ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Hafif Yağmur
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Eylül 2013 Cumartesi 22:01

Bakan Kılıç: Türkiye, spor ülkesi olma iddiasını sonuna kadar sürdürecek

Bakan Kılıç: Türkiye, spor ülkesi olma iddiasını sonuna kadar sürdürecek


Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türkiye'nin bir spor ülkesi olma iddiası olduğunu ve bunu sonuna kadar sürdüreceğini söyledi.

        Suat Kılıç, bir dizi temel atma ve açılış için Amasya'nın Merzifon ilçesine geldi. İlk olarak Merzifon Belediye Başkanı Mehmet Kadri Aydınlı'yı makamında ziyaret eden Bakan Kılıç, yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdikten sonra gazetecilerin sorularını cevapladı.

        2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın yarı final ve final maçlarının İstanbul'da oynanması konusundaki bir soruya karşılık Kılıç, "Türkiye'nin bir spor ülkesi olma iddiası var. Türkiye spor ülkesi olma iddiasını sonuna kadar sürdürecek. Bizim 2020 Olimpiyat adaylığımıza aslında bakıldığı zaman bunun da arka planındaki temel felsefenin ülkemizi bir spor ülkesi yapma yaklaşımı olduğu görülecektir. 776 tane spor tesisi inşa ediyoruz. 81 ilde bu kadar spor tesisi inşa eden bir ülkenin temel hedefi dünya çapında olimpiyat şampiyonları, dünya, Avrupa şampiyonları yetiştirmek ve ülkenin gençlerinin tamamını sporla buluşturmaktır. Akıl, ruh, beden sağlığı yerinde ve dünyada İstiklal Marşımızı okutabilecek bu yüksek başarıya erişebilecek adımlarıdır bütün bunlar. Ruh ve beden sağlığına önem veren bir yapıyla bir bu hamleyi gerçekleştiriyoruz." diye konuştu.

        Türkiye’nin olimpiyatlar için 5’inci kez aday olduğunu kaydeden Kılıç, "Değişik nedenleri var elbette ki alamayışımızın. Ama gönül arzu ederdi ki beşinci defasında farklı bir coğrafyayı farklı bir kültürü, farklı bir ülkeyi, farklı bir kenti tercih edebilsinler. Kaybeden kendileri oldu diye düşünüyorum. Zira olimpiyat Türkiye’de yapılabilseydi, İstanbul’da yapılabilseydi, dünyada çok büyük bir değişim yaratacaktı. Dünya gençleri üzerinde çok büyük bir dönüşüm yaşatacaktı.
Mısır, Suriye ve Irak gibi ülkelerde istikrarsızlık var. Bölge ülkelerinin pek çoğunda istikrarsızlık var. Bu kadar istikrarsızlığın bulunduğu bir bölge, olimpiyatın temsil ettiği değerlere en üst düzeyde ihtiyaç duyan bir bölgeydi oysaki. Olimpiyat, İstanbul'u tercih etmiş olsaydı, İstanbul merkezli bu büyük hareket dünyadaki en büyük dönüşümü bizim coğrafyamızda yaşatma imkanı yakalayacaktı. Olimpik hareket yeniden çok büyük bir heyecan dalgasına, gençliğin kurtuluş ümidine dönüşecekti. Olimpik hareket spora en mesafeli kalan bir coğrafyanın yeniden spor yoluyla dönüşümüne ve hayata tutunmasına imkan sağlamış olacaktı. İki yıllık adaylığımız boyunca bütün bunların ne kadar büyük fırsatlar olduğunu anlattık. Ne kadar önemli hamleler olduğuna dikkat çektik. Ama nihayetinde hiç olimpiyat yapmayan İstanbul değil daha önce olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapan Tokyo tercih edildi." ifadelerini kullandı.

        2020 Avrupa Futbol Şampiyonası yarı final ve finaliyle alakalı Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yapılan başvurular olduğunu hatırlatan Bakan Kılıç, "Nihayetinde değerlendirme süreci belki önümüzdeki seneyi bulacak. O nedenle bugünden bir şey söylemek için çok erken. Ama biz 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası yarı final ve finalini olimpiyatın alternatifi olarak görmüyoruz. Olimpiyatları İstanbul'a 2020 yılına yönelik olarak kazandıramadık ama olimpik harekete yönelik inancımızı koruyoruz. Olimpiyat ateşi içimizde sönmedi. Bu ateşi dalga dalga spordaki başarıyı artırmak üzere Türkiye’nin her köşesine ulaştırmak hedefimiz var." şeklinde konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER