ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 21:20

Aysal'dan Snijder müjdesi

Aysaldan Snijder müjdesi

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, Snijder'in transferinin gerçekleşmesi için görüşmelere başlansın talimatını verdiğini söyledi.


Galatasaray TV'de yayınlanan Başkan'ın Ajandası programanı katılan Başkan Aysal, programa katılan gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Sporda diyalogun önemine vurgu yapan Başkan, “Maalesef yarışma ortamı bazen kişileştiriliyor. Aslında bu kişileştirmenin dışına çıkmak kulüpler arasında değişimi destekler. Yöneticilerin birinci görevi kendi kulüplerini iyi yönetmenin yanı sıra dostlarıyla ve komşularıyla iyi geçinmektir." diye konuştu.

19 aydır Başkanlık görevini yürüttüğünü belirten Başkan Aysal, yaşanan şike süreci ile ilgili şunları ifade etti: “Diğer kulüplerimiz futbol açısından çok deneyimli bir kadro ile yönetiliyor. Benim bugüne kadar diğer kulüplere yönelik ne söylemim ne tenkidim olmadı. Böyle bir şey en son düşüneceğim şeydir. 3 Temmuz sürecinde Galatasaraylılara çağrım bu yöndeydi. Lütfen biz Galatasaraylılar olarak biz bu işe girmeyelim dedim. Ancak aradan biraz zaman geçince bu sefer kendi camiamdan tepki aldım. O günün şartlarını analiz ettiğiniz vakit ben 3 Temmuz sürecini hiç bilmiyordum. Ben bundan kaçmaya çalışırken beni içeri çekmeye çalışan hamleler oldu. Bu hamleler benim bütün iyi niyetimi ve iyi niyet planlarımı başarısız duruma getirdi. Hiç beklemediğim davranışlarda bulundum. Ama yine de mümkün olduğunca saygılı davrandığımı düşünüyorum. Umarım bundan sonra böyle dönemler yaşamayız."

"YAPMAK İSTEDİKLERİMİZİN 25'İNİ BİLE YAPAMADIK"

Göreve geldiklerinden bu yana yapmak istediklerimin yüzde 25’ini bile yapmadıklarını dile getiren Başkan Ünal Aysal, “Mevcut gelişmeler çok süratli yapılan gelişmeler. Tüm bunların ince ayarlarının yapılması gerekiyor. Daha çok projelerimiz var. Ancak bütün bu projelerimizi hem Galatasaray camiasına hem spor kamuoyuna anlatmalıydık. Bu yüzden çokça ekranlara çıkmak zorunda kaldım. Bundan sonra yapacaklarımız yaptıklarımıza göre daha zor. Ama bu projeleri gerçekleştirecek enerjimiz, gücümüz ve potansiyelimiz var” diye konuştu.

Türk Telekom Arena'nın zemininde meydana gelen sıkıntılardan dolayı çalışmaların devam ettiğini kaydeden Başkan, Beşiktaş maçına zemin yetişmezse küçük bir ihtimal de olsa Atatürk Olimpiyat Stadı'nda bu maçı oynayacaklarını kaydetti.

Ünal Aysal, Galatasaraylılara vermiş olduğu sözünü unutmadığını ifade ederek, programda sözlerini şöyle sürdürdü: "Benim hedefim, hem Galatasaraylılara, hem sporseverlere verdiğim söz Galatasaray'ı dünyanın en büyük 10 kulübünden birisi yapmaktır. Bu amaç uğruna çalışıyorum. Bütün bu çalışma için profesyonel kadrolar kurdum, kurmaya devam ediyorum. Yönetim kurulundan beklentim güncel olaylara katkıları değil. Yukarıda kalmaları, izlemeleri ve mümkünse olayların içine çok girmemeleri. Yönetim kurulunun yöneten olmasını bekliyorum."

MEİRELES'İN CEZASININ İNDİRİLMESİ

Öte yandan Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki derbi maçta kırmızı kart gören Meireles'e verilen ve daha sonrasında indirilen ceza konusunda fikirlerini beyan eden Ünal Aysal, "Burada kulüpleri dışarıda tutuyorum. Olaylardan konuşuyorum. Hakemin kararı ile Disiplin Kurulu bir ceza veriyor. Tahkim Kurulu bu cezayı üçte bire indiriyor. Ben ağırlıklı olarak bir kulübün temsilcilerinden oluşan bir Tahkim Kurulu’nun bu kararına itiraz ettiğim zaman 20 gün ceza alıyorum. Altı saat video kontrolünden sonra karar alınıyor. Bu iki saniyelik bir olay. Olayı hepimiz gördük. Hakemin raporu o anda yazılmış rapordur. Kaldı ki sonradan çekilen bu videoların içinden her türlü görüntü seçilebilir. Federasyonun seçiminde toplumun genel katkısı son derece yararlı olur. O zaman gerçek seçimler yapılmış olur. Şu anda TFF seçimlerinde adil bir temsil olduğunu düşünmüyorum."

TAKIMA YAPILACAK TAKVİYELER

Başkan Ünal Aysal, gazetecilerin takıma yapılacak takviyeler konusundaki sorularını ise şöyle cevapladı: "Dün ben İtalya’daydım. Ancak bu çok önceden organize edilmiş bir yemekti. Yılbaşından evvel düşünmüştük ancak buraya sarktı. İnter Başkanı Sayın Moratti ile oturduk bir tanışma yemeği yedik. Bu vesile ile altyapılar hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Dünyanın tüm büyük kulüplerinin ülke dışında alt yapı tesisleri var. Ben onların bu tecrübelerini almak için İtalya'ya gitmiştim ancak konu tabii Snijder'e geldi. Snijder konusunda konuştuk. Müspet bir ivme kazandığımızı söyleyebilirim. Ancak teknik arkadaşlarımız bunu konuşacaklar. Bu transfer için ben talimatını verdim, görüşmeler başlansın diye. İki kulübün başkanları oturduk olsun mu diye konuştuk ve olabilir kararında anlaştık. Ancak birçok faktör var. Ailesi var, menajeri var, alacağı para var vb. bir sürü faktör var. Bütün bunlarda anlaşma sağlanırsa Galatasaray Snijder gibi bir oyuncu ile anlaşacaktır. Müzakereleri yapacağız ancak ödenecek para konusunda bir dengesizlik yaratmayız. Ücret vb konuları arkadaşlarımız oturacak konuşacaklar."

Başkan Ünal Aysal, Şampiyonlar Ligi’nde hedefleri ile ilgili olaraksa şu açıklamaları yaptı: “Şampiyonlar Ligi’nde hedefimiz gruptan çıkmak üzerineydi. Bizim bu dakikadan sonra esas hedefimiz bu sene şampiyon olmak. Diyelim ki olmadı -tabii bu ihtimal çok düşük- ancak olur da şampiyon olamazsak yani Şampiyonlar Ligi’nin dışında kalırsak, bizim gelir yelpazemizde B planımız var. Şampiyonlar Ligi bizim gelir kalemlerimizin içinde yüzde 10 gibi bir yer tutuyor. Biz devraldığımızdan beri 120.5 milyon borç ödemişiz. Kulübün dönmesi için ayda 16 milyon dolara ihtiyacımız var. Dün Milan Başkanı ile konuşurken onlara sordum. Onlardan yüzde 30 daha düşük bir bütçe ile dönüyoruz. Ancak Milan'ın çok daha başka gelir kalemleri var. Biz bu kadar borç öderken siz bana ‘sermaye artırımı yaptın, hisse senedi sattın’ diyeceksiniz. Değil, 424 milyon dolarlık harcamamız var geldiğim günden beri. Biz bu sermaye artışı ile 164 milyon dolar kaynak sokmuşuz. Yani bu demektir ki biz 200 milyon dolardan fazla ek kaynak üretmişiz. Bunun yanında alt yapı yatırımlarımızda devam ediyor. Tüm bu rakamların yanında bir şey daha var, o da başarı. Başarısız bir dönemden geliyoruz. Basketbola, futbola, voleybola yatırımlar yapmışız, hepsinde de başa güreşiyoruz. Başarımız oldukça iyi. Bunu söylemek mümkün zaten sizlerde görüyorsunuz."

Başkan, Şampiyonlar Ligi'nde Schalke 04 ile oynanacak karşılaşma içinse şunları ifade etti: "Almanya'da oynayacak olmamız çok önemli. İki defa kendi sahamızda oynayacağımız bir takım gibi düşünüyorum. Ama Schalke kesinlikle zayıf bir takım değil. Buraya Arsenal'in üzerinde gelmiş. Onları hafife alırsanız size 3 tane atar gider. Merhaba bile demez. Rakibimiz çok zor bir rakip. Hiçbir arkadaşımın Schalke'yi küçümsediğini düşünmüyorum. Elersek büyük başarı olur. Ancak elenirsek başarısızlık sayılacağını düşünmüyorum. Çünkü bunlar 16 tane fil dişi gibi bir takım. Hiçbirinin diğerinden eksiği yok. En son İtalya’da, Galliani ile konuşurken bu konuda ‘bizim şanssızlığımız sürekli Barcelona’yı çekmemiz’ dedi. Şimdi düşünüyorum da Barcelona’yı çekseydik şüphesiz Schalke’ye göre daha az şansımız olurdu. Ancak kimi çekersek çekelim hocamızın dediği gibi aslanlar gibi oynardık."

Ünal Aysal, Sarı-kırmızılı takımın kalecisi Muslera için kendilerine resmi bir teklifin gelmediğini belirterek, şunları kaydetti: "Muslera için herhangi bir teklif gelmedi. Ancak iş adamı olarak söylüyorum her mal alınır, her mal satılır. Futbolcu da kulübün malıdır. Değerini bulduğu vakit gider. Arda gitti, Muslera niye gitmesin. Ancak şu anda gelen bir teklif yok. Böyle bir girişim yok."

Öte yandan haftalar öncesinde Rıdvan Dilmen'i programa davet eden bu davetten sonra Galatasaraylı taraftların tepki göstermesiyle ilgili olarak da Başkan, “Bugün sadece Rıdvan Dilmen'i değil başka bir Fenerbahçeli basın mensubunu daha buraya davet etmiştim ama kendileri işlerinin yoğunluğundan dolayı gelemeyeceklerini söylediler. Ben kulüpler arasında bu diyalogu başlatmayı hedefliyordum. Bunu yapacağımıza da inanıyorum. Biz Galatasaray yönetimi olarak oldukça şeffafız. Tenkide de açığız. Kendileri katılmadılar ama biz bundan sonraki toplantılarda yanımızda olup medeni bir ortamda konuşmayı istiyoruz. Umarım başka toplantılarda bizimle birlikte olurlar." 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER