ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Eylül 2014 Pazartesi 15:13

Başpehlivan belli oldu!

Başpehlivan belli oldu!

Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) tarafından Hatay’da düzenlenen 5. Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupası 23 ülkenin katılımıyla barış, sevgi ve kardeşlik ortamında sona erdi.


Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) tarafından Hatay’da düzenlenen 5. Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupası 23 ülkenin katılımıyla barış, sevgi ve kardeşlik ortamında sona erdi.

Altı yıl önce Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın öncülüğünde, beş ülkenin katılımıyla başlayan dünya kupası organizasyonu bu yıl 23 ülkenin katılımıyla gerçekleşti. 5. Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupası organizasyonuna Türk devletlerinin yanı sıra Avrupa ve Balkan ülkeleri de katılım sağladı.

Organizasyona Türkiye'nin yanı sıra Almanya, Macaristan, Bulgaristan, Romanya, Moldova, Kırım, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, İran, Gürcistan, Sancak, Dağıstan, Tataristan, Başkurdistan, KKTC, Afganistan, Kazakistan, Yakutistan, Rusya-Dağıstanlılar ve Tacikistan katıldı.

VALİ LEKESİZ SAHAYI VERMEDİ, ORGANİZASYONA DA GELMEDİ İDDİASI

23 ülkenin katılımıyla gerçekleşen şampiyonaya 500’den fazla sporcu katıldı. Yurt içi ve yurt dışından birçok güreş sever Hatay’daki organizasyona akın etti. Dört yıl boyunca müsabakaların yapıldığı saha Hatay Valiliği tarafından belediyeye tahsis edilmedi. Hatay Büyükşehir Belediyesi ise farklı bir alana kurduğu portatif tribünlerle müsabakaları organize etti.

Daha önceki güreşlerin yapıldığı sahayı Hatay Valiliği'nin belediye başkanlığını CHP'nin adayı kazandığı için vermediği iddia edilirken, Vali Mehmet Celalettin Lekesiz'in güreşlere gelmemesinin nedeninin de bu olduğu ileri sürüldü. Güreşlere Hatay Emniyet Müdürü, Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürü ve bazı bürokratların da bu yüzden güreşleri izlemeye gelmediği iddia edildi.

Bu arada şampiyonanın ilk gününde milli takım kadrosunu belirlemek üzere Türkiye şampiyonası düzenlendi. Yapılan müsabakaların ardından başarılı olan sporcular milli takım kadrosuna alındı.

İkinci gün düzenlenen organizasyona, Dünya Aba Güreşi ve Geleneksel Sporlar Federasyonu (DAGGSF) Başkanı ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın yanı sıra CHP Hatay milletvekili Mevlüt Dudu, MHP İl Başkanı Adnan Aktaş, Saadet Partisi İl Başkanı Necmettin Çalışkan, Azerbaycan Devlet Tiyatroları Direktörü İftihar Piriyar, Kırgızistan Başkonsolosu Abdültalip Juraev, katıldı.

Kırgızistan Konsolosu Abdültalip Juraev Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve Prof. Dr. İbrahim Öztek’e Kırgızistan yerel kıyafetini hediye etti. Saadet Partisi İl Başkanı Necmettin Çalışkan, heryıl olduğu gibi bu yılda Beyza piliç olarak müsabaka alanında ücretsiz yemek dağıtımı yaptırdı.

5. Geleneksel Aba Güreşi Dünya Kupası etkinliği açılışı mehteran takımının gösterisiyle başladı. Oldukça çekişmeli geçen final müsabakalarını yurt içi ve yurt dışından gelen10 bin civarında seyirci ilgiyle izledi. Türk güreşçilerin mücadelesini büyük heyecanla izleyen güreşseverler, tezahüratlarıyla da organizasyona renk kattı.

Yapılan müsabakaların ardından 60 kiloda İranlı Mahdi Elmi, 70 kiloda Türkiye'den Mehmet Çağatay, 80 kiloda Gürcistan'dan Joba Bitradze, 90 kiloda Türkiye'den Zafer Duruyer ve 90 kilo üstü müsabakasında da İranlı Mustaba Kalantarıan dünya şampiyonu oldu. Aynı zamanda baş pehlivan olan İranlı Mustaba Kalantarıan altın kemerin de sahibi oldu.

Müsabakaların oldukça çekişmeli geçtiğini belirten Başpehlivan İranlı Mustaba Kalantarıan, Hatay’a kazanacağına inanarak geldiğini ve kazandığını ifade etti. Bütün yıl bu kupaya hazırlandığını söyleyen Kalantarıan, altın kemeri aldığı için çok mutlu olduğunu belirtti.

Şampiyonlara ödüllerini Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve Türkiye Olimpian Derneği Başkanı İbrahim Öztek verdi.


 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER