ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 21:08

Bakan Kılıç: Biz hiç bir zaman kafatasçı bir millet olmadık


Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Fenerbahçe-Galatasaray derbisinin ardından yaşanan ırkçılık tartışmalarına, ‘Biz tarih boyunca kafatasçılık yapan bir millet olmadık’ yorumunu yaptı.

Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, bakanlık konferans salonunda düzenlenen "2013 Sezonu Üniversiteler Spor Ligi Ödül Töreni"ne katıldı. Üniversiteli öğrencilere kupa ve madalyalarını veren Kılıç ile Gaziantep Zirve Üniversitesi Erkek Basketbol Takımı oyuncusu Yassir Said Elbusaidy arasında geçen diyalog son dönemde Türkiye'de yaşanan ırkçılık tartışmalarını akla getirdi. Bakan Kılıç’ın sahnede siyahi oyuncuya nereli olduğunu sorması üzerine, "Samsunluyum" cevabını alması salonda gülüşmelere neden oldu.

Salonda siyahi oyuncularla yaşadığı diyaloğu basın mensuplarına anlatan Bakan Kılıç, ‘’Nerelisiniz diye aslında memleketlerini sordum gençlere 'Samsunluyuz' dediler. Kenyalı olduklarını sonradan öğrendim. Önce Samsunlu olduklarına inandım yalnız. Liseyi Samsun'da okumuşlar. Şu anda Gaziantep Üniversitesi'nde öğrenci gençler." dedi.

Bakan Kılıç’a Fenerbahçe-Galatasaray derbisinde Fildişili oyuncu Drogba'ya Şükrü Saraçoğlu Stadı'nda 'muz' gösterilmesiyle başlayan ırkçılık tartışmalarını hatırlatılması üzerine ise, Kılıç, "Renkleri farklı yaratan, kainatı yoktan var eden Allah’’ şeklinde cevapladı. Son maç sırasında yaşananları da tartışmaları da çok yanlış bulduğunu sözlerine ekleyen Bakan Kılıç, şunları kaydetti, ‘’Türk toplumunun inançları ve gelenekleri ırkçılık kavramını yaşama imkanı zaten vermez. Bu toplumun haritasında, medeniyet ve kültürel kodlarında ırkçılık kavramının yeri yok. Biz tarih boyunca kafatasçılık yapan bir millet olmadık. Biz insanları ırklara göre üstün ya da zayıf ırklar olarak adlandıran bir millet olmadık. Dolayısıyla yaşananların noktalanmasını, yapılanların bireysel ayıplar olarak görülmesini, ayıplanmasını, kınanmasını ama bir yandan da unutulmasını arzu ediyorum. Bu toplumda ırkçı tohumlar yeşermez. Bu toplumda birileri anlık hareketlerle düşüncesizce bu tarz yanlış eylemler içine girebilir ama bu tür eylemler uzun soluklu olmaz. Bu ülke hoşgörüsü, barışı ve inancımız onu reddediyor."

Gaziantep Zirve Üniversitesi Erkek Basketbol Takımı oyuncuları Yassir ve Kombo ise Türkiye'de yaşamaktan memnun olduklarını belirttiler. Siyahi sporcular, her ülkede iyi ve kötü insanların olduğunu belirterek, Türkiye'de ırkçılık konusunda bugüne kadar herhangi bir problem yaşamadıklarını dile getirdiler. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER