ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2013 Pazar 11:27

Ayık ''reform'' istiyor


Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği (FILA) Asbaşkanı Ahmet Ayık, güreşin yeniden çekici hale gelmesi için kurallarda radikal değişiklik yapılmasını istiyor.
     Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu Ayık, AA muhabirine, güreşte son yıllarda yapılan kural değişikliklerinin bu spora yarardan çok zarar verdiğini söyledi.
     Güreşi yeniden izlenebilir, keyif alınabilir bir spor haline dönüştürmek adına bazı kural değişikli yapılması gerektiğini vurgulayan Ayık, şöyle konuştu:
     "Bunun için çeşitli uygulamalar deneniyor. Son olarak Tiflis'te gerçekleştirilen Avrupa şampiyonasında bir uygulama yapıldı. Güreşe biraz daha hareketlilik getirme adına, pasif güreşen, müsabakayı kilitleyen sporcuya ihtar verme uygulamasına geçildi. Aslında bu kural zaten vardı ama pek uygulanmıyordu. Dışarı itişlerde eskiden puan vardı, şimdi yok. Dışarı itişlere puan vermiyorlar. Oyunla beraber sporcu dışarıya düşerse o zaman puan veriyorlar. Bu konuda hakem inisiyatifi biraz çoğaldı ama güreşe biraz daha hareketlilik geldi. Çok ihtar vermeye başladılar. Son yıllarda 3 ihtarla sporcunun minderden atıldığını pek görmemiştim ama bu defa orada gördük. Güreşe hareket gelmesi adına iyi oldu ama bana göre yeni kuralların tam anlamıyla değişmesi lazım. Ben şahsen geçtiğimiz aylarda 10 maddeden oluşan bir kural değişikliği talebinde bulundum. Bunlar uygulanırsa güreşe yeniden hareket gelecektir."
    
     -"Süre artmalı"-
    
     Ayık, güreş müsabakalarında sürenin artırılması gerektiğini ifade etti.
     Özellikle güreşte periyot sistemini kaldırmak gerektiğini vurgulayan Ayık, şöyle devam etti:
     "Müsabakalar, voleybol, tenis gibi set usulü yapılıyor. Sporcu bir devreyi 6 sayı farkla kazanıyor. Fakat sonraki iki devreyi 1-0, hatta 1-1 eşitlikle kaybetse bile mağlup oluyor. Bence toplam puana bakılmalı. Ben bunların değişmesinin gerekliliğini yazılı olarak verdim. Onların dışında, dışarıya itme güreşi çirkinleştiriyor. Adamı dışarı itiyorsun, dışarı basar basmaz bir puan kaybediyor. Halbuki eskiden adam puan kaybetmemek için dışarı kaçmak isterdi, biz içeri çekerdik. Bugüne kadar güreşi çirkinleştirmek için ellerinden geleni yaptılar. Onun için biran önce düzeltilmesi lazım."
    
     -IOC'nin kararı-
    
     Ayık, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) İcra Kurulu'nun, 12 Şubat'ta İsviçre'nin Lozan kentinde yapılan toplantısında, güreşin 2020 olimpiyat programındaki temel spor dalları arasından çıkartılması yönünde karar aldığını hatırlatarak, güreşte köklü reform gerçekleşmesi halinde, IOC'nin de bu kararını gözden geçireceğine inandığını kaydetti.
     FILA Asbaşkanı ve eski şampiyon güreşçi olarak güreşin olimpiyatlardan çıkarılacağına inanmadığını belirten Ayık, "Güreşi dışlayamazlar, güreş dışlanamaz. Bugün iki dev ülke ABD ve Rusya güreşin olimpiyatlardan çıkarılmasını istemiyor. İngiltere'de güreş yok onlar bile istemiyor. Bu nedenle güreş olimpiyatlardan çıkarılmaz ama bizlerin de güreşi yeniden hareketlendirmesi gerekli" diye konuştu.
    
     -2016'da aday olmayacak-
    
     Asbaşkan Ahmet Ayık, FILA'daki yönetim kurulu üyeliğinin 2016'da sona ereceğini anımsatarak, bu tarihten sonra yönetim kurulu üyeliği için yeniden aday olmayacağını açıkladı.
     Ayık, görev süresini tamamlamasına henüz 3 yıllık bir süre bulunduğunu belirterek, ''Benden sonra da Rodika Yakşi ile birlikte FILA yönetiminde Türkiye'den ikinci bir ismin yer almasını isterim. FILA'da benim yerime kim görev alabilir, bunu şimdiden söylemek mümkün değil. Çünkü 2016 yılına kadar uzun bir süre var. O günün koşullarını şimdiden bilemeyiz'' diyerek sözlerini tamamladı.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER