ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2014 Çarşamba 21:09

Alsancak Stadı kapatıldı

Alsancak Stadı kapatıldı

2014-2015 sezonundaki futbol maçlarının mevcut şartlarda Alsancak Stadı'nda oynanmaması kararı alındı.


 

İzmir Spor Güvenlik Kurulu'nun, uzmanların can güvenliği tehdidi ve güçlendirilmesinin ekonomik olmayacağı yönündeki raporu üzerine, 2014-2015 sezonundaki futbol maçlarının mevcut şartlarda Alsancak Stadı'nda oynanmaması kararı aldığı bildirildi.

İzmir Valisi Mustafa Toprak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1964 yılında ilave tribünleriyle futbol oynamaya elverişli hale getirilen Alsancak Stadı'nın, adeta İzmir'in simgelerinden biri haline geldiğini söyledi.

Alsancak Stadı'nın, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü elemanlarınca yapı güvenliği testinden geçirildiğini belirten Toprak, şunları kaydetti:

"Raporda, stadın bir an önce zorunlu ve ciddi manada güçlendirilmesi gerektiği ancak güçlendirmenin ekonomik olmayacağı görüşü ortaya konuldu. Ayrıca can ve mal güvenliği açısından stadın performansının mutlak surette kalktığı bildirildi. Bunun üzerine İl Spor Güvenlik Kurulu'nu topladık, 2014-2015 sezonundaki maçların burada bu şartlar altında oynanmasının mümkün olmadığı kararlaştırıldı. Kararımızı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Futbol Federasyonuna (TFF) bildirdik. Bu, zorunlu ve derhal alınması gereken bir tedbirdi. Umuyoruz ki alınan karar, can güvenliğini temin etme noktasında bir endişeyi ortada kaldırmış olsun."

Toprak, burada oynanması planlanan maçların hangi statta oynanacağına TFF'nin karar vereceğine işaret ederek, maçların Atatürk Stadı'nda oynanmasının kararlaştırılması durumunda, stat girişlerinin elektronik bilet uygulamasına uygun şekilde düzenleneceğini kaydetti.

Vali Toprak, Alsancak Stadı'nın geleceğiyle ilgili soruya, "Gençlik ve Spor Bakanlığı, Alsancak Stadı'nın aynı hizmet çerçevesinde değerlendirilebilmesi açısından, 'proje nedir, çalışma nasıl olabilir'in çalışmalarını yapıyor. Yakın zamanda çalışmalar açıklanır" yanıtını verdi.

-"Asla vazgeçmeyeceğiz"

Altay Spor Kulübü başkanı Aslan Savaşan ise mülkiyeti Spor Genel Müdürlüğü'ne ait Alsancak Stadı'nın işletme hakkının, 2008 yılından itibaren yıllık sözleşmelerle kulüplerine verildiğini hatırlattı.

Altınordu, Karşıyaka ve Göztepe'nin katkısıyla stadın çim zemininin yenilendiğini, ayrıca bu sezon için 325 bin lira masrafla koltukların yenilenmesi projesinin hayata geçirildiğini anlatan Savaşan, şunları söyledi:

"Masrafları karşılamakla yükümlü olan kulübümüz, yaptığı kalıcı yatırımlarla stadyumun değerini arttırmış ve İzmir futboluna katkı sağlamıştır. Alsancak Stadyumu'nda müsabakalarını oynamakta olan ilimizin diğer kulüpleri Altınordu, Göztepe ve Karşıyaka'nın da bulunduğu liglerdeki hedeflerine ulaşması için de en önemli tesis olan stadyumun kapatılmasının, ileride çok büyük bir kaos yaratacağı ve İzmir spor kulüplerinin başarılarını etkileyeceği aşikardır. Başta stadyumun kiracısı konumunda olan kulübümüzün stadyumda yaptığı yatırımlar, bakım ve yenilemelere karşılık, stadyumun kapatılması kararı sebebiyle doğan ve doğacak zararının karşılanması talebimizle birlikte, Altay Alsancak Stadyumu'ndan asla vazgeçmeyeceğiz. Altay Alsancak Stadı'nın kapatılmasına karşı olduğumuzu, ülkemizde müsabaka oynatılan hangi stadyumlarda deprem testinin yaptırıldığı konusuna cevap aradığımızı ve tüm stadyumların deprem sağlamlık test sonuçlarının açıklanması gerektiğini ifade ediyor, yaşananları ve amacını kamuoyunun takdirine bırakıyoruz."

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER