ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 18:27

Batman'da kadınlar ilk spor komplekslerini gezdi

Batmanda kadınlar ilk spor komplekslerini gezdi


Batman Belediyesi Kadın Kurulu Batman’da bir ilk olan Kadın Spor Kompleksi inşaatında incelemelerde bulundu. Belediye Başkan Yardımcısı Gülistan Akel kadın spor kompleksinin ne ilk ne de son olacağını belirterek, "Kentsel alanları, kadınların ihtiyaçlarına dönük örmeyi hedefleyerek çalışmalarımıza devam edeceğiz." dedi.

Aralarında Belediye Başkan Yardımcısı Gülistan Akel ve belediye kadın meclis üyelerinin de bulunduğu Batman Belediyesi Kadın Kurulu Batman’da bir ilk olan Kadın Spor Kompleksi inşaatında incelemelerde bulundu.

Batman Belediyesi kadın kurulu olarak bugün Batman Belediyesi tarafından yapımı devam eden Kadın Spor Kompleksi’nin inşaatını ziyaret etmeye geldiklerini belirten Başkan Yardımcısı Akel, "Bizim için önemli bir ziyaret. Aralık sonunda, ocak başlarında bitirmeyi hedeflediğimiz spor kompleksi Batman’da özellikle yerel yönetim kadın politikaları bakımından önemli olacağını düşünüyoruz. Yerel yönetimler olarak, seçilmiş kadınlar, çalışan, emek veren kadınlar olarak biz Batman'da ve dünyanın bir çok yerinde yaşamını sürdüren kadınların yaşam karşısında yaşadıkları zorlukları, kendilerine ait olmayan, başkasına ait yaşamları yaşamak zorunda olduklarını biliyoruz. Buna alternatif geliştirmek, kadının yaşam içinde kendine ait alanların oluşturulması açısından somut projeler bizim açımızdan da önemli. Bu da o projelerden biri." dedi.

Kadın spor kompleksinin kendileri açısından çok değerli bir proje olduğunu da belirten Akel, "Kadınlar buradan sportif faaliyetlere katılım sağlayacaklar, boş zamanlarını değerlendirecekler, birlikte sosyal aktiviteler gerçekleştirecekler. Gerçekten kamusal alanda özellikle yerel yönetimlerde, özellikle yerel yöneticilerin olduğu sistemlerde genelde erkek aklıyla hizmetler düşünülüyor. Ama biz kadının da bu kenti kullanan bir cins olarak en az erkek kadar alanları kullanıma açmayı hedefledik." diyerek şunları söyledi:

"Kadın spor kompleksi bu hedefle yaratılmış bir şey. Bugün kentlere baktığımız zaman uzun asfalt yollar, erkek sürücüler, futbol sahaları, kahvehanelerle dolup taşan kent profili var. Bunu yıkmak lazım ve demokratik, özgür yerel yönetim modeli eksenli biz cinsiyet özgürlüğünü önümüze hedef olarak koyuyoruz. Biz bu hedef üzerinden projeler gerçekleştireceğiz. Kadın spor kompleksi ilk olmayacak, ama son da olmayacak. Kentsel alanları, kadınların ihtiyaçlarına dönük örmeyi hedefleyerek çalışmalarımıza devam edeceğiz."

Kadınlar buradan daha sonra SELİS Kadın Danışmanlık Merkezi ve Hêvi Umut Kadın Atölyesini ziyaret etti.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER