ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 16:58

Aykut Kocaman'dan maç öncesi açıklama!

Aykut Kocamandan maç öncesi açıklama!

Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman ve Baroni, UEFA Avrupa Ligi'nde yarın oynanacak Benfica maçı öncesi basın toplantısı düzenledi.


Temsilcimiz Fenerbahçe yarın UEFA Avrupa Ligi'nde kulüp tarihinin en önemli maçına çıkacak. Şükrü Saracoğlu Stadı'nda oynanacak Benfica maçı öncesi sarı-lacivertli takımın teknik patronu Aykut Kocaman ve Baroni, basın toplantısı düzenledi.

İlk olarak Brezilyalı oyuncu Baroni açıklamalar yaptı. Baroni, "Bu önemli bir maç fakat biz iyi hazırlandık bu maç için... Biz hedefe yakınız ve bekleyip göreceğiz." dedi.

Baroni'nin ardından sözü Aykut Kocaman aldı.

Öncelikle hemen şunu belirteyim. Hem kendi adıma hem takımım adına bugün burada bana göre belki dünyanın Milli takımlar organizyano dışında iki büyük hem gururunu hem heyecanını taşıyorum. Önce Benfica ile ilgili birşeyler söyleyeceğim. Bizim tarihimizde ilk defa, yakın tarihte ilk defa oynacağımız, tadacağımız bir yerdeyiz. Benfica ise buna şok alışkın büyük bir kulüple oynayacağız. Saygıya değer bir ekip Benfica ama biz de gururlu ve onurluyuz. Çok üst düzey bir ekiple oynayacağız. Sanki Benfica bunu yarı final  maçını ilk kez oynuyormuş gibi bir durumdayız. Biz Fenerbahçe olarak hep oynuyoruz gibi söyleniyor. Gençlerbirliği maçının skoru fazlasıyla etki etmiş gibi gözüküyor. Galatasaray şampyon oldu onların ardından biz Fenebahçe olarak buralara geldik. Kesinlikle ve öncelikli olarak takımım ve kulübüm adına istiyorum. Bu maç herşeye açık, bulunduğumuz yerin kıymetini bilmeli ve ona göre destek verip davranmalıyız. Aldığım kokudan dolayı kastettiğim bu. Yarın güçlü bir takımla oynarken en büyük güç bizim maçın son anına kadar, özellikle ikinci yarıda göstediğimiz gibi, maçı kendi lehimize çevirmek için büyük bir gayret göstereceğiz. Aynı desteği taraftarlarımızdan da bekliyoruz.

Fenerbahçe ilk kez yarı final maçı oynuyor. Tarihin en önemli maçı diyebilir miyiz?

Sportif değerler olarak bakılırsa kesinlikle öyle olduğu bir gerçek. Öenm çok soyut bir kavram neye göre ve nasıl bunlar bşaka şeylerde oluşturabilir ama sportif anlamlda 60 yıla yaklaşan Türkiye Ligi'ne bakıldığı zaman 18 şampiyonluğu blunan bir takımız. Yerel bazda bu başarıları yakalamış bir kulübümüz bundan sonrada bu şampiyonluklar yaşanır. Avrupa'da ise yapılan yatırımların karşılığını almak istiyoruz. Sabrımız ve aklımızı kullanarak başarıyı yakalamak istiyoruz.

Arsene Wenger'in gizli favorisi  Fenerbahçe siz neler düşünüyorsunuz?

Böyle bir demecim ve konuşmam olmadı. Resmi sitemizden bunu yayınladık çünkü böyle birşey yok. Diğer taraftanda Plzen maçından önceki konuşmamda özellikle bu serinin bizim için çok önemli maçlar olacağını söylemiştim. Son 8'e kaldık ve yine şunu söyledim. 8'e kalan her takım üç aşşa 5 yukarı favorisi olarak gösterilir. Son dört'e kaldıktan sonra çok küçük takımlar arasında farklar oluyor. Bu küçük farkları maçın sonuna bile etki edebilecek sonuçlar olabiliryor. Bunlar ne kadar yetecek, maçın içindeki senaryoda ne kadar yer alacak göreceğiz. Ben hissiyatımı söyleyeyim. Bu turun galibi kupaya daha yakın olacak gibi duruyor.

Fenerbahçe mi Benfica mı turun favorisi?

Şunu samimiyetle söyleyeyim. Bir yüzde vermek gerekirse \%51 Benfica daha önde gibi duruyor. Benfica'yı bir adım öne geçiren maddelerden birisi tecrübe ve beraber oynama yetisine sahip. Bizimde kendimize ait kendi silahlarımız var. Bunları her iki maçta sahaya yansıtan ekip kağıt üzerinde olduğundan daha iyi olacak.

Nasıl bir taraftar bekliyorsunuz?

Çok bilinen ama her defasında kullanılan bir söz. Bu bir turnuva ve iki maç oynayacağız. Sahada ne gerekiyorsa bunları yerine getireceğiz. Tura giderken en büyük avantaj mümkün olduğu kadar gol yememek. Buradaki en önemli şey maçı gol yemeden tamamlamak istiyoruz. Gerekirse takım olarak savunacağız gerekirse adam adama, taraftarımızda inanmalı ve iki aşamalı bir maç. Bize pozitif elektiriğini yansıtmalılar.

Fenerbahçe diğer rakiplerine göre Benfica için ne düşünüyor?

Baroni: Bu özel bir maç olacak. Bizim takımımız bu maç için odaklandı bazı zorluklar var fakat iyi bir maç ve galibiyet için hazırız.

Yarın bizi nasıl bir maç bekliyor? Benfica çok gol atan bir takım ve Sow'un son durumu nedir?

Caner dışında bir eksiğimiz yok. Bu maçta ana grupla birlikte sahada olacağız. Benfica yüksek özgüveni ile bence maçın ilk bölümünde avantaj için biraz daha saldırgan olacaktır. En fazla düşünmemiz gereken bu...

Benfica'nın 38 maçlık yenilmezlik serisi var. Maçın psikolojik avantajı veya dezavantajı var mı?

Az öncede söyledim. Bir adım bile olsa Benfica'yı söylemiştim. Çok tecrübeliler, çeyrek finaller, yarı finaller gayet iyi oynuyorlar. Bizi avantajlı kılan en önemli şeylerden birisi, ilk defa buradayız bu bir eksi faktör fakat en az Benfica kadar belki daha fazla turu istiyoruz. Bunu çok istemek ve bunu isterkende inatçılığın yanına aklı koyabilmek. Aklımızı koyabilirsek turu geçebiliriz.

Hangi takım daha avantajlı?

Baroni: Herkes avantajlı. Benfica güçlü bir takım ama bizimde fark yaratacak oyuncularımız var. Maç için çok iyi hazırlandık.

Benfica'nın Lisbon maçı sonrası düşünceleriniz değişti mi? Attıkları ikinci gol fenomen oldu düşünceleriniz neler?

Diğer takımları anlatmamız gerekiyordu. Benfica en az bizim kadar biliniyor. Açık bir takım ve attıkları o gol 1 veya 2 saniyede olabilecek. Böyle goller her maçta atılıyor olsa Benfica'nın \%'sini arttırmamız gerekiyordu. Topla beraberkende topsuzkende sürekli beraber hareket edebiliyorlar. Hem Avrupa Ligi'nde hem de kendi liglerinden bunun büyük bir önemi var. Sporting Lisbon maçında atılan o gol çok güzel bir goldü.

Benfica'nın ikinci golü için düşünceleri nedir?

Baroni: Bu maç için Benfica güçlü bir takım. Atakları çok güçlü ve biz bu maç iyi hazırlandık. Onlar hızlı oyunculara sahipler...

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER