ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 12:13

Atletizm müzesi kuruluyor

Atletizm müzesi kuruluyor

Türkiye Atletizm Federasyonu, temelleri 1870 yılında atılan Türk atletizm tarihini belgelemek ve ölümsüzleştirmek adına “Atletizm Müzesi” kurulması için çalışmalara başladı.


 

Eski bir atlet ve jimnastikçi olan Beden Eğitimi Öğretmeni Monsieur Curel’in 1870 yılında Kâğıthane’de koşuatma ve atlama dallarından oluşan ‘İdman Bayramı’nı başlatması ile temelleri atılan Türk atletizm tarihi ölümsüzleşiyor. 

Atletizm Müzesi, 2012 yılında Dünya Salon Atletizm Şampiyonası için İstanbul Ataköy’de inşa edilen, aynı yıl içerisinde Londra’da düzenlenen Olimpiyat Oyunlarında 1500 metrede altın madalya kazanan Aslı Çakır Alptekin’in adının verildiği salonda kurulacak.

Müzede; uluslararası arenada ülkemizi başarıyla temsil eden atletlere ait madalya, kupa, forma, ayakkabı, eşofman, fotoğraf, belge ve Türk atletizm tarihini yansıtacak önemli eserler sergilenecek. Önemli atletlerin isimleri yaşatılarak, tarihin gelecek nesillere aktarılması planlanıyor.

Son yıllarda elde edilen başarılar ile Türk atletizminin artık kendi kıtasının liderleri arasında, dünyada da hatırı sayılı bir yerde olduğunu belirten Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, müzenin, bu yıl içerisindeki önemli çalışmalarından biri olduğunu söyledi. Terzi, “Müzenin kurulması ile birlikte Türk atletizmini genç nesillere ve gelecek kuşaklara daha kolay anlatacağız. Bu sayede atletizme olan ilgiyi artırabileceğiz” dedi.
 

KAYNAK:
yazete.com
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER