ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 11:43

Avrupa şampiyonluğunu ikilemek istiyor


Sırbistan'da geçen yıl yapılan Avrupa Şampiyonasında altın madalya kazanan milli güreşçi Taha Akgül, bu sevincini Gürcistan'da da sürdürme niyetinde.
     Akgül, AA muhabirine, Serbest Güreş Milli Takımı olarak Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te 19-24 Mart'ta düzenlenecek Avrupa Şampiyonası hazırlıklarını Ankara İncek'te bulunan Ahmet Ayık Güreş Eğitimi ve Spor Kompleksi'nde sürdürdüklerini söyledi.
     Takım arkadaşları gibi kendisinin de güzel ve oldukça verimli bir kamp dönemi geçirdiğini ifade eden Akgül, ''Gürcistan'da da hedefim büyük olacak. Geçen sene Sırbistan'da birinci olmuştum. Bu sene hedefim Gürcistan'da yine altın madalya almak. İnşallah bunu gerçekleştireceğim. Ülkemizin bayrağını Tiflis'te dalgalandırmak istiyorum'' dedi.
     Akgül, şampiyona öncesinde kendisinden beklentilerin çok yüksek olduğunu anlatarak, ''Geçen sene de benden beklenti yüksekti. Şükür ki Allah utandırmadı. Yine inşallah alnımızın akıyla bu organizasyonu da atlatacağım. Ben sadece Londra Olimpiyatları'nda beklentileri karşılayamadım. Onun üzüntüsünü yaşadım'' diye konuştu.
     Olimpiyatların hemen ardından İzmir'de yaşayan ailesinin yanına gittiğini belirten Akgül, ailesinin yoğun desteği ile üzüntüyü kısa sürede üzerinden atarak yeniden çalışmalara başladığını söyledi.
     ''Daha yaşım genç. Önümde 2 olimpiyata katılabilecek kadar süre var'' diyen Akgül, şöyle devam etti:
     ''Londa Olimpiyatları'nın hemen ardından 2016 Rio Olimpiyatları'nı düşünerek çalışmaya başladım. Bu süreç bana oldukça iyi geldi. Üniversitelerarası Dünya Şampiyonası'nda şampiyon oldum. Avrupa Kupası'nda takım halinde ikinci olduk. Ardından Türkiye şampiyonu oldum. Yaşar Doğu Turnuvası'nda birinci oldum. İran'da gerçekleştirilen Dünya Kupasında tüm maçlarımı kazandım. Bunların hepsi bana moral oldu. Avrupa Şampiyonası öncesinde rakiplerimi ve kendimi görme fırsatım oldu.''
    
     -''Güreşin olimpiyatlardan çıkarılması-
    
     Akgül, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) güreşin 2020 Olimpiyatları'nın ana spor dalları arasından çıkarması kararının, tüm dünyada büyük yankı uyandırdığını söyledi.
     Karara tüm dünyadan büyük tepkiler olduğunu vurgulayan Akgül, 'İran'daki Dünya Kupasında salonda 20 bine yakın seyirci vardı. Bir o kadar da dışarıda seyirci kaldı. IOC'nin bu seyirciyi görmesi lazım. İnşallah bu karardan dönülür'' ifadesini kullandı.
    
     -''Sivas'a olimpiyat madalyası götürmek istiyorum''
    
     Akgül, Avrupa, olimpiyat ve dünya şampiyonu eski güreşçiler FILA Asbaşkanı Ahmet Ayık ve Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya'nın kendisinden övgüyle söz ettiklerini, bunun da kendisi için büyük bir gurur kaynağı olduğunu dile getirdi.
     Hem Ayık hem de Yerlikaya'nın Türk güreşinin çok önemli isimleri olduğunu kaydeden Akgül, ''İkisi de çok büyük şampiyon. İkisi de hemşehrim. Ben de onların izinden gitmeye çalışıyorum. İkisi de Sivas'a olimpiyat madalyası kazandırdı. Benim henüz bir Avrupa şampiyonluğum var. Ben de onlar gibi Sivas'a olimpiyat madalyası götürmek istiyorum. İnşallah başarmaya çalışacağım'' dedi.
    
     -Tuttuğu takım Sivasspor, Galatasaray'a sempatisi var-
    
     Milli güreşçi, futbola yakın bir ilgisinin olduğunu, boz zamanlarında futbol maçlarını takip ettiğini anlatarak, iyi bir Sivasspor taraftarı olduğunu, Galatasaray'a da sempati duyduğunu vurguladı.
     Sivasspor'un bu sezon taraftarının beklediği sonuçlara imza atamadığına değinen Akgül, takımının bu sezon ligi en iyi yerde bitirip gelecek sezon zirveye oynamasını temenni ettiğini belirtti.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER