ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Mayıs 2014 Cuma 15:08

Bakan Kılıç, Sofuoğlu'nu kabul etti

Bakan Kılıç, Sofuoğlunu kabul etti

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Dünya Supersport Şampiyonu milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu'nu kabul etti.


Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde gerçekleşen kabulün ardından basın mensuplarına açıklama yapan Bakan Kılıç, motosiklet sporunda Türkiye'yi başarıyla temsil eden Sofuoğlu ile geleceğe yönelik yapabilecekleri çalışmalar hakkında görüştüklerini belirtti. Kılıç, "Ümit ediyorum ki bugüne kadar yaşamış olduğu başarıların daha da fazlasını hem yaşayacak hem de yaşatacak. Çünkü sadece başarıyı şahıs olarak yaşamak değil, aynı zamanda gelecek nesillere de bunu aktarmak çok önemli. Kenan kardeşimizde bu kararlılığı görmüş olmaktan dolayı çok mutlu oldum" dedi.

Sofuoğlu'nun yoğun rekabet içerisinde başarıya nasıl ulaşacağını bildiğini, bu birikimini de kendisinden sonraki nesillere aktaracağını ümit ettiğini vurgulayan Bakan Kılıç, "Hem hükümet, hem de bizim alanımızda olan sorumluluklarla ilgili olarak, Kenan kardeşimizin bundan sonraki yarış hayatı içerisinde de en iyi şekilde bu sporu yapabilmesi için her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Biliyorum ki şu anda dünyaca ünlü şirketler kendisinin peşinde. Kendisiyle beraber yarışmak istiyorlar, markalarını Kenan Sofuoğlu markasıyla birleştirmek istiyorlar. Biz de olması gerektiği şekilde destek olacağız" diye konuştu.

Kılıç, Türkiye'nin ekonomik ve sosyal açıdan büyük adımlar attığını ifade ederek, "Artık motor sporlarında da hızlı hızlı kendimizi belli edeceğiz. Burada Kenan gibi onun öğrencileri gibi kardeşlerimizle çalışacağız. Ülkemizin bayrağını bu rekabet ortamı içerisinde dalgalanması için her türlü desteği vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Sofuoğlu: "Takımı kendim oluşturacağım"

Kenan Sofuoğlu da Bakan Kılıç'ı ziyaret amacının, takım kurma projesini görüşmek olduğunu belirterek, "Daha önce üç kez dünya şampiyonluğu yaşadım, önümde artık yarışmaya devam edeceğim 3-4 yıllık bir süreç var. Yetiştirdiğim öğrencilerin dünya seviyesine çıktığını gördüm. Özellikle birisini önümüzdeki yıl Avrupa'da yarıştırma niyetim var. Bununla alakalı bir takım kurmaya karar verdim. Bakanım da çok sıcak baktı bu takım kurma işine" dedi.
Halen Kawasaki Racing Team India adına yarıştığını hatırlatan Sofuoğlu, "Kawasaki markasıyla görüştüm, önümüzdeki yıl nasipse Kawasaki Racing Team Türkiye adına yarışmak istiyorum. Bu takımı kendim oluşturacağım. Avrupa'daki görüşmelerimi tamamladım. En son görüşmem Sayın Bakanımla oldu. Bugün buradan çıkacak kararla inşallah önümüzdeki haftalarda takım kurmanın adımlarını atmaya başlayacağım. Motor sporlarında gelecekle alakalı çok büyük bir adım atmak üzereyiz" diye konuştu.

Sofuoğlu, bu sezon son yarışlarda motosikletinin bozulduğunu, Hindistan takımından 15 gün sonra ayrılma ihtimalinin yüksek olduğunu belirterek, "Ayrıldıktan sonra Kawasaki, sezon içinde takımı kurmam için bana motosikleti ve parçaları vereceğini söyledi. Belki bu sezon ufak bir takımla başlayıp 2015 sezonunda çok büyük bir takım halinde yarışlara geri gelebilirim. Kawasaki'nin desteğiyle MAHI Racing India takımı bütçesinin yarısı gibi bir parayla sezonu inşallah yapabileceğiz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'de markaların sponsorluk tercihlerinin futbol olduğunu savunarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Türkiye'de spora, sporcuya destek şu anda sadece devletten geliyor. Ben son üç yıldır zaten devlet desteğiyle dünyanın en iyi takımlarında yarışabiliyorum. Burada ilk adımı atmak istiyorum. Bunu yaparken maddi olarak devlet desteğine ihtiyacım var. Başlangıçta bize sponsorluk yapan bir marka yok. O yüzden devlet desteği maddi olarak bana gerekiyor. Geri kalan tecrübeyi ben zaten yıllardır yapıyorum."

Milli sporcu, Dünya Supersport Şampiyonası'nda yarışmaya devam edeceğini ifade ederek, "Öğrencim Toprak Razgatlıoğlu, Avrupa Supersport Şampiyonası'nda iki sezon yarışacak. O, Dünya Supersport Şampiyonası'na hazır olduğunda ben yarışları bırakıp, ondan sonra gelen öğrencileri yetiştirmeyi planlıyorum" dedi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER