ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Şubat 2013 Cumartesi 19:19

Bakan Kılıç FILA Başkanının istifasını değerlendirdi

Bakan Kılıç FILA Başkanının istifasını değerlendirdi


 Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç çeşitli incelemeler ve temel atma törenine katılmak üzere geldiği Amasya’da önemli açılamalarda bulundu. Bakan Kılıç, temel atma töreninin ardından, Today’s Zaman Gazetesi Yazarı Ali Kılıç’ın bir süredir tedavi gören hasta annesi Fatma Kılıç’ı da evinde ziyaret etti, geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Kılıç, Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği (FILA) Başkanı Raphael Martinetti'nin görevinden istifa etmesini değerlendirdi. Bakan Kılıç şunları kaydetti:

“Güreş maalesef son yıllarda çok kan kaybetti. Sadece Türkiye'de değil, güreş dünyada da bir hayli kan kaybetti. Güreşteki kan ve vizyon kaybı, nihayetinde 'güreşin olimpik bir branş olarak kalıp kalmaması' tartışmasına kadar dayandı. Güreş, Türkler açısından ata sporumuz, bizim önemsediğimiz bir branş. Gerçi biz, güreş ata sporumuz olmakla birlikte, bir atletizmi, tekvandoyu, yüzmeyi, voleybolu, basketbolu ve diğer branşları da aynı şekilde ata sporumuz denilecek kadar başarılı branşlar haline getirmenin mücadelesini veriyoruz. Diğer yandan güreşi de elbette ki yeniden kazanmak için mücadelemiz var. Hummalı bir gayretimiz var.”

“Hem Türk güreşini ayağa kaldırmak yönünde hem dünyada güreşin izlenirliliğini, popülaritesini, seyir kalitesini ve teknik özelliklerini koruması yönünde çalışmaları desteklemek istiyoruz. Güreşin deyim yerindeyse elinden tutmak istiyoruz” diyen Bakan Kılıç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bize düşen vazife neyse, o vazifeyi yerine getirmeye gayret ediyoruz. İkişer dakikalık model, güreş severleri güreşten maalesef bir miktar uzaklaştırdı. İki dakika artı iki dakika berabere kalırlarsa bir üçüncü iki dakika kündesi olmayan, eski teknik özellikleri artık büyük ölçüde kaybedilmiş bir güreş, hem teknik özelliklerinden uzaklaştı hem seyir zevkini kaybetti.

Tribünleri doldurma özelliğini, maalesef o coşkuyu, o heyecanı büyük ölçüde yitirdi. Bu heyecanı yeniden geriye kazanmak üzere temenni ederim ki bir fırsat olur. Temenni ederim ki bu değişim Türkiye'de de aynı şekilde güreşe bakıştaki, güreşi yeniden kavrayıştaki bakış açısında önemli bir değişiklik meydana getirir.”

Bakan Kılıç Amasya’ya gelirken aracının arıza yapmasıyla ilgili soruya da "Olabilir insan yapısı motor arıza yaptı. Olabilir böyle şeyler, teknik mevzular." dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER