ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Hafif Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Kasım 2012 Çarşamba 08:18

Asgari ücretli Nihat

Asgari ücretli Nihat

Bir zamanlar Milli Takım'ın ve Beşiktaş'ın yıldız futbolcusu olan Nihat Kahveci, şimdi asgari ücretle çalışıyor.


Beşiktaş ve Milli Takım'da sayısız başarılarından sonra Avrupa'da da isminden övgüyle bahsettiren Nihat Kahveci, şimdi Villareal'in alt yapısında çalışıyor.

Skorer'den Bilal Meşe, İspanya'da Nihat Kahveci'yi ziyaret etti. İşte bu ziyaretle ilgili kaleme aldığı yazıdan bir bölüm;

"Futbolculuk döneminde milyon eurolarla oynayan Nihat Kahveci, şimdi Villarreal’in alt yapısında stajyer antrenör... Aylığı 700 euro olmasına rağmen, o diplomanın peşine takılmış. Basamakları tek tek çıkıp, “Prolisans”ı almanın derdine düşmüş.

Emre Belözoğlu ve Arda Turan söyleşisinden sonra sağolsun, meslektaşlarımın kutlamalarıyla müthiş mutlu oldum. Bizim meslekte böylesi mutlulukları parayla-pulla ölçemezsiniz.
Tam, biraz soluklanacağız, müdürümüz Cem Şengül, bu kez rotayı yine İspanya’ya çevirmez mi? Benzetme yerindeyse, “İyi akşamlar” dilemek için odasına girdik, girmez olaydık (!), “Bu Nihat Kahveci, İspanya’da antrenörlüğe başlamış” demez mi?
Mesajı aldık, hemen Nihat Kahveci’yi aramaya koyulduk. Telefonu çevirdik, “Buyur Bilal ağabey” dedi. Önce şaşırdık, ancak telefonlarını değiştirmesine karşın bizim cep numaramız onda kayıtlıymış, hoşuma gitti. “Merhaba hocam” dedik. ‘Hoca’ kelimesi karşısında biraz duraksadı, “Bırak, ağabey hocayı kenara, bana Nihat de” demez mi?
‘Niye?’ dediğimizde, “Daha teknik direktör değilim, ağabey” sözleri döküldü.

SEMBOLİK BİR RAKAM

Aslında Nihat bu konuda mütevazı davranıyor. Çünkü, antrenörlük diploması var, hem de kapı gibi... Şimdi o İspanya’da, eski kulübü Villarreal alt yapısında, “Prolisans” almanın hesapları ve de çalışması içinde...
Futbolculuğunda milyon eurolarla oynayan Nihat şimdilerde 700 euro maaşla görevde... İspanya’da asgari ücretin 641 euro olduğu düşünüldüğünde Nihat, buradan neredeyse para bile kazanmıyor. Ama yine de Villarreal’e, kapılarını açmasından dolayı teşekkür ediyor Nihat Kahveci...

O artık 16-18 yaş grubunda ‘staj’a başladı, bundan da utanmıyor. Tam tersi gurur duyuyor. 700 euro onun için sembolik bir rakam, ama Nihat Kahveci İspanya’da yaşayacak her türlü parasal birikime sahip...
Araya girdik, “Niye İspanya?” dedik, o da sıraladı:

“Yaklaşık sekiz yıl burada top oynadım. Çok uzun bir zaman... Gerçekten buradaki yaşama, kültüre alıştım. Maalesef Beşiktaş’ta son iki yılım iyi geçmedi. Sahada başarısız olduğun an bu faktör her şeyinizi etkiliyor. Özel ve sosyal hayatınızı, her şeyi allak bullak ediyor. Burada bir düzenim vardı, evim vardı. Saha dışında da keyif alamıyorsunuz. Öyle bir karar verdim, hocalık kariyerime burada başlamak istedim.”
Zaten antrenörlük diploması var Nihat’ın... Ancak onun hedefi Prolisans diplomasını almak... Yani en yükseğini... Bunun için de çalışması şart... Nihat devam ediyor:
“Tabii ki Türkiye’de de olabilirdi. Orası da benim açımdan bir opsiyon... Teklifler de vardı, ancak bir yerden başlamam gerekiyordu. Bunun başlangıç noktası da İspanya olmalıydı... Evim, düzenim, ailem her şeyim burada... Dediğim gibi İspanya’da yaşamaya karar verdiğim için, burayı tercih ettim. Burada başlamanın daha doğru olacağını düşündüm.”

"6 YILLIK HOCA TARTIŞILIYOR"

Bir adım sonrasını soruyoruz Nihat’a: “Kısa vadeli hedefler var. Nasıl ki, futbolda en alttan başlıyorsunuz, antrenörlükte de böyle... Yıldız olabilirsiniz, uluslararası ünlü bir futbolcu olabilirsiniz. Ama teknik direktörlüğe gelince orada bir duracaksınız. Çok kolay bir iş değil... İyi futbol oynarsınız, ama iyi bir teknik direktörlük yapamazsınız. İnsanları yönetmek çok mu kolay sanıyorsunuz? Nihat iyi bir futbolcuydu, doğru... Eğer teknik direktörlük yapacaksanız ki, ben bunu hedefliyorum, burada sıfırdan başlayacaksınız. Villarreal bu anlamda benim için ideal bir yer.”
Niye?
“Düşünün Türkiye’yi...Altı yıl Süper Lig takımını çalıştıran bir hocayı Milli Takım’ın başına getiriyorsunuz, ondan sonra kötü sonuçların ardından, “Bu hocanın kariyeri ne ki?” diye tartışılıyor. Maalesef böyle bir ülkeyiz. Futbol oynamak başka bir olay, teknik adam olmak başka... İkisi de farklı yollar. Böyle bir seçim yaptım. Sağolsun Villarreal de bana kapılarını açtı, böyle bir fırsat yarattı. Ben de bu fırsatı iyi kullanacağım. Burada mutluyum. Burasının doğru bir tercih olduğunu görüyoruz.”

"SIFIRDAN BAŞLADIM"

Merak ediyoruz, Türkiye olur mu?
“Öncelik İspanya, ancak Türkiye de benim için bir alternatif... Neden olmasın?. Neticede ben orada yetiştim, büyüdüm, tabi ki bir takımı çalıştırmak isterim ülkemde... Ancak “Aaa bak futbolcuydu, hemen hoca oldu” cümlesi beni rahatsız eder. İşte bu tür söylemleri önlemek ve bunlara set çekmek için burada sıfırdan başladım. Aslında doğrusu da bu. Futbolcu Nihat Kahveci değil, hoca Nihat Kahveci denmesini istiyorum. Bunu da ancak böyle çalışarak yapabilirim. Futbolcu Nihat apoleti ile bir yerlere gelmek istemiyorum...Nihat hoca olmalıyım”

TAKIMI NAMAĞLUP

Nihat’ın işyeri, yani Villarreal Kulübü’ndeyiz. 50 bin nüfuslu kasabanın takımı... Eski başarılı günlerini arıyor. Ne var ki, tesislere girdik, ağzımız bir karış açık kaldı! Nasıl kalmasın? Tam tamına sekiz saha... Sunisi de var, çim olanı da. Aynı anda A takım dahil olmak üzere toplam sekiz takım çalışma yapıyor. 16 - 18 yaş gurubunda beş çalıştırıcıdan biri Nihat Kahveci... Hem staj yapıyor, hem de zaman zaman çift kale maçlarında yerini alıyor. Hâlâ formda dersek abartmış, olmayız. Yarım sahada yapılan çift kale maçında attığı paslar ve gollerle aynı Nihat Kahveci, yeteneklerinden hiç bir şey kaybetmemiş.
Bir yıllık sözleşme yapmış Nihat Villarreal ile...
“Amacım; çalışma sistemi nasıl işliyor, futbolcularla iletişimde saha içi ve saha dışında neler yapılıyor, idman programlarının hazırlanması nasıl, bunları görmek... Tabii ki oyuncularla çok konuşuyorum. Dilim döndüğünce, saha içinde ve dışında neler yapabileceklerini anlatıyorum. Onlara kendi yaşadığım tercübelerimi aktarıyorum.”
Antrenörlük yaptığı takım, Gençler Ligi’nde oynuyor. Bizim olduğumuz süreçte on maç yapmış, dokuz galibiyet, bir beraberlik almışlar. Yani namağluplar.

Villarreal’deki çalışma ortamını anlatan Nihat Kahveci, “Antrenman ya da maçlar bitiyor... Psikologlar,doktorlar. fizyoterapistler o sporcu tepeden tırnağa inceleniyor. Fulya’ya bakın, orada bir alt yapı var. Soyunacak yerleri var mı, gidin bakın... Böylesi ortamdan nasıl futbolcu yetiştirebilirsiniz ki” diye konuştu."
 

 

 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER