ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Kuvvetli Sağanak
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 11:40

"Avrupa Kupaları'nda final oynamak zor değil"

"Avrupa Kupalarında final oynamak zor değil"

Bursaspor Teknik Direktörü Hikmet Karaman Avrupa kupalarından birinde final oynamak istediğini söyledi. Karaman, "Bu çok zor değil" dedi.


"SONU İSTEDİĞİMİZ GİBİ BİTECEK"
Teknik Direktör Hikmet Karaman Doğan Haber Ajansı (DHA) muhabirinin sorularını yanıtladı. Kişisel hedefinin Avrupa kupalarından birinde final oynamak olduğunu belirten Karaman, "Kesinlikle Avrupa kupalarından birinde final oynamayı hedefliyorum. Çünkü bu çok zor değil. Samimi söylüyorum değil. Bursaspor ile bunu başarabiliriz. Başarıyı sürekli hale getirmek için bizden çok şey bekleyen insanların sabırlı olması gerekiyor. Bu bir maraton. Sonu da bizim istediğimiz gibi bitecek" diye konuştu.

"MUTLAKA EKSİKLERİMİZ VAR"
"Üst sıralara rahatlıkla çıkabiliriz" diyen tecrübeli teknik direktör, "Takım 6'ncıydı 4'üncü oldu. Yukarılara çok rahat çıkabiliriz. Bu bizim elimizde. Mutlaka bunlar kolay değil ama biz madem teknik ekip olarak kendimize güveniyoruz, bu farklılığımızı da ortaya koymak zorundayız. Bunu problem yapmayacağız. Mutlaka eksiklerimiz vardır. Belli bölgede o sıkıntıyı çekiyoruz. Ama amacımız bundan dert yanma değil, nasıl farklı faktörler ortaya koyup bunu pozitif hale çeviririz onu düşünüyoruz" dedi.

"HATA BENİM"
Gaziantepspor maçında hataların olduğunu belirten Karaman, "Yediğimiz golün çalışmasını yaptık. Bizden önceki dönemde de kontralarda, yan top dönüşlerinde gol yemişiz. Hala yiyorsak hata benim. Demek ki daha çok çalıştıracağım ve takımım ezberleyecek. Dönen topta Şener, Basser, Edu ve en arkada kalecimiz var. O pozisyonda Şener'in kesmesi lazım. Biz idmanlarda da çalıştık. Edu'nun, Basser'in adamla gitmesi lazım. Kalecimizin vurması lazım. Tüm bunları yapamadıysak sorumlusu benim" diye konuştu.

"AYNI OYUNCUNUN PABLO'YA 12 FAULÜ VAR"
Maçın analizini yaptıklarını belirten Hikmet Karaman şöyle konuştu:
"Aynı oyuncunun Pablo'ya yaptığı 12 faul var. İsim vermek istemiyorum. Edu'yu atıyorsan oynamak isteyen bir oyuncuyu da koru. Cüneyt hocamı (Çakır) yurtdışında da izlemeye gittim. Ama bu maçta bana göre formsuzdu. Verdiği penaltıyla alakalı değil. Orada penaltı veriyorsan Belluschi'nin vuruşunda da eli ver. Görmediysen, Edu'yu ikinci sarı karttan atıyorsan buna benzer olaylarda başka oyuncuya da aynı şeyi uygula. Ben analizini yaptım. Önce kendimi suçluyorum. Takımı da suçlamıyorum. Fakat maça etki eden başka faktörler varsa, o faktörler de kendi analizini yapmalı."

"FUTBOLDA HER ŞEY VAR"
"Antrenmanlarla ilgili özel kurallarınız var mı?" sorusuna Karaman şu yanıtı verdi:
"Futbolda herşey var. Dünyada ve Avrupa'da görmüyor musunuz? Oyuncu ile oyuncu arasında, oyuncu ile teknik adam arasında yaşananlar. Bunlar olacak. Önemli olan takım disiplini, sevgi ve saygıyı kaybetmemek. Güven çerçevesi içinde olmalı. Zaman zaman bir takım problemler yaşıyorsunuz. Bir şey olmaz. Bu faktörler eğer yoksa diğerleri kandırmacadır. Olası durumlarda bazen tolere etmek, bazen de son derece sert bir şekilde neyin ne olduğunu bildirmek gerekir."

"ARKANDA SENİ DESTEKLEYEN SES VAR"
Bursaspor'da şampiyonluk yaşamak istediğini sözlerine ekleyen Karaman şöyle konuştu:
"Bursaspor'da şampiyonluk yaşamak istiyorum. İnanılmaz taraftar gücü var. Kent, takımını tutan bir kent. Şehirdeki o atmosferi iyi kullanmak gerekiyor. Maça gidiyoruz taraftarımız yanımızda. Baktığın zaman yeşil beyaz renkleri orada görüyorsun. Seni destekleyen bir ses var arkanda. Taraftarlarımız ve camiamız, 'Avrupa kupalarından birini garantile' diyor. Ben de öyle diyorum. Bursaspor'da Avrupa kupaları dışına çıkarsan bil ki sen başarısızsın. Bu beklentilere cevap vermek teknik heyeti zora da sokabilir, cevap verince sizi havalarda da tutabilir. Bazen doğruları iyi tespit etmek gerekiyor. Benim takımım süper futbol oynuyor, alt yapıdan senede 2 adam çıkarıyorum demek şehir için yeterli değil. Futbolu çok seven bir kent var. Sen hem oyuncu çıkar diyor, buraları da kovala diyor. Bunun bilincindeyiz. Ülkeye göre başarının faktörleri değişiyor. Biz de bu şehirde buna cevap vermek zorundayız."

"BAŞKAN HAPİSTEYKEN GİDERDİM"
Gaziantepspor camiasının kendisine gösterdiği tepkiyi değerlendiren Karaman, "Zaman zaman teknik adamların kulüplerden ayrılması normal. Önemli olan bir takımda çalışırken başka bir takıma söz verip takımını yüzüstü bırakıp gitmek. Bizim durumumuz farklı. Biz bırakıp gitmedik. Başkan hapisteyken bırakır giderdim. Gaziantep şehri iyi dinlesin. Para pul olmamasına rağmen Hikmet Karaman kulüpte kalmıştır. Sezona da öyle girmiştir. Ama devre arasında belli istekleri olmuştur. Kendimize göre düşüncelerimiz vardı. Onların da kendilerine göre düşüncesi oldu. Bizimle çalışmak istemediklerini belirttiler ve ayrılmak zorunda kaldık" dedi.

"DÜŞMANINA KARŞI HOŞGÖRÜLÜ DAVRAN"
Gaziantepspor maçında açılan pankartı ve tezahüratları doğru bulmadığını ifade eden Hikmet Karaman, "Düşmanına karşı hoşgörülü davran bir gün dostun olabilir dostun olan da bir gün düşmanın olabilir. Bu lafı onu yaptıranlar da alsın. O gün benim düşmanım olanlar dostum da olabilir, onlar da alsın. Personel, futbolcular ve Allah neyin ne olduğunu biliyor. Bu tertip içinde olanlar da biliyor. Bana çektiği mesajları şak diye koyarım. Ama bende kalsın. Geçmiş olay. Onun değerlendirmesini Allah'a bırakıyorum" diye konuştu.

"TIRIN ARKASINDA AVRUPA ŞAMPİYONASI'NA GİTTİM"
Avrupa Şampiyonası'nı izlemek için 300 kilometrelik yolu bir tırın arkasında 8 saatte gittiğini söyleyen tecrübeli teknik adam, "Maç izlemek için tırın arkasında 300 kilometrelik yolu 8 saatte gittim. Analizleri yaptık. Tüm maçları izleyip notlar aldık. Taktikleri, sistemleri, oyuncuları. Bir teknik adam kendisini nasıl geliştirecek. O zaman Mourinho'nun orada ne işi var. Tüm futbol adamları oraya gidiyor. Türkiye devrim yapmalı. Kafaları değiştirmeli. Fotoğrafı iyi göreceksiniz. Görmeden altını dolduramazsınız" şeklinde konuştu.

"FARKLI BİRİYİM"
Her teknik adamın sahadaki ses tonu ve duruşunun farklı olduğunu söyleyen Karaman, "İlk geldiğimde Forsell şöyle dedi; 'Hocam önce bağırdığınız için çekindim ama sonra baktım ki herkese bağırıyorsunuz.' Yani, bana farklı ötekine farklı değilsiniz diyor. Her teknik adamın sahadaki ses tonu, duruşu farklıdır. Ben de kendime göre farklı biriyim. Oyuncumla maç atmosferini yaşamasını isteyen bir teknik adamım. Antrenmanlar da maç gibi olmalı. Mutlaka zaman içinde birbirimizi tanıyacağız. Benim kafamdaki düşünceye geleceğiz. Bu sadece futbolcularda değil. Tesisten, sahaya gidene kadar bir sürü faktör var" dedi.

"KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK TAKIMA ZARAR VERİR"
Sezon sonunda takımda değişiklik yapıp yapmayacağı konusuna da açıklık getiren tecrübeli teknik adam, "Köklü değişiklik takıma zarar verebilir. Öyle bir scout deneyiminiz, ekibiniz vardır ki veya kulüpte hem ekonomik anlamda öyle bir kadro vardır ki bu değişimi yapabilirsiniz. Dünyanın hiçbir yerinde köklü değişiklik yapılmaz. Yapanlar zorluk çekmiştir. Bir takımın omurgası olmalı. O omurga üzerine inşa edilmeli. Bizim de omurgamız var. Bu omurga üzerine farklılıklar ortaya koyabiliriz. Oyuncularımın arasında ayrım yapmak istemiyorum ama 6-7 omurga var. Hem de bunların 2-3 tanesi çok iyi omurga" şeklinde konuştu.

"BATALLA'YI 2004'TE İZLEDİM"
Takımın yetenekli oyuncusu Pablo Batalla'yı 2004 yılında Arjantin'de izlediğini söyleyen ve not aldığı defteri gösteren Hikmet Karaman, "Birçok oyuncu seyrettim. Gazete küpürlerini kesmişim. Maçları izledim. Beğendiklerimi işaretlemişim. Pablo Batalla 17 numarayla oynamış onu da işaretlemişim. Bu defteri ona da gösterdim. Kaç sene sonra Türkiye'ye geldi. Göz önemli. Oyuncuyu yakalamak önemli. Herkesin tanıdığı oyuncuyu herkes söylüyor. Önemli olan alt yapılardan, başka yerlerden oyuncu bulup takıma monte edebilmek" diye konuştu.

"SİVASSPOR MAÇINI KAZANMAK ZORUNDAYIZ"
Ligde oynayacakları Sivasspor maçını kazanmak zorunda olduklarını belirten Karaman, "Kazanmak zorundayız. 2 tane joker almamız lazım. Hem yukarıya geçeceksin, hem de aşağıdakilerle farkı açmalısın" şeklinde konuştu. Kupada oynayacakları Sivasspor maçında da genç oyunculara ve forma şansı bulamayan oyunculara şans tanıyacağını söyleyen Karaman, "Kupada görmek istediğim bazı genç arkadaşlarım var. Sakatlıktan yeni çıkan ve maç eksiği olan futbolcularımız var. Onları da oynatacağız. 2-3 gencimizi A takıma çıkarmak zorundayız. Çıkartmazsan olmaz. Sezon sonuna kadar teşhis ve tespit yapıp buraya katmayı düşünüyorum" dedi.
 

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER