ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 12:51

”Asrın Güreşçisi”nden Süper Lig takımlarına davet

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya: ”Süper Lig’deki tüm takımların Güreş Ligi’nde de olmasını arzu ediyorum” dedi.


Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, Spor Toto Süper Lig’de mücadele eden tüm takımları Güreş Ligi’nde de görmek istediğini söyledi.

Hamza Yerlikaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önümüzdeki ay başlayacak Güreş Ligi’nin şeklini 10-15 güne kadar açıklayacaklarını dile getirerek, ”Kaç hafta olacağını açıklayacağız. Ligi verimli yapmak önemli. Uzun vadeli aylarca lig yapıp takımı başarısız kılmaktansa seyrinde, zamanında ve kalitesinde yapıp mindere ligin katkı sağlamasını iyi koordine etmek lazım. Biz bu işe daha ciddi bakıyoruz” diye konuştu.

Spor Toto Süper Lig’deki tüm takımların Güreş Ligi’nde de yer almasını arzu ettiğini kaydeden Yerlikaya, ”Beşiktaşımızın var, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor’un da çalışmaları olduğunu biliyoruz. Bana kalırsa Süper Lig’deki tüm takımların Güreş Ligi’nde de olmasını arzu ediyorum. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile bu konuyu çok sık görüştüm. Kendisinin bize ’kuracağım’ diye söylemi olmuştu, ama olmadı. Galatasarayımızın olmuştu, o da olmadı. Trabzonspor’un da kurmaya hazırlandığını duyuyoruz. İnşallah bundan sonra kurarlar” ifadelerini kullandı.

 ”Maaş sistemi oturmalı”

Hamza Yerlikaya, güreşte sıkletinde 2. olan güreşçinin motivasyonunu yükseltmek için çalışmalarının olduğunu, ancak bu konuda yapabilecekleri fazla bir şey bulunmadığını söyledi.

Konuyla ilgili girişimlerde bulunduklarını anlatan Yerlikaya, şöyle devam etti: ”Maaş sistemi oturmalı. Biz bu konuyla ilgili genel müdürlüğümüzden, bakanlığımızdan görüş istedik, teftiş kuruluna ’Bu konudaki tasarrufunuz ne olabilir’ diye yazı yazdık. Bu konuda şu anda elimiz kolumuz bağlı. Böyle bütçemiz de söz konusu değil. Ancak genel müdürlüğümüzün teşvikleri var. Bu geliştirilebilir, daha aktif ve cazip hale getirilebilir. Bakanlığımızın bir çalışma yapması gerekiyor. Şu anda da böyle bir çalışma var, ama kapsamanı bilemiyorum.” -”Rıza’nın yolu çok zorlu bir yol”- Hamza Yerlikaya, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda grekoromen güreş 120 kiloda bronz madalya kazanan milli sporcu Rıza Kayaalp’ın, kendi başarılarını geçme hedefinden memnun olduğunu belirterek, ”Hedefsiz ve amaçsız mücadele edilmez. Rıza’yı kutluyorum” dedi.

İki olimpiyat, 3 dünya, 8 Avrupa şampiyonluğu bulunan ”Asrın Güreşçisi” lakaplı Yerlikaya, Rıza Kayaalp’in bir hedefin peşinde mücadele etmesinin önemli olduğunu vurgulayarak, ”Hedefsiz olmaz. Önünde bir hedefin olacak o hedef uğruna mücadele edeceksin. Ancak Rıza’nın girmiş olduğu bu yol çok zor bir yol” diye konuştu.

Bir dünya ve 2 Avrupa şampiyonluğu olan Rıza Kayaalp’in madalya sayılarını artıracağına inandığını kaydeden Hamza Yerlikaya, ”Rıza kardeşimizde potansiyel var. Bunu defalarca gösterdi. Madalya sayısını artıracaktır. Bizi geçmek değil, inşallah dünyaya Selçuk Çebi ile birlikte Rıza, geçilemeyecek başarılar bırakacaklardır” ifadelerini kullandı.

 

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER