ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 13:49

''Asrın Güreşçisi'' Kırkpınar'a sahip çıktı


Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin, diğer spor dallarında da uygulanan sponsorluk uygulamasının Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde de uygulanabileceği yönündeki açıklamalarını kınadı.
     Yerlikaya, Sedefçi'nin ''fevri ve aceleci'' bir tutum sergileyerek güreşe marka katabilmenin yollarını aramasını doğru bulmadığını söyledi.
     Bunların Edirne Belediyesi'nin değil, Türkiye Güreş Federasyonu'nun görevi olduğunu vurgulayan Yerlikaya ''Böyle bir sponsorluk anlaşması yapmayı düşünüyorsan bunu federasyon yapar. Bu, federasyonla istişare içinde yapılır. 'Ben yaptım, keyfi yaptım' denemez. Kimse size o yetkiyi vermiyor. Öyle bir yetki çerçeveniz de yok. Kiminle istişare kurup bunu ihale ediyorsunuz veya etmeye çalışıyorsunuz- Kiminle bunun söylemini yaptınız- Siz her işinizi kendi buyruğunuzla mı yapıyorsunuz, diye bu sefer insana sorarlar'' dedi.
    
     -''Bizi hiçbir kurum yoka ve hiçe sayamaz''
    
     Hamza Yerlikaya, Kırkpınar'ın 650 yıllık bir geçmişe sahip gelenek olduğunu vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti:
     ''Ata yadigarı olan bir güreşten bahsediyoruz. Bu, böyle oturup da iki arkadaş arasında sohbet edilip, uygulamaya sokulacak bir mesele değildir. Taraflarla, taraflarca tartışılarak bu tarz konuda bir karar alınabilir, ama 'ben yaptım oldu, ben böyle uygun görüyorum' deyince bu sefer işin içine farklı düşünceler girmeye başlar. Ben belediye başkanımızı da buradan bir kez uyarmak ve seslenmek istiyorum. Bu tarz açılımları kendi bildikleri gibi yapmasınlar. İstişare etsinler. Burada Güreş Federasyonu var.
     Güreş sahipsiz değil. Kendi belediyesi hakkındaki kararları bile kendisi veremez. Encümenden karar almak zorunda. Böyle bir konu hakkında kendisi karar veremez, ihale edemez. Bu konuda yanlışlık, federasyonu yok, hiçe saymak vardır. Bizi hiçbir kurum yok ve hiçe sayamaz. Biz Türkiye Güreş Federasyonuyuz. Genel kurulun vermiş olduğu yetki vardır. Bizim başımızda genel müdürümüz, bakanımız özellikle Başbakanımız vardır. Bu tarz konuda bundan sonraki süreçte lütfen hassas olmalarını istiyorum. İsim satmayı bırak. Başpehlivanlarımızın, güreşçilerimizin soyunmaya, duş almaya odaları yok. Soyunacakları, duş alacakları, daha rahat dinlenebilecekleri ortamları hazırla. Bırakalım bu satma işini. Bunları beraberce istişare edip yapalım. Sayın belediye başkanımızın bu hissi, aceleci, hızlı, istişare etmez tavrını kınıyorum. Yanlış yaptığını bir kez daha bildiriyorum.'
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER