ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 15:54

"Avrupa futbolu için kara bir gün"


Avrupa Birliği Polis Teşkilatı (Europol), son yıllarda oynanan 380 ulusal ve uluslar arası maçta şike yapıldığını tespit etti. Europol Başkanı, bugünü Avrupa futbolu için kara bir gün olarak yorumladı. Şike tespit edilen futbol karşılaşmaların yapıldığı ülkelerin başında Türkiye geliyor.

Avrupa Birliği Polis Teşkilatı (Europol), son yılların en büyük şike yolsuzluğunu ortaya çıkardı. Uzak doğu merkezli bir çeteyi çökerten Europol müfettişleri 15 ülkede şike ve yolsuzluğa karışan 425 hakem, kulüp idarecisi ve futbolcu tespit etmiş. Dünya Kupası, Avrupa Futbol Şampiyonası ve Şampiyonlar Ligi maçlarının yanı sıra ulusal liglerdeki derbi maçlarında 380 fazla futbol karşılaşmasında şike yapıldığı kaydedildi.

Hollanda’nın Lahey şehrinde düzenlenen basın toplantısında Europol Başkanı Rob Wainright, ‘‘Daha öncesine kadar futbolda hiç tespit edilmemiş bir yolsuzlukla karşı karşıyız. Uzakdoğu merkezli bir suç çetesi Avrupalı işbirlikçilerinin sayesinde milyon Euro’ları bulan haksız kazanç elde etmiş. Bugün, Avrupa futbolu için kara bir gündür.’’ şeklinde konuştu.
Bir buçuk yıllık takibin neticesinde çökertilen şike çetesinden 50 kadar kişinin gözaltına alındığı öğrenilirken, en fazla şikenin tespit edildiği ülkelerin başında Almanya, Türkiye ve İsviçre’nin geldiği belirtildi.

Europol Başkanı, ‘‘Korkarım ki bu, buzdağının sadece görünen kısmı.’’ derken, çökertilen çetenin sadece Avrupa liglerinde 380 maçta şike yaptığını, Avrupa ligleri dışında yine 300 kadar maça müdahale ettiğinin altını çizdi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER