ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Aralık 2013 Cuma 14:31

Artık Emre'yi örnek almıyorum

Artık Emreyi örnek almıyorum

Atletico Madrid'de forma giyen milli futbolcu Arda Turan, bir İspanyol dergisine İspanya'daki futbol hayatı ve özel yaşantısı ile ilgili açıklamalarda bulundu


anya La Liga ekibi Atletico Madrid'de forma giyen milli futbolcu Arda Turan, ülkenin önde gelen dergilerinden Libero'ya özel röportaj verdi.

Arda, Galatasaray'da geçirdiği günlerden idolü olan futbolculara, İspanya'daki futbola adapte olma sürecinden yeni yaşam tarzına kadar hayatıyla ilgili merak edilen soruları yanıtladı

Profesyonel futbola adım atmadan önce nasıl bir çocukluk geçirdin?

Hep sokakta futbol oynardık. Büyüklerle bile maç yapardık. Türkiye'deki futbol İspanya'dakiyle aynı değil çünkü çocuklar hala sokaklarda futbol oynuyor. Ben de sokakta çok vakit geçirdim. Ama derslerime hep çalışırdım. Çalışmasam zaten oynamama izin verilmezdi. İyi bir öğrenciydim. Ailem verdiğim kararlara hep saygı duydu. 10 yaşına geldiğimde de öyleydi; şimdi 26 yaşındayım, şimdi de öyle. Bu nedenle harika bir aileye sahip olduğumu düşünüyorum.

Futbol oynadığınız sokaklar nasıldı?

Dar sokaklardı ve rakipleri geçebilmek için çok sık pas atmak gerekirdi. Bu yeteneği orada kazandım. Yani, şu an oynadığım futbol çocukluğumda iki taşla kurulan kalelere gol atmaya çalıştığımız, dar sokaklarda oynadığımız futbolla neredeyse aynı.

Hagi de Galatasaray'da oynadı. Nasıl bir futbolcuydu?

Her zaman kazanmak isterdi. Ondan topu saklamayı ve hemen kaptırmamayı öğrendim. Maçın 90 dakika olduğunu ve sürekli mücadele etmek gerektiğini bana öğretti.

İdolün olan futbolcular kimler?

Eskiden Emre Belözoğlu. Galatasaray'da da birlikte oynamıştık. Ama artık Iniesta'yı örnek alıyorum.

Ama aynı yaştasınız.

Önemli değil. Sahada her ne kadar rakip de olsak ona imreniyorum. Ondan birşeyler öğreniyorum. Fakat Süper Kupa maçında onlardan daha iyi oynadık.

Fatih Terim'in teknik direktörlüğünü yaptığı Türk Milli Takımı'nın Euro 2008 macerasında oldukça ön plana çıktın. Terim futbol tarzını değiştirdi diyebilir miyiz?

Pek sayılmaz. Galatasaray'dan Manisaspor'a kiralık gönderildiğimde o zamanki teknik direktörümüz Ersun Yanal, şimdi kendisi Fenerbahçe'nin başında, bana çok şey öğretti. 3-5-2 taktiğiyle oynadığımızda sağ kanatta görev yapıyordum. Sürekli ileri geri koşardım.

Juanfran gibi mi?

Hayır. Juanfran harika bir futbolcu. Asla onun gibi oynayamam.

Terim hakkında neler düşünüyorsun?
Fatih Terim babam gibidir. Onunla pek çok şeyimi paylaşmışımdır. Bazen babadan ziyade bir arkadaş gibidir hatta. Türk futbolu ona çok şey borçlu.

Euro 2008'de de harikalar yarattın...

O turnuva benim için nefes kesici bir tecrübeydi. Pek çok arkadaşım hayatlarında öyle birşey görmediklerini söyledi. Bir futbolcunun kimliğinde milli takımında üstlendiği önemli görevin yeri çok büyüktür. O turnuvada korkmadan ve iyi bir futbol oynadık ama şampiyon olamadık. Çünkü bunların yanı sıra taktik disiplini de çok gerekli.

Bu disiplini Simeone'den öğrenebildin mi? Aranızdaki ilişki nasıl?

Onun sayesinde sahada çok rahat oynuyorum. Hem savunmada hem hücumda etkiliyim. Serbest oynuyorum. Daha önce Terim'le, Rijkaard'la, Hiddink'le çalıştım. Her birinin kendine has bir tarzı var. Simeone'yle kısa süredir birlikte çalışıyoruz ama ilişkimiz de antrenmanlarımız da çok yoğun.

Taraftarlar seninle ilgili olarak "Ardaturanismo" diye bir terim çıkardı. Duydun mu?

Evet. Ben skorer bir futbolcu değilim, oynadığım futbol daha çok takım oyununa ve estetiğe yönelik. Güzel goller atmayı seviyorum. Önceliğim olmasa da güzel, estetik goller atmak için çaba sarf ediyorum. Taraftarlar da ne zaman güzel oynasam futbolumu "Ardaturanismo" diye niteliyorlar.

Seni cömert bir futbolcu olarak nitelendirebilir miyiz?

Kişilerin kendini bu şekilde tanımlaması zordur. Ama ailemde ve kültürümde cömert olmak gereklidir. Bu, bizim bir parçamız. Sadece arkadaşlarımla yemek yerim. Kültürel birşey bu...

İstanbul'da hala oturduğunuz evin faturalarını da bu nedenle mi ödüyorsun?

Yaşadığım yerde hissiyatlar maddi ve manevi olarak ayrılmaz. Yaşlı bir kadını torba taşırken gördüğünüzde gider yardım edersiniz. Bu da bazen çıkarıp para vermekten daha büyük bir yardımdır. Ben kapısı herkese açık, birşey alacak para olmasa da kimsenin korkusu olmadığı bir evde büyüdüm. Çünkü mutluyduk ve büyük kalplere sahiptik.

Dindar mısın?

Evet. Müslümanım, oruç da tutarım. Ne var ki, işim nedeniyle bazen üzerime düşeni yapamayabiliyorum.

Türk yemeği yemek istediğinde nereye gidiyorsun?

Narvaez Caddesi'nde bir restoran var. Sahipleri çok cana yakın, misafirperver insanlar. Küçük bir restoran ama lezzetli kebaplar yapıyorlar.

Peki, Simeone'yi oraya götürdün mü?

Simeone fiziğine düşkün birisi, yediklerine çok dikkat ediyor. Bir çoğumuzdan daha iyi vücudu var. Karın kasları bile hala eskisi gibi.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER