ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ağustos 2013 Çarşamba 18:22

Atletizm Federasyonu'ndan Nevin Yanıt'a 2 yıl men


Türkiye Atletizm Federasyonu, doping şüphesiyle daha önce incelemeye aldığı milli atlet Nevin Yanıt ile ilgili kararını açıkladı. Federasyon, milli atleti 2 yıl müsabakalardan men etti.

Atletizm Federasyonu Disiplin Kurulu, daha önce doping kullandığı gerekçesiyle 31 sporcuya, 2 yıl müsabakalardan men cezası vermişti. 2012 Londra Olimpiyat Ouyunları'nda 1500 metrede altın madalya kazanan Aslı Çakır Alptekin ile Nevin Yanıt ve Pınar Saka'nın dosyalarını ise incelemeye almıştı.

Şubat 2013'te kendisine uygulanan doping testinin sonucu pozitif çıkan Nevin Yanıt, Atletizm Federasyonu tarafından disiplin kuruluna sevk edilmişti. Karara itiraz eden milli atlet, B numunesinin açılmasını istemişti. B numesinin de pozitif çıkması sonucu disiplin kurulu, nihai kararını verdi ve milli atleti 2 yıl spor müsabakalarından men etti.

Nevin Yanıt'ın cezası 2015 yılı şubat ayına kadar geçerli olacak. Bu yıl İsveç'in Göteborg kentinde düzelenen Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda altın madalya kazanan Nevin Yanıt, alınan kararla birlikte ünvanını da kaybedecek.

2007 yılında 23 yaş altı atletizm şampiyonu olan Nevin Yanıt, 2010 ve 2012 yılllarında avrupa şampiyonluğu elde etmişti. 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda da 100 metre engellide final koşmuş ve yarışı 5. sırada tamamlamıştı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER