ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 14:25

Bakan Kılıç: Doping Türk sporu üstünde bir leke


Gençlik ve Spor bakanı Suat Kılıç, dopingin Türk sporu üstünde bir leke olduğunu, temiz sporcuların madalya ve başarılarını kimsenin gölgelemeye hakkı olmadığını söyledi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından, Dünya ve Avrupa Şampiyonası’nda, 17. Akdeniz Oyunları’nda, 3. İslami Dayanışma Oyunları’nda, Avrupa Olimpik Gençlik Kış Oyunları(EYOF)’nda madalya kazanan 200 sporcu ve antrenöre ödül verildi. Bakanlık binasında düzenlenen törene Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın yanı sıra Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, federasyon başkanları, antrenörler ve sporcular katıldı.

Düzenlenen törenle Akdeniz Oyunları’nda dereceye girenler ile doping ve sertifikasyonları tamamlanmayan sporcular hariç, kulüpler, antrenörler ve sporculara toplam 15 bin 507 tane Cumhuriyet altını karşılığı 9 milyon 955 bin 494 lira ödül verildi.

Öte yandan törende bir konuşma yapan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, ağırlıklı olarak doping meselesi ve Hacettepe Üniversitesi’ne kurulacak enstitü hakkında bilgi verdi.

Türk sporunun üstünde maalesef bir doping lekesi olduğunu vurgulayan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, ‘’Bunu şimdi el birliği ile ortadan kaldırıyoruz. Türkiye doping merkezi akreditasyon müracaatını yaptı. Bu saatten sonra Türkiye’de sporun üzerinde böylesine bir lekenin, sorumsuzluğun ve vurdumduymazlığın kalmasını istemiyoruz. Sıfır tolerans dedik. Buna hiçbir şekilde göz yummayacağız. Federasyonundan kulübüne, antrenöründen sporcusuna herkes en ağır bedeli en ağır şekilde ödeyecektir. Temiz sporcularımızın madalya ve başarılarını kimsenin gölgelemeye hakkı olmamalı. İnsan bedenine insani olmayan müdahalelerde hiç kimse bulunmamalı. Spor temiz kalmalı."’ dedi.

Hacettepe Üniversitesi ile yapılan çalışma neticesinde Türkiye’de bir ilki hayata geçireceklerini sözlerine ekleyen Bakan Kılıç, Türkiye Olimpik Sporlar Enstitüsünün kurulacağını kaydetti.

Bu çalışmanın 200 milyonluk bir yatırımla gerçekleşeceğinin altını çizen Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı: "Beytepe Kampüsü’nde bütün laboratuvarlar, doping kontrol merkezi, konaklama tesisi, antrenman salonları ile oksijen odaları dahil olmak üzere bambaşka bir kampüsü spora kazandırmak için ilk adımı attık. Almanya, Japonya ve en yenisi Fransa’da bulunandan daha iyisini sporcuların hizmetine sunmak için harekete geçtik."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER