ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 14:32

Atletizmdeki doping iddiaları


 Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, son dönemde yaşanan doping iddialarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.
     Ortaköy'deki Feriye Lokantası'ndaki toplantıda basın mensuplarıyla bir araya gelen Mehmet Terzi, Türk atletizminin son yıllarda büyük gelişim kaydettiğini aktararak, "Federasyonumuz büyüdüğü sürece kendi paralelinde değişik sorunlarla karşı karşıya geliyor. Bunlardan birisi de dopingle mücadele. İlkemiz temiz spor. Sporcularımızın dopinge bulaşmadan bu sporu en iyi şekilde, performanslarını yükselterek yapmalarını amaçlıyoruz. Hacettepe Üniversitesi'nin akredite olduğu dönemde en fazla numune aldıran federasyon Atletizm Federasyonu'dur. Hiçbir federasyonda bulunmayan, sporcuda yasaklı madde bulunması durumunda hangi antrenörle çalışıyorsa onu da disiplin kuruluna vererek ceza aldıran tek federasyonuz" diye konuştu.
    
     -"2003 yılından bu yana 8 sporcu dopingli olarak gözüküyor"-
    
     Terzi, Atletizm Federasyonu olarak dopingle mücadele konusunda önemli çalışmalar içerisinde olduklarını belirterek, "Sporcularımızın eğitimleri sırasında veya kamplara geldiklerinde antrenörlerine uyarı konusunda etki sağlamaya çalışıyoruz. Bu kadar mücadele etmemize rağmen, onaylamadığımız olaylar gerçekleşiyor" ifadesini kullandı.
     Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nin (IAAF) listesinde dünyada 258 sporcunun cezalı durumda bulunduğunu belirten Terzi, "Bunların 39'u Rusya, 13'ü Kenya, 12'si Ukrayna, 51'i Hindistan. Bizim sayımız ise 2003 yılından bu yana 8 sporcu olarak gözüküyor. Sayısı 500 atlete kadar ulaşan milli takımlarımızın denetlenmesi, kontrol edilmesi her zaman mümkün olamamaktadır" şeklinde konuştu.
    
     -Nevin Yanıt'ın durumu-
    
     Milli atlet Nevin Yanıt'ın Avrupa Şampiyonası ve Londra Olimpiyat Oyunları'ndaki numunelerinde sorun olmadığını aktaran Mehmet Terzi, "Nevin Yanıt'ın Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'ndan önce Düsseldorf'ta deneme amacıyla katıldığı yarışmada alınan numunede yasaklı madde tespiti sonucu disiplin kurulunda savunması alınacak. Bu savunma neticesinde bir karar verilecektir. Nevin'in biyolojik pasaportla ilgili bir sıkıntısı olmamıştır. Helsinki'de yapılan Avrupa Şampiyonası'nda ve olimpiyatlardaki numunesinde bir sorunu yoktur" açıklamasında bulundu.
    
     -"Sporcularımızı korumamız gerekiyor"-
    
     Kamuoyunda ve basında yaşanan tartışmaların, soruşturması süren sporculara zarar verildiğini ifade eden Başkan Terzi, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Antidoping yönetmeliğinde biyolojik pasaport var. Kandaki sapmaları belirliyor. Yasaklı maddenin veya yasak yöntemlerin araştırılması sonucunda IAAF'ın bilirkişileri nezdinde etkileri görülürse, sporcuları disiplin kuruluna sevk ediyoruz. Bu durumda federasyonumuz sporcunun haklarını korumak açısından hiç bir açıklama yapma durumunda olmuyor. Bugün, öyle yazılar çıkıyor ki, onların sıkıntılı döneminde bütün cezayı veriyoruz. Ellerinden ödülleri alıyoruz. Böyle bir mantık sporcuya ne kadar yararlıdır- Bunu kamuoyunun vicdanına bırakıyorum."
     Terzi, sporcuların haklarının korunması gerektiğini vurgulayarak, "Sporcularımızın davalarını etki edecek haberlerin olmaması gerekiyor. Bu haberler Türkiye'de kalmıyor ve Aslı Çakır Alptekin suçlu bulunursa madalyasının hangi ülkelere gideceği belli olduğu için o ülkelerin uluslararası federasyonu nezdinde lobi çalışmalarıyla davaya etki etme çabaları öne çıkıyor" şeklinde konuştu.
    
     -"Pazarlık yok"-
    
     Türkiye Atletizm Federasyonu'nun IAAF'la bir takım pazarlıklara girdiği yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını dile getiren Terzi, "Atletizm Federasyonu olarak IAAF'a, Aslı Çakır Alptekin'in affedilmesi için girişimde bulunduğumuz ve Nevin Yanıt'ın cezasını kabullendiğimiz şeklinde haberler var. Benim spor camiasındaki 43'üncü yılım. Sporun bana verdiği erdemler var. Bu erdemleri hiçbir zaman bozmadım. Bu kadar basit ve erdemsiz bir teklifin yapılması nasıl mümkün olabilir-" şeklinde konuştu.
    
     -"Nevin'in süreci daha kısa olabilir"-
    
     Dopingle alakalı sorun yaşayan Nevin Yanıt'ın soruşturmasının, Aslı Çakır Alptekin'e göre daha kısa süreceğini vurgulayan Mehmet Terzi, "Nevin Yanıt'la ilgili süreç, biraz daha kısa sürebilir. Numunesinde yasaklı madde bulunan sporcuların ve antrenörlerin savunması uzayabilir ve bir oturumda cevap verilmeyebilir. Biyolojik pasaport konusu ise daha hassas. Değişik branşlardaki tıp uzmanlarının vereceği raporlara bağlı olarak daha fazla uzayabilir" değerlendirmesinde bulundu.
    
     -"Numune alıcıların sporcularımıza saygı duyması gerekiyor"-
    
     Atletizm Federasyonuna bağlı iki sporcunun doping numunesinden kaçtığı şeklindeki haberler hakkında da bilgi veren Terzi, şunları dile getirdi:
     "Dopingle mücadele konusunda Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin talimatını imzalayan ilk federasyon biziz. Dopingle mücadele konusunda numune alıcıların, sporcularımızdan numune alması gayet doğaldır. Kamplarda alınan numunelerle ilgili soruşturmalar başlattık. Son alınan numunelerde sporculara yapılan yanlışlıklar var. Bu sporcular çok değerli, 10-12 yılda yetişiyor. Nasıl antrenörlerimiz ve sporcularımız kendilerine saygı duyuyorsa numune alıcıların da sporcularımıza saygı duyması gerekiyor. Sporcularımız rencide olmuşlar. Hak etmediği davranışlar karşısında kalmışlar. Belgeyi imzalayıp, hastaneye giden iki sporcu var. Bunlar yaptıkları hatanın cezasını çekerler. Biz hiçbir sporcuyu korumuyoruz. Bu konuda federasyonumuz zor durumda bırakılıyor. Biz bu kadar mücadele ederken, sporcular veya antrenörler buna uymuyorsa onun cezasını çekerler."
    
     -"IAAF'ın açıklaması şık olmadı"-
    
     IAAF sözcüsünün Aslı Çakır Alptekin ve Nevin Yanıt'ın durumlarıyla alakalı açıklamalarda bulunmasının şık olmadığını aktaran Mehmet Terzi, "IAAF'ın sözcüsü Davis'in açıklamalarını biz de araştırdık. Oradaki açıklamalar tedbir konusuyla alakalıydı. Tedbiri IAAF vermiyor, biz veriyoruz. Nevin Yanıt ve Aslı Çakır Alptekin'i Akdeniz Oyunları listesine almayışımız da bu tedbirle alakalı bir durum. Oradaki açıklama, ceza alırlarsa nelerle karşılaşabilecekleriyle ilgilidir. Tabi süreç devam ederken IAAF'tan böyle bir açıklamanın yapılmasını şık görmüyorum" şeklinde konuştu.
     Başkan Terzi, Nevin ve Aslı Çakır'ın yanı sıra iki sporcuyla alakalı doping soruşturmasının sürdüğünü açıklayarak, "Şu anda Pınar Saka ile ilgili bir durum var ama henüz dava aşamasına gelmedi. Bir de 1998 doğumlu bir sporcumuzun astım ilacı kullanmasıyla alakalı bir durumu var. Kendisi astım ilacı kullandığını numune alırken yazdığı formda belirtiyor ancak daha önce mücadele komisyonuna bildirmesi gerekiyordu. Bunun dışında başka bir sporcuyla alakalı sıkıntımız yok" ifadelerini kullandı.
     Sporcuları doping kullanma konularında etkileyen ve antrenörleri kandıran insanların olduğunu anlatan Terzi, "Sporcularımızı etkileyenler var. Hem antrenör hem de sporcularımızı aldatma şekilleri var. Asıl olarak polisiye tedbirlerle bu işin önüne geçmek gerekir. Gençlik ve Spor Bakanlığımız da bu konuda çalışma yapıyor" diyerek sözlerini tamamladı.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER