ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Çok Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 14:45

Atletizm Şampiyonası başlıyor


 ''32. Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'' İsveç'in Göteborg kentinde 1-3 Mart tarihlerinde 47 ülkeden 578 sporcunun katılımıyla gerçekleştirilecek.
    
İlk kez 1966 yılında Almanya'nın Dortmund kentinde ''Avrupa Salon Oyunları'' adı altında yapılan şampiyona, 1970 yılında Avusturya'nın başkenti Viyana'da düzenlenen yarışmalar ile bugünkü ismini aldı. 1990'a kadar her yıl organize edilen şampiyona, daha sonra iki yılda bir düzenlenmeye başladı.
     ''32. Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'', Göteborg'daki 12 bin kişi kapasiteli Scandinavium Arena'da düzenlenecek. Şampiyonada erkek ve kadın atletler, 60, 400, 800, 1500 ve 3000 metre, 60 metre engelli, 4x400 metre bayrak yarışı, yüksek, uzun, üç adım ve sırıkla atlama ve gülle atma olmak üzere 12'şer ortak branşta yarışacak. Ayrıca erkekler, heptatlon, kadınlar ise pentatlonda yarışacak.
     320'si erkek, 258'i kadın olmak üzere 578 atletin yarışacağı şampiyonada seyirciler, erkekler 60 metrede 2012 Avrupa Şampiyonası ikincisi 21 yaşındaki Fransız Jimmy Vicaut, yüksek atlamada 2011 dünya ikincisi Rus Aleksey Dmitrik, sırıkla atlamada Londra Olimpiyatları'nın altın madalyalı ismi Renaud Lavillenie ve uzun atlamada son Avrupa ve son iki Avrupa salon şampiyonu Alman Sebastian Bayer'i izleme fırsatı bulacak.
     Kadınlarda ise yüksek atlama, 2008 Pekin Olimpiyatları şampiyonu Belçikalı Tia Hellebaut, 2010 Avrupa Şampiyonası'nda Hırvat Blanka Vlasic ve Alman Ariane Friedrich ile rekabeti sonunda gümüş madalyayı boynuna takan ev sahibi ülkeden Emma Green Tregaro ve son dünya gençler şampiyonu İtalyan Alessia Trost'un mücadelesine sahne olacak.
     Kadınlarda ayrıca Rus uzun atlamacı Darya Klishina şampiyon unvanını korumaya çalışırken, üç adım atlamada Londra Olimpiyatları üçüncüsü, son dünya ve Avrupa şampiyonu Ukraynalı Olha Saladuha da madalya koleksiyonuna bir yenisini eklemek için yarışacak.
     Türkiye'yi Nevin Yanıt'ın temsil edeceği 60 metre engellide ise 2009 Avrupa salon şampiyonu Belçikalı Eline Berings, 100 metre engellide son Avrupa ikincisi Belaruslu Alina Talay ve 7.93 saniyeyle sezonun en iyi derecesine sahip Rus Yulia Kondakova piste çıkacak.
    
     -Türkiye Milli Takımı-
    
     Türkiye, şampiyonada 13 sporcu ile mücadele edecek. Milli takım kadrosunda, geçen yıl İstanbul'da yapılan Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda erkekler 1500 metrede 3:45.35'lik derecesiyle gümüş madalya kazanan İlhami Tanui Özbilen, bayanlar 100 metre engellide iki Avrupa şampiyonluğu bulunan Nevin Yanıt, erkekler 3 bin metrede Avrupa üçüncülüğü bulunan Halil Akkaş, erkekler 10 bin metrede Avrupa şampiyonluğu, 5 bin metrede ise Avrupa üçüncülüğü bulunan Polat Kemboi Arıkan dikkati çeken isimler arasında yer alıyor.
     Türk Milli Takımı kadrosunda yer alan sporcular ve yarışacakları kategoriler şöyle:
     Erkekler: Yavuz Can (400 metre), Halit Kılıç (800 metre), Abdulgani Tuna (800 metre), İlhami Tanui Özbilen (1500 metre), Halil Akkaş (3 bin metre), Polat Kemboi Arıkan (3 bin metre), Serhat Birinci (yüksek atlama), Hüseyin Atıcı (gülle atma)
     Kadınlar: Aksel Gürcan (60 metre), Elif Yıldırım (400 metre), Dudu Karakaya (3 bin metre), Nevin Yanıt (60 metre engelli), Sevim Sinmez (serbest üç adım/uzun atlama)
     2011 yılında Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen son Avrupa Salon Şampiyonası'nda Türkiye, 1 gümüş ve 1 bronz madalya kazanmıştı. Milli atlet Kemal Koyuncu 1500 metrede Türkiye rekoru kırarak gümüş, Halil Akkaş da 3 bin metrede bronz madalyanın sahibi olmuştu.
     Erkekler 3 bin metrede Mert Girmalegese ile kadınlar 3 bin metrede Sultan Haydar da final koşmuş, ancak dereceye girememişti. O yıl Rusya 6 altın, 3 gümüş ve 6 bronz olmak üzere toplam 15 madalyayla ilk sırada yer almış, Rusya'yı 11 madalyayla Fransa ve 10 madalyayla da Almanya takip etmişti.
    
     -Şampiyona rekorları
    
     Avrupa Salon Şampiyonası tarihindeki şampiyona rekorları şöyle:
    
     -Erkekler-
    
     Branş Derece İsim Ülke Şampiyona
     ---------------------------------------------------------------------------
     60 m 6.42 Dwain Chambers Büyük Britanya 2009 Torino
     400 m 45.05 Marek Plawgo Polonya 2002 Viyana
     800 m 1:44.78 Pawel Czapiewski Polonya 2002 Viyana
     1500 m 3:36.70 Ivan Heshko Ukrayna 2005 Madrid
     3000 m 7:40.17 Muhammed Farah Büyük Britanya 2009 Torino
     60 m engelli 7.39 Colin Jackson Büyük Britanya 1994 Paris
     4x400 m bayrak 3:05.50 Marek Plawgo Polonya 2002 Viyana
     Piotr Rysiukiewicz
     Artur Gasiewski
     Robert Mackowiak
     Yüksek atlama 2,40 m Stefan Holm İsveç 2005 Madrid
     Uzun atlama 8,71 m Sebastian Bayer Almanya 2009 Torino
     Üç adım atlama 17,92 m Teddy Tamgho Fransa 2011 Paris
     Sırıkla atlama 6,03 m Renaud Lavillenie Fransa 2011 Paris
     Gülle atma 22,19 m Ulf Timmermann Doğu Almanya 1987 Lievin
     Heptatlon 6424 puan Tomas Dvorak Çek Cumh. 2000 Ghent
    
     -Kadınlar-
    
     Branş Derece İsim Ülke Şampiyona
     ---------------------------------------------------------------------------------- -
     60 m 7.00 Nelli Cooman Hollanda 1986 Madrid
     400 m 49.59 Jarmila Kratochvilova Çekoslovakya 1982 Milano
     800 m 1:55.82 Jolanda Ceplak Slovenya 2002 Viyana
     1500 m 4:02.54 Doina Melinte Romanya 1985 Pire
    
     3000 m 8:39.49 Fernanda Ribeiro Portekiz 1996 Stockholm
     60 m engelli 7.74 Lyudmila Narozhilenko SSCB 1990 Glasgow
     4x400 m bayrak 3:27.83 Yulyana Yuschanka Belarus 2007 Birmingham
     Iryna Khliustava
     Sviatlana Usovich
     Ilona Usovich
     Yüksek atlama 2,05 m Tia Hellebaut Belçika 2007 Birmingham
     Uzun atlama 7,30 m Heike Drechsler Doğu Almanya 1988 Budapeşte
     Üç adım atlama 15,16 m Ashia Hansen Büyük Britanya 1998 Valencia
     Sırıkla atlama 4,90 m Yelena Isi Rusya 2005 Madrid
     Gülle atma 21,46 m Helena Fibingerova Çekoslovakya 1977 San Sebastian
     Pentatlon 4948 puan Carolina Klüft İsveç 2005 Madrid
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER