ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Aralık 2012 Pazartesi 21:59

Avrupada bisikletçiler Antalya'ya geliyor

Avrupada bisikletçiler Antalyaya geliyor


 Avrupa ülkelerinde yolları kar ve buz kaplayınca bisiklet takımları kışın Antalya'ya geliyor. Alman ve Belçikalı bisiklet takımları kış dönemi bisiklet sporlarını Antalya'nın Alanya, Manavgat ve Kemer ilçelerinde sürdürüyor.

Almanya Bisiklet Federasyonu Asbaşkanı Toni Kirsch, Alman bisiklet takımlarının kışın İspanya, İtalya, Fransa, Yunanistan, Güney Kıbrıs ve Türkiye'ye pedal çevirmeye geldiğini söyledi.

Almanya'da çetin geçen kışın bisiklet sporcularının pedal çevirmesini zorlaştırdığını belirten Kirsch, Türkiye'de bisiklet sporunu yaygınlaştırmada Alanya'yı pilot bölge seçtiklerini kaydetti. Dünyada bisiklet sporcusu ağırlamada lider ülkenin İspanya olduğunun altını çizen Kirsch, Almanya'dan her yıl 430 bin bisiklet sporcusunun İspanya, İtalya ve Güney Kıbrıs'ta pedal çevirmeye gittiğini söyledi. Kirsch, şöyle devam etti:

"Antalya kışın iklim yapısı ve güvenli yol yapısıyla Avrupalı bisikletçileri ağırlamaya elverişli. Türkiye'de yıllık 20 bin Avrupalı bisikletçi pedal çeviriyor. Bu rakam çok az. Bunu 2015 yılı sonuna kadar 100 bine çıkarmak istiyoruz. Özellikle Alanya-Manavgat ilçeleri arası bisiklet sporu yapmaya çok elverişli. Bunun için de bölgede bisiklet otellerinin sayısının artması gerekir. İspanya'da tam teşekküllü 52 bisiklet oteli var. Türkiye'de bu 10'nu geçmiyor."
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER