ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Eylül 2013 Cuma 22:03

Avrupa kulüpleri, transfere 2 milyar avro harcadı


Avrupa kulüpleri geçen yıla göre yüzde 40'lık artışla transfere toplam 2 milyar 160 milyon avro harcarken, Real Madrid ve Monaco transfere en çok para ayıran kulüpler oldu.
Sportif pazarlama şirketi Prime Time Sport ile ESADE İşletme Yüksek Okulunun yaptığı, Avrupa'da futbol kulüplerinin transferlerine ilişkin çalışmada, Avrupa'da futbolcu transferlerine aktarılan paralarda artış olması dikkati çekti.
İspanya'nın Real Madrid kulübü 100 milyon avroya Tottenham'dan alınan Gareth Bale için olmak üzere transfere toplam 184 milyon avro harcayarak, transfere en çok para aktaran kulüpler listesinde ilk sırada yer aldı.
Fransa 1. ligine yeni çıkan Rus işadamı Dymitry Rybolovlev'in başkanlığını yaptığı Monaco da 166 milyon avro ile transfere en çok para harcayan ikinci kulüp oldu.
Futbolcu satışından en karlı çıkan kulüp ise 140 milyon avro ile Rusya'nın Anzhi kulübü olarak öne çıktı. Anzhi'yi, İngiltere'nin Tottenham kulübü (128 milyon avro) ve İspanyol Real Madrid (109 milyon avro) izledi. Transfer döneminin son 5 yılına bakıldığında Real Madrid 611 milyon avro ile diğer kulüplerin çok üzerinde bir harcama yaparken, İspanyol kulübü futbolcu satışından kasasına 260 milyon avro koydu. Ancak net yatırıma bakıldığında 435 milyon avro ile İngiliz Manchester City kulübü son 5 yılın en çok yatırım yapan kulübü olarak dikkati çekti. Manchester City, futbolcu satışından ciddi bir gelir edemese de önemli futbolcuları renklerine bağladı.
Öte yandan İspanyol kulüpleri Real Madrid'de Bale (100 milyon avro), Barcelona'da Neymar (57 milyon avro) gibi pahalı transferler öne çıksa da futbolcu satışında da rekor bir transfer dönemi geçirdi. İspanyol kulüpleri futbolcu satışından kasalarına toplam 480 milyon avro koyarken, tüm 1. lig kulüplerinin yaptıkları transferlerin toplamı 388 milyon avro olarak göze çarptı.
Prime Time Sport Direktörü Esteve Calzada, ekonomik krizin İspanyol kulübüplerinin ''gözlerini kendi kadrolarına çevirip, futbolcu satmaya zorladığını'' savundu. Sevilla'dan Negredo ve Navas Manchester City'e, Valencia'dan Soldado Tottenham'a giderken, İngiliz kulüplerinin transfere toplam 736 milyon avro harcayarak Avrupa'da ilk sırada olduklarına dikkat çekildi. İngiliz kulüplerinin futbolcu satışından elde ettikleri toplam gelir de 261 milyon avro olarak belirtildi.
İspanyol kulüpleri arasında futbolcu satışından en fazla gelir elde eden kulüpler Real Madrid (104 milyon avro), Sevilla (82 milyon avro), Atletico Madrid (78 milyon avro) olarak sıralandı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER