ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Temmuz 2013 Cumartesi 17:09

Atlı Dayanıklılık İstanbul Kupası Yarışmaları yapıldı


Mennan Pasinli Meslek Yüksekokulu öğretim elemanları, Atlı Dayanıklılık İstanbul Kupası Yarışmaları'na katılarak Uludağ Üniversitesi'ni temsil etti.

Gebze Atlıbey Binicilik Tesisleri'nde düzenlenen yarışmalarda farklı kategorilerde 38 yarışmacı mücadele etti. Mennan Pasinli Meslek Yüksekokulu öğretim görevlileri Kemal Yılmaz ve Sercan Koray Yendim, 53 kilometrelik Ulusal 1 Yıldız Atlı Dayanıklılık Yarışı Dilovası Belediye Başkanlığı Kupası'nda mücadele etti. Farklı bölgelerden gelen 12 yarışmacıyla mücadele eden Öğr. Gör. Kemal Yılmaz, Borahan isimli atıyla üçüncü oldu.

Türkiye Binicilik Federasyonu Atlı Dayanıklılık Komite Başkanı Muharrem Özçamur, Uludağ Üniversitesi'nin atlı sporlara gösterdiği ilgiden dolayı memnuniyetlerini ifade etti. Atlı Dayanıklılık Derneği Başkanı Kadir Baştuğ ise atlı dayanıklılık sporunu üst seviyelere taşımak ve geniş kitlelere yaymak için yola çıktıklarını belirtti.

ENDURANCE HAKKINDA

Atlı Dayanıklılık (Endurance) yarışı, Türkiye Binicilik Federasyonu'nun disiplinleri arasında bulunan ve atı uzun mesafede doğru ve sağlıklı kullanabilme yarışmaları olarak biliniyor.

Atın sürat ve dayanma sınırlarının binicilik yetenekleri ile birleşerek ölçüldüğü; mecburi dinlenme ve veteriner kontrollerini içeren en az 20, en fazla da 160 kilometre mesafeli arazi parkurlarında düzenleniyor.

Endurance yarışmalarında, atın ve binicinin koşulacak parkurun fiziki şartlarına, iklim ve zamana uyumu; at-binici ikilisinin formu ve zamanı en iyi şekilde idare edebilme yetenekleri test ediliyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER