ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL34°C
Az Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Şubat 2013 Perşembe 11:48

Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası başlıyor


Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası yarın İsveç'in Göteborg şehrinde başlıyor. Atletizm Milli Takımı ise bu şampiyonada madalya peşinde. Turkcell’in ana sponsor olduğu Atletizm Milli Takımı, 1-3 Mart’ta İsveç’in Göteborg kentinde düzenlenecek Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda madalya arayacak.

Geçtiğimiz yılın Avrupa şampiyonları Nevin Yanıt, Polat Kemboi Arıkan ve Dünya Salon Şampiyonası ikincisi İlham Tanui Özbilen’le birlikte toplam 12 sporcumuz ülkemizi temsil edecek. Atletizm milli takımı, sezonun ilk önemli uluslararası şampiyonasında piste çıkıyor. 1-3 Mart tarihleri arasında İsveç’in Göteborg kentinde düzenlenecek 32. Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda, milli takımı kadınlarda 4, erkeklerde 8, toplam 12 atlet temsil edecek.

İSTANBUL 2020 YOLUNDA TÜRK ATLETİZMİNE DEĞER KATIYORUZ

Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, “Turkcell olarak bireysel spor dallarına destek vermeye devam ediyoruz. Bu anlamda Türkiye Atletizm Federasyonu’nun ve Atletizm Milli Takımlarının ana sponsorluğunu yapıyoruz." diyerek, şunları söyledi:

"Ulusal ve uluslararası atletizm şampiyonalarına sponsor oluyoruz. Bireysel sporcu desteklerimiz de bulunuyor. Tüm bunları gerçekleştirerek Türk atletizminin daha da güçlenmesini hedefliyoruz. Ayrıca İstanbul 2020 Olimpiyat adaylığı sürecinde atılan tüm adımlara tam destek vererek ülkemizin spor alanında gelişimine katkı vermeyi amaçlıyoruz."

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi ise, bir kulübün ya da sporcunun, sponsoru olmadan belli bir noktaya kadar ilerleyebildiğini belirterek, ana sponsorları Turkcell’in desteği ve sporcularına verdiği moral ile Göteborg’da yarışacaklarını söyledi. Terzi, şöyle konuştu:

“Balkan Salon Atletizm Şampiyonası’nda atletlerimizin aldığımız sonuçlar, Göteborg’daki şampiyonaya umutla bakmamızı sağladı. Bugüne kadar salonda biri altın olan üç madalya aldık, ikisi 2011 yılındaki şampiyonada geldi. Verimli bir hazırlık dönemi geçiren sporcularımıza güveniyoruz. Bir önceki şampiyonadan daha iyi dereceler alacağımızı düşünüyorum."

NEVİN YANIT, POLAT VE İLHAM KÜRSÜ MÜCADELESİ VERECEK

Geçtiğimiz yıl 100 metre engellide üstüste ikinci kez Avrupa şampiyonu olan ve 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda Türk atletizm tarihinde ilk kez bu mesafede final koşarak beşinci olmayı başaran Nevin Yanıt, bu şampiyonada 60 metre engellide madalya arayacak.

Kadınlarda ayrıca, Aksel Gürcan 60 metrede, Dudu Karakaya 3000 metrede, Sevim Sinmez Serbest ise hem üç adım hem de uzun atlamada yarışacak.

Sekiz atlet ile mücadele edeceğimiz erkekler kategorisinde ise geçtiğimiz yıl Avrupa şampiyonasının 10 bin ve 5 bin metrede 1 altın ve 1 bronz madalyalı ismi Polat Kemboi Arıkan 3000 metrede favori olarak piste çıkacak.

2012’de İstanbul’un ev sahipliği yaptığı Dünya Salon Şampiyonası’nda 1500 metrede gümüş madalya kazanan İlham Tanui Özbilen, yine aynı mesafede madalya mücadelesi verecek.

Ayrıca, Yavuz Can 400 metre, Halit Kılıç ve Abdulgani Tuna 800 metre, Halil Akkaş 3000 metre, Serhat Birinci yüksek atlamada ve Hüseyin Atıcı da gülle atmada ülkemizi temsil edecek.

Şampiyonanın program ise şöyle:

Yarın
Kadınlar - 60 Metre Engelli Eleme/Final - Nevin Yanıt
Erkekler 3000 Metre Eleme - Halil Akkaya, Polat Kemboi Arıkan
Erkekler Yüksek Atlama Eleme - Serhat Birinci
Kadınlar Üç Adım Atlama Eleme - Sevim Sinmez Serbest
Erkekler Gülle Atma Final - 1 Mart 2013 (Hüseyin Atıcı)
Erkekler 800 Metre Erkekler - Eleme Abdulgani Tuna, Halit Kılıç

2 Mart, Cumartesi
Kadınlar 3000 Metre Eleme - Dudu Karakaya
Erkekler 1500 Metre Eleme - İlham Tanui Özbilen
Kadınlar 60 Metre Eleme - Aksel Gürcan
Erkekler Yüksek Atlama Final
Erkekler 800 Metre Yarı Final
Erkekler 400 Metre Yarı Final - Yavuz Can
Erkekler 3000 Metre Final

3 Mart, Pazar
Kadınlar Üç Adım Atlama Final
Erkekler 800 Metre Final
Erkekler 400 Metre Final
Kadınlar 3000 Metre Final
Kadınlar 60m Yarı Final
Erkekler 1500 Metre Erkekler Final
Kadınlar 60m Final
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER