ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 12:15

Arena'nın çatısına "timsah" çıkacak

Arenanın çatısına "timsah" çıkacak

Kaba inşaatı tamamlanan "Timsah Arena Stadı"nın timsah figürlü çatısı, gelecek haftadan itibaren monte edilecek.


Bursa Büyükşehir Belediyesi  tarafından yaptırılan ve kaba inşaatı tamamlanan "Timsah Arena Stadı"nın,  Bursaspor'u temsil edecek timsah figürlü çatısının montajına gelecek hafta  başlanacak. 
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, AA muhabirine, yapımı devam  eden yeni stadyumun, kentin en önemli anıtsal yapılarından biri olacağını  söyledi. 
 
Tesisin, Bursa'nın simgelerinden biri olacağını vurgulayan Altepe,  "Yeni stadımız özelikle timsah görüntüsüyle dünya statları içinde en çok göze  çarpan, en güzel statlardan biri olacak. Bu eseri Bursa'ya kazandırırken dünyayı  taradık. Bu konuda stat teknolojilerini yerinde gezdik, inceledik ve en gelişmiş  olanını da bitirmek üzereyiz. Türkiye'nin en kaliteli, en modern, en lüks stadı  Bursa'da olacak" dedi. 
 
Altepe, stadyumun kaba inşaatının tamamlandığını ve ince  işçiliklerinin sürdüğünü ifade etti. 
 
Çatının montajına gelecek hafta başlanacağı bilgisini veren Altepe,  şöyle konuştu: 
  
"Stadımızın çatı bölümü de tamamlandığında dünyada bir ilke imza  atacağız. Çatı bölümü timsah şeklinde yapılacak. Şehrin kuzeyine bakan bölümde de  timsahın kafa kısmı olacak. Tamamen değişik bir uygulamayı hayata geçireceğiz.  Çatımız, modern teflon malzemeden yapılacak. Eksi 30, artı 80 derece hava  koşullarına dayanabiliyor. Yarım saat alev tutulduğunda yanmıyor. Her türlü  ortama uyan, uzun ömürlü bir çatı. Şu an çatıyı oluşturacak malzemeler stada  taşınıyor. Çeşitli şehirlerde imalatlar sürerken bir yandan da iskeleler  kuruluyor. Çatı tamamlandığında iskeleler sökülecek. Stadın önemli bir özelliği,  tribünlerin hiçbir yerinde kolon bulunmaması. Hangi tribünde, hangi koltuğa  oturursanız oturun seyir kalitesi aynı olacak. Sahanın tüm noktalarını en güzel  şekilde görüyorsunuz." 
 
Yeni stadyumun UEFA kriterlerine uygun yapıldığını ve 45 bin kişi  kapasiteli olduğunu anlatan Altepe, 72 loca, 84 çıkış kapısı, 409 tuvalet bulunan  tesisin, tamamen dolu olduğunda sadece 8 dakikada boşaltılabileceğini vurguladı. 
 
Altepe, inşaatı kısa sürede tamamlamanın heyecanını yaşadıklarını  kaydederek, "Yıl başına kadar inşaatını bitirip stadı açılış törenine hazırlamak  istiyoruz. Türkiye'ye ve Bursa'ya çok yakışacak bir eser kazandırmak üzereyiz.  Ayrıca burası Bursa'ya ve Bursaspor'a büyük bir prestij kazandıracak. Sadece bir  stadyum değil, bir aktivite, buluşma merkezi olacak. Her şey en ince ayrıntısına  kadar hesaplandı. Misafir takımın geleceği yol ve istikamete kadar her şey  düşünüldü" ifadesini kullandı. 
 
"İnşallah ikinci şampiyonluğumuzu yeni stadımızda yaşarız" 
 
Yeni stadyumdan Bursaspor'a ve Bursa'ya gelir kazandırılması  gerektiğini bildiren Altepe, bunun için de bazı çalışmalar yaptıklarını belirtti. 
 
Kulübün gelecekte maddi sorunlar yaşamaması için kalıcı gelir  kaynağına ihtiyaç duyulacağına dikkati çeken Altepe, şunları kaydetti: 
 
"Bursaspor artık bir Avrupa takımı. Avrupa'daki rakiplerimiz kalıcı  gelirlerle ilgili neler yapıyorsa biz de onlar gibi düşüneceğiz. Stadyumun isim  hakkı da bu düşüncelerden biri. Stadın isminin bir bedeli var. Bu bedeli veren  veren firmaların, kişilerin isimleri konulabilir. Şu an bunun acelesi yok.  Stadyum tamamlandığında ismine talip olan firmalar, kişiler çıkar. Önemli olan  bunun karşılığının verilebilmesi. Stadyumdaki 84 kapıya da bedeli karşılığında  kişilerin, firmaların isimlerini vermeyi düşünüyoruz. Artık tüm dünya bu şekilde  yapıyor. Bu stadı yapmak kolay değil. Büyük rakamlarla yapılıyor. Avrupa'daki  stadyumları gezerken yakından gördük. Stadın birine baktık, bin 156 sponsoru  vardı. Bunu listelemişler ve stadyuma asmışlar. Hepsi o kentin firmaları. Bunlar  önemli. Şehrin katılımını gösteriyor. Bizim de Bursaspor'un geleceği açısından  bunları iyi değerlendirmemiz gerekiyor. İnşallah ikinci şampiyonluğumuzu yeni  stadımızda yaşarız." 
 
Recep Altepe, "Timsah Arena Stadı"nın hizmete gireceği gün görkemli  bir tören düzenleyeceklerini ve Bursaspor'un, dünyaca ünlü bir takımla açılış  maçı yapmasını planladıklarını sözlerine ekledi. 
 
  
 
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER