya'da yapılan Okçuluk Dünya Kupası Yarışları'nda 714 puan toplayarak ulaşan ABD'li Reo Wilde, Antalya'da bugünkü atışlarında iki yıl önceki rekorunu geçemedi. Makaralı yay bayanlarda ise rekor 2011 Yılında Çin'de 703 puan toplayan ABD'li Natta Jamie'ye ait bulunuyor.

Bayanlar olimpik yayda Türk sporcular elendi

Olimpik yayda yarışan sporcular, eleme atışlarını yaptı. Olimpik yay erkeklerde milli okçu Kerem Kırsever ve Cevdet Demiral eleme atışlarında başarılı atış yapan ilk 32 sporcu arasına girdi. Bu sporcular eleme turlarında Türkiye'yi olimpik yayda temsil edecek. Olimpik yay bayanlarda ise Begül Löklüoğlu ve Aybüke Aktuna rakipleriyle yaptıkları mücadeleyi kaybederek, şampiyonadan elendi. Bu skorların ardından olimpik yay bayanlarda Türkiye'yi temsil edecek sporcu kalmadı.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER