ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 20:52

Battalgazi Rallisi'ne Kültür Başkenti Eskişehir'den start verildi

Battalgazi Rallisine Kültür Başkenti Eskişehirden start verildi


2013 Türkiye Ralli Şampiyonası’nın ikinci yarışı olan Uluslararası Battalgazi Rallisi, Eskişehir’den start aldı. 1980 yılından beri yapılmayan Balkan Şampiyonası'nın bu yıl yeniden konulan ayağı olan Battalgazi Rallisi, 11 takım ve 80 yarışmacının katılımıyla başladı.

Türkiye Ralli Şampiyonası'nın ikinci ayağı olan ve Balkan Ralli Şampiyonası'na da puan veren Battalgazi Rallisi, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı'nın da desteğiyle 4-5 Mayıs tarihlerinde Eskişehir’de gerçekleştiriliyor. Asfalt zeminde organize edilen ralli, sezonun en hızlı yarışlarından biri olma özelliğini taşıyor. Bu yıl, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Eskişehir, 4. kez bir ralli organizasyonuna ev sahipliği yapacak.

1980’ların sonunda biten Balkan Rallisi, Türkiye ve Bulgaristan'dan toplam 11 takım ve 80 ekibin katılımı ile yıllar sonra Kültür Başkenti Eskişehir’de ‘Battalgazi Rallisi’ adıyla yeniden başlamış olacak. Organizasyon Balkan Ralli Şampiyonası haricinde, Türkiye Ralli Şampiyonası, Türkiye Historic Ralli Şampiyonası ve TOSFED Ralli Kupası'na da puan verecek.

Rallinin startı ise Espark AVM'den verildi. Yarışmacılar kurulan platformdan arabalarıyla geçerek sembolik olarak yarışın başladığını duyurdu. Balkan Ralli Şampiyonası'nın ilk ayağını da oluşturan şampiyona için Bulgar, Yunan ve Hırvat yarışmacılar da Eskişehir'e gelerek start aldı.

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Demir Berberoğlu, törende yaptığı konuşmada, yarışın 1980 yılından beri yapılmayan Balkan Şampiyonası'nın bu yıl yeniden konmuş ilk ayağı olduğunu söyledi. Aynı zamanda yarışın TOSFED Kupası'nın ve Türkiye Ralli Şampiyonası'nın ikinci ayağı olduğunu belirten Berberoğlu, katılımdan dolayı mutlu olduklarını söyledi. Berberoğlu "Çok büyük bir katılım oldu, çok güzel bir organizasyon. Ben öncelikle organizasyonu başaran Eskişehir kulübü başkanı Nevzat kardeşimize teşekkür ediyorum." dedi.

Son yılların en yüksek katılımlı rallisi olarak nitelendirilen yarışlar için ekipler yarın sabah saat 08.00'dan itibaren yarışa başlayacak. Yarışmacılar; 7,7 km'lik Espark, 10,5 km'lik KYK ve 14,8 km'lik Banaz etaplarını 3 kez geçtikten sonra, Eskişehir Rallisi'ni tamamlayacak. Yarışın finiş seromonisi ve ödül töreni ise akşam saat 17.30'da Espark AVM’de yapılacak.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER