ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Rüzgarlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Aralık 2012 Cuma 11:22

Bakan Kılıç ''derbiyi'' değerlendirdi


Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 16 Aralık Pazar günü Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanacak derbi maçla ilgilik, ''Her iki hocanın da kontrollü oyunu tercih edeceğini düşünüyorum. Derbi sürprizlere açık'' değerlendirmesinde bulundu.
     Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Anadolu Ajansı Spor Haberleri Editörü Fatih Ferhat Sürmeli ve Editör Yardımcısı Mehmet Tevfik Erçetin'in sorularını cevaplandırdı.
     Bakan Kılıç, Galatasaray ve Fenerbahçe'nin bu sezon Avrupa kupalarında başarılı performans sergilediğini hatırlatarak, ''Bizim için önemli olan, maçın Türk futbolu için umut veren en yüksek seyir zevkiyle başlayıp, bitmesi. Saha içinde ve dışında, futbolun ve sporun değerleriyle bağdaşmayan hadise yaşanmaması'' dedi.
    
     -''Deplasman yasağına karşıyım''-
    
     Bakan Suat Kılıç, geçmişte yaşananlar ne olursa olsun, taraftarlara deplasman yasağı getirilmesini medenice bulmadığını ve bu yasağın kaldırılması yönünde girişimde bulunan kulüpleri desteklediğini bildirdi.
     Türkiye'nin 2020 Olimpiyatlarına aday bir ülke olduğunu hatırlatan Bakan Kılıç, ''Hem olimpiyatlara aday olacaksınız hem de kendi vatandaşınızı rakip sahaya götürme konusunda kaygılarınız olacak. Bu kabul edilemez'' dedi.
     Deplasman yasağının hükümet politikası ya da İstanbul Valiliği İl Spor Güvenlik Kurulu kararı olmadığını vurgulayan Bakan Kılıç, şöyle devam etti:
     ''Bu yasağa Bakan olarak benim müdahale etmemi önerenler var. Evet buna muktediriz. Fakat o zaman taraflar, yeni uygulamaya sahip çıkma refleksini ortaya koyamayabilir. Doğru olan, kulüplerin biraraya gelerek anlaşmaları ve bu yasağı kaldırmalarıdır. Daha sonra da taraftar gruplarıyla oturup konuşulmalı ve yasağın öncelikle onlara haksızlık olduğu anlatılmalıdır. Kulüp başkanları, hocalar ve takım kaptanları da bu konuda camialarına yönelik bir-iki cümleyle, konunun hassasiyetini paylaşırlarsa, bütün sevimsizlikler ortadan kalkabilir.''
    
     -''Ayrımcılık yapan federasyon başkanı, Türk sporuna zarar verir''-
    
     Spor federasyonlarında yapılan seçimlere de değinen Bakan Suat Kılıç, özerk yapıdaki federasyonlarla ilgili görüşlerini söylediklerini, fakat müdahalede bulunmadıklarını dile getirdi.
     Seçimler sonunda federasyon başkanlığına getirilen isimlerin, camialarında ayrımcılık yapmasının Türk sporuna zarar vereceğini ve kendi başarılarını da gölgeleyeceğini vurgulayan Bakan Kılıç, ''Federasyon başkanlarından hiçbirinin böyle bir kısırdöngü içine girebileceğine inanmak istemiyorum. Fakat böyle bir tutum içine giren olursa, ona Şeyh Edebali'nin 'Ey Oğul...'' şeklinde başlayan öğütlerini hatırlatmak isterim'' ifadelerini kullandı.
    
     -''Bazı illerimizde olimpik kamp merkezleri açılacak''-
    
     Londra Olimpiyatları sonrasında, bir dizi değerlendirme toplantıları yaptıklarını hatırlatan Bakan Kılıç, şöyle devam etti:
     ''Yapısal sorunlar var. motivasyon, spor potansiyeli taşıyan gençleri erken yaşta tespit etme, kamp yeri, antrenörler konusunda sorunlar var. Devlet son yılların en büyük operasyonları gerçekleştiriyor. Tesisler inşa ediyoruz. Bu, herkesin dikkatini çekiyor. Fakat insan kaynaklarının erken yaşlarda tespit edilmesi, kamp programlarının yapılması gerekiyor. Yani tarlanın da işlenmesi gerekiyor.
     Bunun için, daha önce evsahipliği yaptığı uluslararası organizasyonlar nedeniyle tesis altyapısını tamamlayan bazı illerimizde olimpiyatlara sporcu hazırlama kamp merkezleri kuracağız. Bu merkezler 3-5 branşa hitap edecek.
     Federasyonlarımızda görev yapan antrenörler arasında başarılı olanlar var. Yardıma ihtiyacı olan federasyonlara yardımda bulunacağız. Çok profesyonel yabancı antrenörler getirilmesi gerekiyorsa, katkı sağlayacağız. Çünkü 2020 Olimpiyatlarına çok sayıda sporcu hazırlamamız gerekiyor.''
     Spor medyasının, kamuoyunun ve kulüplerin de futbol dışındaki branşları sadece olimpiyatlar sırasında hatırlamaması, olimpiyatlara ayrılan sürenin 4 yıla yayılması gerektiğini dile getiren Bakan Kılıç, Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor'un son yıllarda olimpik branşlara yaptıkları katkıların göz ardı edilemeyeceğini sözlerine ekledi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER