ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ocak 2013 Çarşamba 13:51

Antrenör, olimpiyat oyuncularını tartaklamış


Japonya'da bayan judo takımının baş antrenörü Ryuji Sonoda'nın, aralarında olimpiyat oyuncularının da olduğu bazı sporculara kötü muamelede bulunduğu ortaya çıktı.

15 kişiden oluşan grup, Japonya Olimpiyat Komitesi'ne mektup yazarak Sonoda'nın kendilerini kalın bambu çubuklarla tartakladığını ve tokatladığını belirterek şikayette bulundu. Mektup üzerine Olimpiyat Komitesi, konuyu araştırması için Judo Federasyonu'nu harekete geçirdi. Federasyonun Sonoda ve diğer antrenörleri sorgulaması üzerine kötü muamele edildiği ortaya çıktı. Federasyon Başkanı Koshi Onozava, kötü muameleyi itiraf eden Sonoda ve antrenörleri kınadıklarını belirtti. Onozava, "Bayan Milli Judo Takımı Antrenörü Sonoda'nın sporculara kötü muamelede bulunmuş olabileceğine yönelik bilgi aldık. Bunun üzerine yaptığımız araştırma, iddiaların doğru olduğunu ortaya koydu." dedi. Federasyon, antrenörlerin tutumlarını değiştirmesini, "bu tutumlarını sürdürmeleri halinde daha sert bir cezaya hedef olacakları" uyarısında bulundu.

Başantrenör Sonoda ise oyuncuları tartakladığını iddialarını yalanlamadı. Gazetecilerin iddiaları sorması üzerine Sonoda, "Şimdiye kadar uygun gördüğüm şekilde davrandım. Ama değiştirmem gereken yerleri değiştireceğim." diye konuştu. Olimpiyat Komitesi Genel Sekreteri Noriyuki İchihara, konunun kapanmadığına dikkat çekti. Sonoda'nın kınama cezasıyla kurtulup kurtulamayacağına yönelik bir soru üzerine İchihara, "Sporcular ile koç arasında güven hala var mı bakmak lazım." diye konuştu. İddialar üzerine Tokyo Emniyet Müdürlüğü de harekete geçti. Polis sözcüsü, "İlgili kişileri de sorgulayarak iddiaları doğrulamaya çalışıyoruz." açıklamasında bulundu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER